Türkiye

Yüzbinler Nevruz için meydanda

Günler öncesinden başlayan Nevruz kutlamalarının finali bugün Diyarbakır’da yapılıyor.

Bağlar ilçesinde yapılan Nevruz kutlamaları, yaklaşık 30 yıldır süren terör sorununun çözümü konusundaki en kritik Nevruz olma özelliği taşıyor. Zira Abdullah Öcalan’ın PKK’ya “çekilme” çağrısı yapması bekleniyor.

Farklı isimlerden oluşan BDP heyeti, bugüne kadar üç kez İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan’la görüşmelerde bulunmuştu.

Abdullah Öcalan; BDP, Kandil ve örgütün Avrupa kanadına mektuplar kaleme almıştı. Öcalan’ın yazdığı mektuplar muhataplarına ulaştırılmıştı.

Terör sorunun çözümü için bu gelişmeler yaşanırken; PKK, aylardır elinde tuttuğu 8 kamu görevlisini serbest bırakmıştı.

Abdullah Öcalan, mektuplara gelen cevapların kendisine iletilmesinden sonra Nevruz’da tarihi bir çağrı yapacağını açıklamıştı.

MESAJI İKİ VEKİL OKUYACAK
Öcalan’ın milyonlarca kişinin merakla beklediği mesajını BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan’ın okuması bekleniyor. Mesajın, Türkçe ve Kürtçe olmak üzere iki dilde olacağı öğrenildi.

NEVRUZ ALANINA AKIN
Sabahın erken saatlerinde onbinlerce kişi, tarihi Nevruz kutlamasına katılmak için kentin 85 noktasından belediyeye ait araçlarla etkinliğin yapılacağı alana geldi. Nevruz alanına giden trafiğin kilitlenmesi üzerine vatandaşlar araçlardan inerek alana yürüyerek ulaşmaya çalıştı.

Grupların alana girişi sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 5 bin kişi, güvenlik noktalarından vatandaşların geçişi sırasında polise destek verdi.

Emniyet Müdürlüğü'nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş-çıkışlar zabıta ekiplerince de denetleniyor.

GAZETECİ ORDUSU İZLİYOR
Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurtdışından Diyarbakır'a gelen yaklaşık 500 gazetecinin akreditasyon yaptığı belirtildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ'NDEN DENETİM
Öte yandan, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven de Nevruz Parkı'na gelerek incelemelerde bulundu. Nevruz'u kutlayan Recep Güven, zabıta ekipleri ve vatandaşlarla sohbet etti, ikram edilen çayı içti.

Polis ekiplerine ''Vatandaşın huzurunu bozacak tüm tedbirleri alın'' talimatını veren Emniyet Müdürü Güven, alandan ayrılırken davul zurna çalan ekiplere para verdi.

PANKARTLARDA DEMOKRASİ VURGUSUYüzbinlerce kişinin bulunduğu Nevruz alanına ve kurulan platforma çeşitli pankartlar asıldığı görüldü. "Çözüme de direnişe de hazırız", "Demokratik kurtuluş ve özgür yaşam inşa Nevrozu kutlu olsun” yazan pankartlar dikkat çekti.

Konuşmaların yapılacağı sahnenin önünde Kürtçe, Türkçe, Arapça “Nevruz kutlu olsun” şeklinde afişler asıldı.

Bu arada, alanda çok sayıda Abdullah Öcalan’ın posterinin de bulunduğu görüldü.

Sabahın erken saatlerinden itibaren alanı dolduran yüzbinlerce kişi, şarkı ve türküler eşliğinde halay çekiyor.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı