Kıbrıs

Yükselen: LAÜ önemliCeren ÖZBİL
Lefke bölgesinde 1989 yılında Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından kurulup 1990 yılında faaliyete geçen Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) bölge içinde önemli bir rol üstleniyor.
Üniversite, ülkenin en batısında çıkmaz sokak gibi görünen Lefke bölgesine gerek okumaya gelen öğrencilerle gerekse düzenlenen sosyal ve kültürel faaliyetlerle renk getiriyor. Ayrıca LAÜ’nün eğitim dilinin ağırlıklı olarak İngilizce olması nedeniylede üçüncü ülkelerde bölgeye gelen öğrencilerde oluyor.

3 bin 855 öğrenci…
Lefke Avrupa Üniversitesi’nin öğrenci sayısı da her geçen yıl artıyor. 2013 yılında bu üniversiteye bin 348 yeni kayıt yaptırırken, okulun bu yılki öğrenci sayısı 3 bin 855’e ulaştı. Üniversite yönetimi gelecek yıl için 6 bin 600 civarına ulaşacağı görüşünde.

Yurt ve ev sıkıntısı…
Üniversite yönetiminin beklediği ölçüde gelecek yıl öğrenci sayısının artması ise beraberinde yurt ve kiralık ev sorununu da getirecek. Üniversite yönetimi bu sorun gelecek yıl okulun öğrenci sayısının 6 bin 600’e ulaşmasının beklendiğini açıklarken kiralık ve yurtlar konusunda da girişimlere başladığını açıkladı.

Yükselen: LAÜ’nün başarısı bölgenin başarısı
Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmet Ali Yükselen, LAÜ’nün bulunduğu bölge itibarı ile ülkede bulunan diğer üniversitelerden farklı bir misyon üstlendiğini söyledi. Bölgedeki bütün sportif, sosyal ve kültürel aktivitelerin LAÜ üzerinden gerçekleştiğine dikkat çeken Yükselen, şu şekilde konuştu:
“Lefke ülkenin en batısında çıkmaz sokak görünümünde bölge. Bu nedenle üniversitenin başarısı bölgenin başarısı olarak görülüyor. Bölgedeki birçok sosyal, kültürel ve sportif aktiviteler LAÜ üzerinden gerçekleşiyor.”

“Bin 348 yeni kayıt”
LAÜ Rektörü Yükselen üniversiteye bu yıl bin 348 yeni kayıt yapıldığına vurgu yaptı ve toplam öğrenci sayısının da 3 bin 855’e ulaştığını açıkladı. Gelecek yıl ise bu rakamın 6 bin 600’e ulaşmasının beklendiğini kaydeden Yükselen, bunun beraberinde yurt ve kiralık ev sorununu da getireceğine işaret etti.

“Üniversite bu sorunu tek başına aşamaz”
Gelecek yıl öğrenci sayısının beklediği gibi artması durumunda öğrencilerin konaklama sorununu üniversitenin tek başına aşamayacağını kaydeden Yükselen, “Bunu üniversitenin tek başına yapamayacağını biliyoruz” dedi. Yükselen, bölgedeki yatak sayısının 2 bin 500 artırılması gerektiğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:
“Önümüzdeki yıl için 2 bin 500 bir sonraki yıl içinse 500 tane yatak sayısı artırmamız gerekiyor. Bu durum üniversitenin tek başına aşabileceği bir durum değildir. Bu nedenle ilgili merilerle ve yatırımcılarla temasa geçtik. Burada bölge halkına da önemli bir görev düşüyor. Bölge halkı üniversite öğrencilerine kiralayabilecekleri evleri elden geçirip öğrencilerin kullanabileceği şekle getirmelidir. Eğer bu sorunu aşamazsak önümüzdeki yıl zor günler yaşayacağız. Bu yıl için bir sıkıntımız yok. Okul kendi bünyesinde yurt sayısını artırdı. Ancak önümüzdeki yıl için bölgenin teşvik kapsamına alınması gerekir.

“Olumlu yaklaşımlar alıyoruz”
Bölgeye gelen gerek misafirlerden gerekse de öğrencilerden olumlu yaklaşımlar aldıklarını kaydeden Yükselen, ülkedeki diğer üniversitelerde olan hemen hemen tüm bölümlerin LAÜ’de de olduğuna dikkat çekti. Yükselen, Lefke bölgesinin rahat bir hayatın olduğu bir bölge olduğunu söyleyerek yeşil alanların bol olması nedeniyle de bölgeye gelenlere huzur verdiğini belirtti.

“Lefkeliler LAÜ’yü tercih ediyor”
Lefke’de yaşayan öğrencilerin çok özel bir bölüm okumak istemediği sürece LAÜ’yü tercih ettiğini kaydeden Yükselen ancak diğer bölgelerden öğrencilerin LAÜ’yü gelmekten kaçındığını belirtti. Yükselen, bu nedenle bazı eğitimlerin Lefkoşa’da bulunan LAÜ Kampüsü’nde verildiğini ifade etti ve şu şekilde konuştu:
“Bölgede bulunan öğrenciler özel bir bölüm okumak istemedikleri sürece LAÜ’yü tercih ederken diğer bölgelerden öğrenci getirmekte sıkıntı yaşıyor. Bize gelen öğrencilerin en uzağı Güzelyurt’tan geliyor. Ancak Türkiye’den ve üçüncü ülkelerden gelen öğrencilerimiz var. Ulaşım sıkıntımız yok. Otobüslerimizde internet bağlantısı bulunuyor.”

BİN 348 YENİ KAYIT: Lefke Avrupa Üniversitesi’ne bu yıl bin 348 öğrenci yeni kayıt olurken üniversitenin öğrenci sayısı 3 bin 855’e ulaştı. Önümüzdeki yıl içinse üniversitenin öğrenci sayısının 6 bin 600 civarına ulaşması hedefleniyor.

“DİĞER BÖLGELERDEN GELEN ÖĞRENCİ YOK”: Yükselen, bölgede bulunan öğrencilerin, çok farklı bir bölüm okumak istemedikleri sürece LAÜ’yü tercih ettiğini ancak ülkenin diğer bölgelerinden gelen öğrencilerin LAÜ’yü tercih etmediğini açıkladı. Bu sıkıntının giderilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydeden Yükselen, LAÜ’nün Lefkoşa’da da kampüsü bulunduğunu belirtti.

 

 
Başa dön tuşu