Yüzde otuz ikiyi bulan kazanır - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Nisan 14, 2024
Köşe Yazarları

Yüzde otuz ikiyi bulan kazanır

Lefkoşa Belediye Başkanlığı konusundaki fikrim bakidir. Hala daha bu haldeki başkenti tekbir parti adayının kurtarmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Ama madem ki siyasi partiler rüştlerini ispat derdine girmişler, bize de gelişmeleri yorumlamak düşer.
Gündemdeki soru şu: Kim kazanır?
Vallahi o sandıklar açılmadan belli olmaz gibi görünüyor. Adaylardan üç tanesi at başı giderken, UBP’nin ki bana, sanki at yarışlarındaki tabirle bir boy arkada gibi görünüyor. Bunun da sebepleri belli zaten. Adayın geç açıklanması bir dezavantaj oldu. Üstelikte kötü mirasın sahibi partinin adayı olmanın ağırlığı da var. Bunlar yetmezmiş gibi aday olmazdan bir hafta önce de “Kesinlikle aday değilim” deyip aday olması, yalan söyleyen politikacı imajından bıkmış olan LefkoşA halkına itici geldi gibi görünüyor. Ama daha zaman var. İktidarın sahibi partiden olması, adayın ciddi projeler ortaya koyması yanında batmış futbol federasyonundaki kurtarma başarısı öne çıkarılarak bu küçük fark hızla kapatılabilinir.
CTP-BG bu seçime her şeyi ile asılıyor. Amiral gemisinin kaptanlığını yeniden almak istiyor. Ayrıca bilinçaltlarında, sanki bu seçimi toplumla yeniden barışma şansı olarak algılıyorlar gibime geliyor. Diğer belediyelerde ki başarısını da referans kozu olarak kullanıyor. Adayları da, son derece kaliteli, temiz ve sevilen birisi. Milletvekili iken çevre ve belediyecilik hakkında en çok söz alan vekil olarak da biliniyor. Yani bir yerde bu işe hazırlıklı. Ama yeter mi? Göreceğiz… Geçmiş iktidar döneminden hâlâ kırgın olan CTP’liler var. Artı parti içinde de küçük küçük hesaplaşmalar olduğu dedikoduları var. “Seçimi kazanmayı engellemeyecek kadar sayıları azdır” diyenlere katılmam. Zira bir oyun bile çok önemi var.
Demokrat Parti hem güçlü, hem de herkes tarafından bilinip sevilen bir aday bularak, hem de onu ilk açıklayarak ciddi bir avantaj sağladı. Bu yetmezmiş gibi belediye meclis üyesi adaylarını da ilk açıklayarak, seçime ne kadar hazır olduğunun imajını verdi. Parti başkanının bu yönde yaptığı konuşmalar da imajı güçlendirip, DP bu seçimi gerçekten istediği ve hazırlandığı yönünde halkta intiba yarattı. “Demokrat Parti bitti” diyenlere tokat gibi bir cevap verme arzusundalar. KKTC Meclisi’nin en araştırmacı vekilini aday yapmakla ve erken hazırlanmakla, kazanma şanslarını yükselttiklerini farkındalar. Bu nedenle onlarda bütün güçleri ile asılıyorlar.
TDP de iddialı. Çıkardığı aday bir hekim olma yanında tescilli bir çevreci. Aday, şehrin hem çevre hem de sağlık yönünden gelişimi için ayrıntılı proje çalışmalarını anlatıyor ama kazanma yolunda en önemli avantajı başka bir şey. Bu, yıllardan beridir siyasetten uzak duran, LefkoşAlıların hala unutamadığı belediye eski başkanı Sayın Mustafa Akıncı’nın yakın desteğini almasıdır. Bu önemlimidir? Bence oy oranları bu kadar yakın giden bir seçimde, Tabipler Birliği Başkanlığı döneminde ki çevre temalı çalışmaları ile adeta belediye başkanlığına hazırlanmış görünen adayın kişiliği kadar çok önemlidir.
YKP ve KSP ile bağımsız adayların bu seçime, kendi siyasi düşüncelerini anlatmak için girdiklerine inanıyorum. Belki seçimi kazanma şanslar az ama pastadan alacakları pay, diğer dört adayın kazanma şansını etkileyecektir.
Şimdi bana “bu kadar yazı yazdın ama kim kazanır tahminini yazmadın” diye serzenişte bulunabilirsiniz. Söyleyeyim o zaman. Yüzde otuz iki oyu alan kazanır. Evet! Adaylar o kadar yakın ki yüzde otuz ikiyi bulan koltuğa oturur. İşte o zaman da yüzde yetmiş tarafından seçilmeyen bir başkanın belediyeyi nasıl kurtaracağı yönünde tartışmalar başlar.
Umarım yanılırım ve başkentimiz koskoca bir yılı daha heba etmez…

Anlayamadıklarım
Yahu gazetelerde ki fotoğraflara baktım, şu kadın hakları aktivistlerinin tamamı kocaları, nişanlıları ya da sevgilileri tarafından el üstünde tutulan insanlardan oluşuyor. Anlayamadım ben yani? Karşı cins tarafından değer bulan hanımlar bu kadar isyan halinde ise, şu baskı altında tutulanlar itilip kakılanlar bir gün sokağa çıkacak olursa, biz erkeklerin hâli ne olacak?


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar