Dünya

Yunanistan’da zafer yine Syriza’nın


Bu oranlarla Syriza, Yunan Parlamentosu’ndaki 300 sandalyeden 145’ni alıyor. Yeni Demokrasi ise 75 oyda kalıyor. Yunanistan’da bir partinin tek başına iktidar olabilmesi için parlamentodaki 300 sandalyeden 151’ini kazanması gerekiyordu. 
Seçmenlerin yüzde 55,4’ü sandıklara giderek oy kullandı. Bir önceki seçimde bu oran yüzde 63,6’ydı.
Son 8 ayda bir erken seçim ve bir referandumun ardından yapılan bu seçim, uzun süredir ekonomik krizle mücadele eden ülkenin geleceği açısından da kritik öneme sa-
hip.
Seçimlere katılan 19 partiden 7’sinin yüzde 3’lük seçim barajını aşarak Meclis’e girdi.


Syriza’nın en büyük rakibi Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Vangelis Meimarakis yenilgiyi kabul ettiklerini açıkladı.
Sonuçların ardından Yeni Demokrasi Partisi lideri Vangelis Meimarakis yenilgiyi kabul ettiklerini açıkladı. Meimarakis, “Seçim sonuçları Syriza’nın oyların çoğunluğunu aldığını ve Çipras’ın birinci geldiğini gösteriyor. Kendisini tebrik ediyorum ve gerekli olan hükümeti kurma çağrısında bulunuyorum” dedi.

‘Bu seçim olmasaydı iyiydi’
Reuters’a konuşan Atinalı seçmen Yannis Partidas, ‘’Bu seçimleri yapmasalardı iyiydi. Aynı yıl içinde bir seçim daha yapmak insanlar için oldukça zor. Ama vatandaş olarak görevimi yapacağım’’ dedi.
Kalimos’taki taksi şoförü Manolis ise oy kullanmayacağını söylerken, politikacılardan umudunu kestiğini belirtip ‘’Hepsi aynı’’ yorumunu yaptı.

Başa baş mücadele
Kamuoyu yoklamaları ise hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olamayacağını gösterirken, ülkede seçim sonrası yine bir koalisyon hükümetinin kurulması bekleniyor.

Çipras’tan zafer konuşması
Seçim sonuçlarını “halkın zaferi” olarak niteleyen Çipras, Yunan halkının önünde zorlu bir yol olduğunu ancak çok çalışarak yeniden düzlüğe çıkacaklarını söyledi. Çipras seçim sonuçlarının alınmasının ardından kürsüye çıkarak zafer konuşması gerçekleştirdi.

Parti Oy oranı Milletvekili
Syriza %35,44 145
Nea Dimokratia %28,28 75
Hrisi Avgi %7,03 19
PASOK %6,38 17
K.K.E.  %5,47 14
To Potami %4,00 11
ANEL %3,65 10
Enosi Kentroon %3,38 9Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı