Kıbrıs

Yurt dışında okuyan öğrencilerden burs eylemi!

AKÖP’ten yapılan açıklamaya göre, eylem yarın saat 12.00’de, Dereboyu’nda Pronto Çemberi’nde başlayacak. Eylemciler, Başbakanlık önüne kadar yürüyüş düzenleyecek.

Açıklamada, KKTC ve Türkiye’de lisans eğitimi alan öğrencilere  tanınan burs hakkının, Anayasa’nın eşitlik ve eğitim hakkı (8. ve 59.) maddelerine aykırı bir uygulama ile “üçüncü ülkelerde” lisans eğitimi alan öğrencilere tanınmaması eleştirildi. Açıklamada, “Avrupa’da ve Kıbrıs’ın güneyinde eğitim gören öğrenciler olarak, mevcut burs tüzüğüyle karşımıza çıkan bu ayrımcılığa dur diyoruz” denildi.

AKÖP’ün açıklaması şöyle devam etti:

“Burs hakkımızı elde etmeye çalışırken, KKTC ve Türkiye’de eğitim görüp, bursları düzenli yatmayan arkadaşlarımızın da sorunlarına dikkat çekmek adına; 30 Aralık Salı günü sokağa iniyoruz! Saat 12.00’da Dereboyu’ndaki Pronto Çemberi’nde buluşup, Başbakanlık önüne yürüyoruz. Gençliğin eğitim imkanlarının, toplumumuzun geleceğini tayin edeceğini düşünüyor, ve bu yüzden toplumsal bir mesele olduğuna inandığımız burs mücadesinde, tüm halkımızın desteğini bekliyoruz”

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı