Kıbrıs

Yorgancıoğlu’ndan Askerlik Açıklaması!


Askerliğin gençlerin önünde bir sorun olduğunu ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu, insanların askere gitmemek için ülkeden kaçtığını, eğitimini uzattığını; ancak bu konuda çalışma yaparken belirli koşulları göz önünde tutmak gerektiğini söyledi.

Profesyonel askerlik konusunu da hükümette görüştüklerini ancak bu uygulamaya geçilecekse bile sorunları çözmek gerektiğini anlatan Yorgancıoğlu, “Bu Meclis’ten çok yasa geçirdik, sonra parmaklarımızı ısırdık” dedi.Meslek eğitimi için de askerlik süresinin kısaltılması gerektiğini belirten Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Güney Kıbrıs’taki gençlerin ise üniversite öncesi 2 yıl askerlik yaptığını hatırlattı.

Kıbrıs sorunu çözümlenmezse, askerlik sorununun profeyonelliğe de geçilse, süresi de kısaltılsa mutlaka yaşanacağını kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, askerlikle ilgili tartışmaların koşulları bilinerek yapılması gerektiğini anlattı.

“ELEKTRİK MALİYETİN ALTINDA SATILIYOR”

Yorgancıoğlu, elektrik sorununun sadece fiyatlar üzerinden tartışılmaması gerektiğini, alternatif enerjilerin düşünülmesi gerektiğini kaydederek, “Bugün maliyetinin altında satıldığı da bir gerçek” dedi.

Başbakan, yeni fiyatları belirlerken ekonomiyi de, dar gelirlileri de düşünmek zorunda olduklarını vurguladı.

Hala Sultan İlahiyat Koleji konusuna değinen Özkan Yorgancıoğlu, bu noktaya gelinmesinde UBP döneminde atılan imzanın etkisi olduğunu, UBP’nin de kendi kendini sorgulaması gerektiğini söyledi.Başa dön tuşu