Dünya

Yunanistan Euro Bölgesi’nden ayrılacak mı?


Yunanistan'da üç hafta içinde yeni seçimler olacak. Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre, Alman hükümeti seçimlerde Tsipras kazanmazsa, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılmasını kaçınılmaz görüyor.

Derginin haberine göre, Alman hükümeti gerekirse Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılmasına hazır. Hükümet kaynaklarına atıfta bulunulan haberde, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble'nin Yunanistan'ın para birliğinden çıkışının üstesinden gelinebileceği kanısında oldukları belirtildi. Bunun nedeni olarak ise Euro Bölgesi‘nin krizin en tepe noktasına ulaştığı 2012 yılından bu yana attığı adımlar gösterildi.

Alman hükümeti daha önce krize rağmen Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını istiyordu.

Maliye Bakanı Schaeuble geçen hafta, Yunanistan'ın tasarruf politikalardan vazgeçmemesi gerektiği yönünde uyararak "Yunanistan başka bir yoldan giderse bu zor olacak. Erken seçimler Yunan hükümeti ile yapılan anlaşmalarda bir şey değiştirmez. Her yeni iktidar kendisinden önceki hükümetlerin yaptığı anlaşmalara riayet etmesi lazım" ifadesini kullanmıştı.

SEÇİMLERİ RADİKAL SOL KAZANIRSA…
Yunanistan'da yapılacak erken seçime dikkati çekilen haberde, Alman hükümetinin, seçimlerin ardından Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras'ın iktidara geldiğinde tasarruf politikasından vazgeçmesi ve ülkenin borçlarına öncelik vermemesi durumunda Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılmasını hemen hemen kaçınılmaz olarak gördüğü kaydedildi.

Anketlerde önde görülen Syriza Partisi‘nin lideri, Yunanlara, AB, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'ndan oluşan troyka ile anlaşma koşulları üzerinde yeniden müzakere edileceği ve tartışmalı tasarruf politikasının gevşetileceği vaadinde bulunmuştu. Yeni bir borç affının da mümkün olduğunu bildirmişti.

'ALMAN HÜKÜMETİ SEÇMENLERİ YANILTIYOR'
Öte yanan, Euro karşıtı "Almanya için Alternatif" partisi Eş Başkanı Bernd Lucke, Başbakan Merkel ve Maliye Bakanı Schaeuble'nin geç de olsa Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkabileceğini idrak etmelerini memnuniyetle karşıladığını belirtti. Lucke, Alman hükümetinin, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılması durumunda felaket senaryolarını üreterek seçmenleri yanılttığını iddia etti.

SYRIZA lideri Aleksis Tsipras, iktidara gelmeleri durumunda Yunanistan'ın milyarlarca dolarlık kurtarma paketi karşılığında kabul ettiği kemer sıkma politikalarına son vereceğini, AB ve IMF kredi koşullarını yeniden müzakereye açacağını açıklamıştı.

Yunanistan bir süreden beri AB ülkeleri ve IMF tarafından kurtarma programı kapsamında milyarlarca euroyla desteklenmiş, buna karşılık Yunan hükümeti kemer sıkma ve reform politikalarını uygulamayı taahhüt etmişti.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı