Röportaj

Yorgancıoğlu: İşsiz olduğumuz dönemler çok oldu

 SIKINTILI GÜNLER… Yorgancıoğlu: Geçmiş yıllarda, hükümette olan partiler tarafından sol görüşte olan kişiler dışlanıyordu. Bunu bilerek birlikteliğimizi sürdürme kararı aldım. O dönemlerde çok değişik koşullar vardı, Özkan Bey’in iş bulmakta zorlandığı dönemler oldu

“AKTİF OLMAYACAĞIM”… 22 yıldır istikrarlı bir şekilde Toros Ltd.’de çalışan Ayşe Yorgancıoğlu, siyasette sürekli önde olan, sürekli medyaya yansıyan bir Başbakan eşi olmayacağını söyledi. Yorgancıoğlu, “Gerektiğinde eşimin yanında olurum, fazlasında olmayacağım” dedi

Baykan Gürses ÖZDAĞ
Siyasetin bir başka yüzünü, politik liderlerin hayat arkadaşları ile konuşuyoruz. Siyasetten, günlük yaşantıları, aile yapıları ve iş yaşantısına ilişkin konuğumuz CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun eşi Ayşe Yorgancıoğlu…
1981 yılında Özkan Yorgancıoğlu ile hayatını birleştiren Ayşe Yorgancıoğlu, yıllardır eşi ile birlikte pek çok zorluğu göğüsledi. Eşinin uzun yıllardır siyasette yer aldığına işaret eden Ayşe Yorgancıoğlu, yaşadığı pek çok sıkıntıyı eşi ile beraber nasıl aştığını anlattı.
1983 ve 1985 yıllarında doğan iki erkek çocuk sahibi olduklarını söyleyen Ayşe Yorgancıoğlu, yıllardır “mutlu bir evliliği” paylaştıklarına dikkat çekiyor.
Yıllardır, siyasetçi bir eş ile hayatını paylaştığı için yaşadığı zorlukların yaşamlarında iniş ve çıkışlar yaşattığını söyleyen Ayşe Yorgancıoğlu, yeni bir seçim dönemine girilmesinden ötürü de daha hareketli ve yoğun bir tempo içinde olduklarını belirtti.

 

“Siyasi görüşümüzden dolayı çok sıkıntılar çektik”

Her zaman eşinin yanında olduğunu, olmaya da devam edeceğini söyleyen Ayşe Yorgancıoğlu, Özkan Yorgancıoğlu ile tanıştığı yıllarda siyasetin yarattığı zorluklara da vurgu yaparak şöyle konuştu:
“Özkan Bey ile tanıştığımda kendisi siyasetin içindeydi… O dönemden beri siyaset içinde yer alıyor. Geçmiş yıllarda, hükümette olan partiler tarafından sol görüşte olan kişiler dışlanıyordu.
Bunu bilerek birlikteliğimizi sürdürme kararı aldım. O dönemlerde çok değişik koşullar vardı, Özkan Bey’in iş bulmakta zorlandığı dönemler oldu.
Ailesi de siyasi görüşlerinden dolayı zorluklar yaşadı. Hem birey olarak hem de aile olarak sıkıntılar yaşadık. Bunları sevgi, saygı ve sabırla, siyasi görüşlerimizin de doğrultusunda aşmaya çalıştık.
Çok zorluklar yaşadık. Bu zorluklar sırasında işsiz olduğumuz dönemler, ekonomik yönden sıkıntı yaşadığımız zamanlar oldu. Ailemizin desteği ile bunları aşabildik.”

“CTP, toplumda görüşlerin rahatça paylaşılmasına katkı koydu”
CTP’nin toplumda olumlu bir değişim yarattığını söyleyen Ayşe Yorgancıoğlu, “CTP döneminde örneğin dileyen herkes rahatça istediği siyasi görüşü dile getirebildi” diye konuştu. Ayşe Yorgancıoğlu, bu konuda görüşlerini şu şekilde aktardı:
“Geçmişte, insanların konuşmaya korktuğu bir çevreye sahiptik. O yavaş yavaş CTP sayesinde aşıldı. Artık insanlar görüşlerini daha rahat ifade edebilecek özgürlüğü kazandı. CTP, insanlara yapmak istediklerini ortaya koyup, doğru olduğunu ifade ederek anlatabilme cesaretini kazandırdı. Toplumun, daha iyi ve güzel şeyleri yaşamasında CTP’nin önemli katkıları oldu. İnsanlar kendilerini daha rahat ifade ediyor. İnsanlara talepte bulunurken de daha rahat oluyor.”
Eşi Özkan Yorgancıoğlu’nun yıllardır aktif siyasette bulunmasının ve muhalif bir görüşü destekliyor olmasının o dönemin siyasi erki tarafından benimsenmemesi ile yaşadıkları tedirginlikleri de anlatan Ayşe Yorgancıoğlu, o dönemde yaşananları şu sözlerle anlattı:
“Geçmişte faili meçhul olayların yaşandığı dönemlerde tedirginlikler yaşadık. Fakat bu tedirginliği kendi içimizde yaşayarak aşmaya çalıştık.
Bunların da çözülmesinin veya nasıl oluştuğunu kimler tarafından yapıldığının de belirlenmesini istedik ancak başarılı olunamadı.”

“İş yaşantısını seviyorum”
Çalışma hayatındaki rolünü de konuştuğumuz Ayşe Yorgancıoğlu, iş hayatına 1980 yılından itibaren başladığını söyledi.
“Kısa bir süre Seracılar Kooperatifi’nde çalıştım. Daha sonra başka özel bir şirkette çalıştıktan sonra şu anda Toros Ticaret’te çalışıyorum. 22 yıla yakın bir zamandır burada görev alıyorum.
İş yaşantısını ve çalışmayı seviyorum. İnsanlara yardımcı olmayı seviyorum. Temiz ve titiz çalışmayı seven biriyim. İşe başladığım dönemlerden günümüze, kadının iş hayatındaki rolünde önemli gelişmeler yaşandı.
İşe başladığım dönemlerdeki çalışma ortamı alt kademede görev alabilir nitelikteyken, zaman geçtikçe kadınların daha iyi yerlerde, daha etkin görevlerde bulunabilmesinin önü açıldı. Kadının iş hayatında daha iyi yerlere gelebilme olanaklarının değiştiğini görebiliyorum.
Bu da tabii ki beni mutlu ediyor. Kadınların daha aktif olabilmesi, daha özgür ve başarılı olabilmesinin kanıtlanması son derece gurur verici…”

Siber’e büyük destek
CTP’nin kadına ayrıca önem verdiğine dikkat çeken Ayşe Yorgancıoğlu, Başbakan Sibel Siber’e de destek verdi:
“Kadınlar daha titiz ve birleştirici olduğu için, kadının daima bütün organlarda etkin yerlerde bulunması gerekmektedir. Kadınlar, daha düzenli ve güzel işler ortaya koyabiliyor.
Tabii ki tüm bunlar erkeklerle birlikte yapılacaktır, ancak kadınların bu etkin gruplar arasında bulunması gerekmektedir.
İlk kez bir kadının başbakanlık görevine getirilmesi gurur vericidir. Sibel Siber, bu işi yapabilecek birisi olarak güvenilir olduğunu kanıtladı. Çok güzel düşünülerek alınan bir karar oldu.
CTP kadına değer verdiğini hep gösterdi. Milletvekili ve belediye meclis üyelikleri seçiminde de kadın adaylara yer vermesi ile CTP diğer siyasi partilerden farklı olduğunu göstermiştir.
Bunun devamını da Sibel Siber’in Başbakanlığa atanması ile göstermiştir. Kadına güveni var, etkili organlarda görev yapmasını uygun bulduklarını CTP bir kez daha göstermiştir.”

 

“Parti başkanı ile yaşamak zor ama…”
Ayşe Yorgancıoğlu, Özkan Yorgancıoğlu ile olan aile yaşantısından da bahsetti… İşte Yorgancıoğlu ailesinde yaşananlardan bir kesit:
“Hem ev kadını, hem bir parti liderinin eşi olmak ikisini bir arada götürmek zor olsa da sevgi ve saygı çerçevesinde yürütmeye çalışıyorum. Eşimin uzun zamandır siyaset ile ilgili olması benim daha çok ailem ve evimle ilgilenmeme neden oluyor.
Öyle zamanlar oluyor ki eşim olmadan da bazı kararlar almam gerekiyor. Karar almam gereken ani zamanlar oluyor. Bunu Özkan Bey ile hayatımızı birleştirdiğimiz zamandan itibaren, zorluklar yaşayabileceğimizi biliyordum. Yaşadığımız bazı sıkıntıları ailemin de yardımcı olması ile çözebiliyorum. Özkan Bey’in yoğun bir iş temposu olmasından ötürü, bazı konulara vakit ayıramaması şikâyet konusu değil elbette…
Daha çok toplumla ilgili bir görevi bulunması, hizmet vermek istemesi açısından pek çok konuda Özkan beyin işini kolaylaştırmaya çalışıyoruz.
Dönem dönem aile içindeki yaşantımı sürdürürken zorlandığım da oluyor. Ancak bunların bilincinde olarak birbirimize destek olarak çözmeye çalışıyoruz.”

“Evde siyaset konuşulmaz”
Ayşe Yorgancıoğlu, Özkan Yorgancıoğlu’nun “CTP-BG Genel Başkanı” olarak siyasetin içinde yer almasına rağmen evde siyaset konuşmadıklarını vurguluyor ve evde yaşananları şu cümlelerle anlatıyor:
“Evde siyaset konuşulmaz… Özkan Bey, büyük bir zamanını siyaset ile geçirdiği için eve geldiği zaman özellikle TV’lerde bile siyaset içerikli programlardan da uzak durmaya çalışır, izlemek istemez. Özkan Bey’in en sevdiği şey, eve geldiğinde banyo yapıp, yabancı dizi izlemek.”
Özkan Yorgancıoğlu’nun 28 Temmuz’dan sonra Başbakanlık sorumluluğuna getirilmesi ihtimali ile ilgili de konuşan Ayşe Yorgancıoğlu “Geçmişten günümüze siyasetin içinde olduğu için bu tempoya alıştık. Daha zor bir görev bekliyor bizi belki ama Özkan Bey, topluma yararlı olacak işler yapmaktan mutlu oluyor. Bunu bildiğim için Özkan Bey’in başaracağına da eminim. Yeni ve daha önemli bir görev alırsa elimden geleni yapacağım” dedi.

“Aktif siyaset içinde olmayacağım”
Yorgancıoğlu, 28 Temmuz’da yapılacak seçimde CTP’nin politikalarının toplum tarafından benimsenerek hükümeti kurma, ya da hükümette yer alma söz konusu olursa kendisinin parti başkanı eşi olarak aktif şekilde siyaset içinde yer almayacağına dikkat çekti.
Yorgancıoğlu şöyle devam etti:
“Siyasetin içinde olmayan bir kadın olarak çok aktif olmayacağım. Eşim başbakan seçilirse çok aktif bir görevde değil arka planda olmayı tercih ederim. Ön planda görülmek istemem. Çünkü bunların sıkıntıları var. Bir evde bir siyasetçinin olması yeterlidir. Birinin evdeki aile yapısını koruması ve sürdürmesi gerekiyor. Aile ve çocuklara ayrılması gereken bir zaman vardır.
Bunları göz önünde bulundurunca aktif bir rol almayacağımı düşünürüm. Gerektiği yerde eşimin yanında yer alıp, gerektiği yerde yardımcı olmayı tercih ederim. Ön planda olma düşüncem bulunmuyor.”

“Özkan Bey Pazar günleri yemek yapar”
Ayşe Yorgancıoğlu evdeki hayatlarından bahsederken, Özkan Yorgancıoğlu’nun ev hayatını şöyle özetledi:
“Siyasetin içinde yıllardır yer almasına rağmen Özkan Bey, evi ve ailesi ile de son derece ilgili. Hafta sonu ailesi ile olmaya büyük önem veriyor.
Özelikle Pazar günleri mutfakta zaman geçirir. Bize güzel yemekler yapar. Özkan Bey’in bahçe merakı da vardır. Hafta sonu özellikle bu işlerle uğraşır. Kuru fasulyeyi çok sever. Makarna sever, güzel soslu yemekler yemeyi çok sever. Bir tek pazar sabahları ailece kahvaltı yapabiliyoruz.
Hafta sonu hep birlikte olmak bizi mutlu eder, çünkü hafta içi yoğun temposundan dolayı ailece yemek yiyemeyiz. Gece geç vakte kadar çalıştığı zamanlar oluyor…
Çocuklarını çok seven bir babadır. Çocuklarına karşı ilgilidir. Zaman buldukça ilgileniyor. Geçmişte çocuklarımız küçükken siyasetin yoğun temposundan ötürü fazla ilgilenemediği dönemler oldu, ancak yine de telafi etmiştir.”

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı