Yunanistan'ın açlıkla imtihanı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Dünya

Yunanistan’ın açlıkla imtihanı

Yunanistan'ın açlıkla imtihanı

 İlköğretim okulu müdürü Leonidas Nikas; çocukların gülüp oynamasına alışkın biri. Ancak son zamanlarda okulunda tamamen farklı şeyler görmeye başlamış: Çocuklar yemek için okulda çöp kutularını karıştırıyor, arkadaşlarından artanları istiyor hatta açlıktan bayılıyor.

Atina bir işçi sınıfı banliyösü Pire’de bir okulun müdürü olan Leonidas Nikas; bazı çocukların evde neredeyse hiçbir şey yiyemediğini, pek çok ailenin makarna ve ketçapla beslendiğini söyledi. Nikas; “En kötü kabusumda bile bunu göreceğimi hayal edemezdim. Yunanistan’da çocukların okula aç geldiği noktaya geldik. Bugün ailelerin sadece iş değil aynı zamanda hayatta kalma mücadelesi verdiğini görmek gerek” dedi.


ÇOCUKLARI AÇ BIRAKAN RAKAMLAR…
Yunan ekonomisi son beş yıl içinde yüzde 20 oranında küçüldü. Yüzde 27 olan işsizlik Avrupa'nın en yüksek işsizlik oranı ve iş arayan 10 kişiden 6’sı bir yıldan fazla zamandır çalışmadığını söylüyor. Bu rakamlar okula aç giden, yetersiz ya da kötü beslenen çocukların ve ailelerinin hayatını şekillendiriyor.

Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr Athena Linos; geçen yıl halk sağlığı uzmanları tarafından yapılan bir araştırmada ilköğretim ve ortaokul öğrencilerinin yaklaşık yüzde 10’unun "gıda güvensizliği" ile karşı karşıya olduğunun belirlendiğini söyledi. Gıda güvensizliği kişilerin aç kalması ya da açlık riski ile karşı karşıya olmasını ifade ediyor. bir sivil toplum halk sağlığı grubunun başkanlığını da yürüten Dr. Linos;"Gıda güvensizliği söz konusu olduğunda Yunanistan şimdi bazı Afrika ülkelerinin seviyesine düştü" dedi.

“TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ”
Yunan okullarında öğrenciler kendi yiyeceklerini getirmek veya kantinden satın almak durumunda. Yemeğin maliyeti hiç kazancı olmayan ya da çok az kazancı olan aileler için karşılanamaz hale geldi. Bu ailelerin durumu artan vergiler ve yardımların kesilmesi gibi yeni kemer sıkma önlemleri ile iyice kötüleşti. İşsiz kalan ailelerin tasarrufları hızla eridi, sosyal avantajları hızla yok oldu.

Attika dağı eteklerinde bir işçi kasabasında yaşayan 15 yaşındaki Evangelia Karakaxa isimli genç kız tüm arkadaş sohbetlerinin ortak konusunun ailelerinin hiç parası kalmadığı olduğunu ve çocukların yiyecek için hırsızlık yapmaya başladığını söyledi. Evangelia; “Açlıktan bayılan arkadaşlarım var. Hırsızlık yanlış olsa da onları suçlayamam. Tok açın halinden anlamaz” dedi.

LAHANA DİYETİ…
Bir okulda çalışan Alexandra Perri, 280 öğrencinin en az 60 tanesinin yetersiz beslendiğini, birkaç yıl önce et ve tatlı yiyen çocukların şimdi sadece makarna, mercimek veya patates yiyebildiğini söyledi. Mülakat sırasında gözyaşlarına hakim olamayan görevli; “Bu yıl yetersiz beslenme vakalarının sayısı korkutucu derecede arttı. Bir yıl önce böyle değildi" dedi.

Üç yıldır iş bulamayan bir baba ailesinin lahana temelli diyet yaptığını söyledi. Lahana’dan tüm besinlerin alınamayacağını bildiğini söyleyen adam, başka alternatifimiz yok dedi.

HÜKÜMET "AÇLIĞI" KABUL ETTİ ANCAK İCRAAT YOK
Beslenme ile ilgili haberlerin abartı olduğunu savunan hükümet bir süre sonra “okullarda yetersiz beslenme sorunuyla mücadele” gerekliliğini kabul etti. Ancak öncelik kurtarma geri ödemelerine verilince ailelerin yaşam kalitesi yükselmedi

2012’de yayımlanan UNICEF raporuna göre çocuklu yoksul Yunan aileleri arasında yüzde 26’da fazla evde kötü beslenme veya açık var. Bu hal her iki ebeveynin işsiz kaldığı kentsel alanlarda hızla yayılıyor.

YARDIM PROGRAMLARI
Hükümet ve sivil toplum kuruluşları geçen yıl ciddi açlık görülen 34 okulda sandviç, meyve ve süt veren bir pilot program başlattı.  Stavros Niarchos Vakfı’nın bağışladığı 8 milyon dolar ile program bu yıl 120 okulda ve 20 bin çocuğa ulaşma imkanı buldu.

Yunanistan Milli Eğitim Bakanı Konstantinos Arvanitopoulos, hükümetin okullara meyve, süt, ekmek ve peynir dağıtabilmek için Avrupa Birliği finansmanı temin edeceğini söyledi. Yardım paketleri için Rum Ortodoks Kilisesi ile işbirliği yaptıklarını söyleyen bakan, bu zor şartlarda elimizden gelen sadece bu dedi.

Kendi imkanlarıyla okuluna gıda yardımı yapan müdür Leonidas Nikas, AB’nin bir aile olduğunu, aile bireylerinin birbirine yardım etmesi gerektiğini söylerken diğer euro bölgesi ülkelerinden yardım beklediklerini kaydetti. THE LİRA

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar