Yüksek Mahkeme talebine ret - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

Yüksek Mahkeme talebine ret

Yüksek Mahkeme talebine ret

DİZDARLI: “ZAMAN KAYBETMEYECEĞİM”… İrsen Küçük’ün avukatı Ergin Ulunay, “Bu davaya mahkemeler bakamaz, Yüksek Mahkeme’ye gönderin” dedi. Başkan Emine Dizdarlı, davayı erken çözmek istediğini, vakit kaybetmeyeceğini belirterek talebi reddetti

ULUNAY ATAKAN POLEMİĞİ… İrsen Küçük’ün avukatı Ergün Ulunay ile divan başkan yardımcısı Savaş Atakan arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Ulunay Atakan’ı “Küçük’ten yana taraf olmakla” suçladı, Atakan ise, “Ben oy birliği ile divan başkan yardımcılığı yaptım” dedi


ATAKAN: “ÖZGÜRGÜN ÇARK ETTİ”… Divan başkan yardımcısı olarak kurultayda görev yapan Savaş Atakan, divan başkanı Hüseyin Özgürgün’ün, önce herkesin duyacağı şekilde, “Tüzük açık ikinci tur” dediğini, Küçük’ün baskısı ile çark ederek, sonucu Küçük lehine açıkladığını söyledi

UBP Kurultayı’nda genel başkan adayı olan Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in, 21 Ekim’de gerçekleştirilen kurultayda divan tarafından genel başkan ilan edilen Başbakan İrsen Küçük’e, “denel başkan yetkilerini kullanmasını engellemek amacıyla” açtığı davada “ara emri” dava duruşması başladı.
Davanın dünkü ilk duruşmasında UBP Kurultayı’nda divan başkan yardımcısı Savaş Atakan, tanık olarak dinlendi.
Hukuk davaları salonunda yer alan ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı huzurunda görülen duruşmada, Kaşif’i, Avukat Fuat Veziroğlu, Avukat Hasan Yücelen, Avukat Yunsal İlhan, Avukat Münür Doratlı, İrsen Küçük’ü ise; Avukat Ergin Ulunay, Avukat Hasan Hasipoğlu, avukat Güner Göktuğ temsil etti.
Davalı divan başkanı Hüseyin Özgürgün, Teoman Kuran ve İlker Edip’i ise Avukat Salih Can Doratlı temsil etti.

İlk itiraz Küçük’ün avukatından geldi
İrsen Küçük’ün avukatı Ergin Ulunay, “Hiçbir mahkemenin siyasi bir partinin iç işlerine yargı müdahalesi olamaz. Davanın Yüksek Mahkeme’de görüşülmesi gerekir” diyerek itiraz etti.
Ahmet Kaşif’in avukatı Fuat Veziroğlu, itiraza cevaben, “Davalı avukatları hangi Anayasa maddesine göre beyan yaptıklarını belirtmediler.  Ara emrine olanak var mı? Bunu görüşüyoruz. Esas davanın dinlenmesinden sonra bu konunun karara bağlanması gerekir” savunmasını yaptı.

Başkan:  “Zaman harcamak doğru olmaz”
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı, “Zaman harcamak doğru olmaz” diyerek itirazların avukatların hitap aşamasında yapmasına karar verip, Küçük’ün avukatlarının talebini reddetti.
Elektrik kesintisi davayı böldü
Kritik dava başladıktan kısa bir süre sonra, ülkede yaşanan elektrik kesintisi davanın öğleden sonraya ertelenmesine neden oldu. Mahkemelerin jeneratörünün devreye girmemesi nedeniyle dava zorunlu olarak 14.00’te görüşüldü.

Atakan, tanık olarak dinlendi
Ahmet Kaşif’in avukatı Fuat Veziroğlu, tanık olarak duruşmasında UBP Kurultayı’nda divan başkan yardımcısı Savaş Atakan’ı dinletti.
Mahkemede yemin alan Savaş Atakan, 1981 yılından bugüne Ulusal Birlik Partisi Üyesi olduğunu 21 Ekim 2012 tarihinde yapılan UBP 19’uncu Kurultayı’nda kurultay delegesi ve divan başkan yardımcısı olduğunu mahkemeye aktardı.
Atakan, UBP’nin 1428 delegesi olduğunu, 1402 üyenin oy kullandığını, İrsen Küçük’ün 704 oy aldığını, Ahmet Kaşif’in 690 oy aldığını, 8 oyun ise geçersiz sayıldığını açıkladı.
Savaş Atakan, mahkemeye sunduğu şehadetine, şöyle devam etti:
“Oy kullanma işlemi bittikten sonra 4 sandık masamıza boşaltıldı. Pusulaları ayırdık. Kendi aramızda, adaylardan birinin 715 oyu bulmazsa ikinci tura kalacağına dair konuştuk. Divan başkanı Hüseyin Özgürgün, ‘Tüzük açık. İkinci tura gider’ dedi. Bunu konuşurken, İrsen Küçük, Ertuğrul Hasipoğlu, Şerife Ünverdi, koruma polisleri ile avukat Hasan Hasipoğlu ve Güner Göktuğ yanımıza geldi. İrsen Küçük, Hüseyin Özgürgün’ün yanına gitti ve  ‘Hüseyin ben kazandım. Hüseyin erteleme. Açıkla. Geciktirme. Beğenmeyen mahkemeye gitsin’ dedi. Ben de, ‘Divana karışmayın’ dedim. Divan başkanı ve üyelerden İlker Edip, Teoman Kuran, aday İrsen Küçük’ün 704 oyla kazandığına ilişkin zabıt tuttu. Ben ve katip Zorlu Töre ise ikinci tura kaldığına ilişkin zabıtlarımızı divan başkanına verdik.”
Ahmet Kaşif’in avukatı Fuat Veziroğlu, divan başkan yardımcısı Savaş Atakan’a son kurultayda parti meclisi üyelerinin toplantıya çağrılıp çağrılmadığını sorması üzerine, Atakan, “3 Kasım 2012 tarihinde 17.00’de genel yönetim kurulu üyeleri seçildi. 11 kişi seçildi” dedi.
Savaş Atakan, UBP Tüzüğü’ne bakarak avukat Fuat Veziroğlu’nun sorularını yanıtlayarak şehadetini tamamladı. 

Kurultay tutanakları mahkemeye sunuldu
Ahmet Kaşif’in avukatı Fuat Veziroğlu, 22 Ekim 2012 tarihli 19’uncu UBP Kurultayı’nın sonucu olarak UBP Genel Başkanı İrsen Küçük seçilmiştir yazılı tutanağı emare 1, Savaş Atakan ile Zorlu Töre imzalı,  ‘UBP Tüzüğü uyarınca 714 oya hiçbir aday ulaşamadığı için genel başkan seçilememiştir’ yazılı tutanak emare 2, Kurultay sonrası Ahmet Kaşif’e verilen divan kararı emare 3, divan başkan yardımcısı ve katip Zorlu Töre’nin hazırladığı tutanak emare 4, Dr. Ahmet Kaşif adına yapılan itiraz emare 5, UBP Tüzüğü emare 6 olarak kaydedildi.  
Küçük’ün avukatı Atakan’ı istintak etti
İrsen Küçük’ün avukatı Ergin Ulunay, UBP Kurultayı’nda divan başkan yardımcısı Savaş Atakan’ı istintak etti.
Ulunay, Savaş Atakan’ın Ahmet Kaşif’i temsil ettiğini savundu. Bunun üzerine Savaş Atakan, kurultayda divan başkan yardımcılığına oy birliği ile seçildiğini açıkladı. Ergin Ulunay, delege sayısının 1427 olduğunu, kurultayın yapıldığı tarihte bir delegenin öldüğünü belirtti.
Atakan, bunu doğruladı. Avukat Ulunay’ın ısrarla, kurultayda Ahmet Kaşif’in divana müdahale ettiğini iddia etmesi üzerine Atakan, “40 defada sorsanız etmedi. İrsen Küçük,  Kurultay’ı oldu, bittiye getirdi” dedi. 

Bugün Töre ve Kaşif dinlenecek
Ahmet Kaşif’in avukatı Fuat Veziroğlu, davada bir sonraki tanığının divan katibi Zorlu Töre ve Ahmet Kaşif olacağını, gerekli görmeleri halinde bir kısa tanığının daha olacağını açıkladı. 
Mahkeme Başkanı Emine Dizdarlı, mesai bitiminde, davayı duruşmaya devam etmek üzere bugün saat 10.00’a erteledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar