Kıbrıs

Yorgancıoğlu; İşbirliği yapması gerekli


Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın bugün gerçekleştirilen 28. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Yorgancıoğlu, sektörün önünü açmak için bazı tedbirler aldıklarını ve adımlar attıklarını dile getirdi ve  sadece mal değil hizmet kalitesinin de önemli olduğunu söyledi.

Meclise yolladıkları yasa tasarılarının yarısının AB’ye uyum diğer yarısının da ekonomiyi canlandırma amaçlı olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, ancak bunların hemen sonuç vermesinin mümkün olmadığını, çalışmaların sürmesi gerektiğini vurguladı.

TALAT: “KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜN ZAMANI”

II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Kıbrıs sorununun belli bir noktada olduğunu, yarın olmasa da mutlaka bir gün çözüm olacağını kaydetti.

Çözüme hazırlıklı olmanın önemini vurgulayan Talat, şu sıralar Kıbrıs sorununun çözümünün zamanı olduğunu, Güney Kıbrıs’ın ekonomik koşullarının kötüleşmesi ile Türkiye’nin bulunan petrolün güzergahı oluşunun çözümü  tetikleyen dinamikler olduğunu kaydetti.

Şimdi var olan bu şartların yarın olmayabileceğini söyleyen Talat, Kıbrıs Türk tarafı olarak çözümü zorlamaları gerektiğini, doğru bir işi zamanında yapmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

AKÇA: “ÜRÜN KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI İLE GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK  ÖNEMLİ”

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da konuşmasında, sanayicileri, tanınmamış, ambargolar altındaki bir ülkede üretim yapmaya çalıştıkları için kutladı.

Sanayinin daha ileriyle gitmesi, gelişmesi için çeşitlendirilmesi gerektiğini dile getiren Büyükelçi Akça bunun için ise ürün kalite güvencesi ve standartları ile girdi maliyetlerinin önemli olduğunu belirtti.

Bir malın dünyanın her yerine ilişiğindeki belgelerle gidebilecek standartlara sahip olması gerektiğini kaydeden Akça, aksi halde bu malın Güney Kıbrıs ve Türkiye de dahil olmak üzere hiçbir yere gidemeyeceğini kaydetti.

Standartlar konusunda devlete önemli görevler düştüğünü kaydeden Akça, TC Elçiliği olarak kendilerinin de elerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Finansman maliyetleri başta olmak üzere girdi maliyetlerinin KKTC’de yüksek olduğunu, ancak indirelim deyince bunların indirilemediğini dile getiren Akça, girdi piyasasını düzenlemek gerektiğini, bunun için hükümetin kararlı adımlar atması gerektiğini ifade etti.

MUNGAN: “İSTİHDAM VE KREDİLENDİRME AÇISINDAN ÖNEMLİ AÇILIMLAR GETİRDİK”

Maliye Bakanı Zeren Mungan da konuşmasında, hükümetin üretim ve ülkedeki tüketici refahının artırılması üzerinde çaba harcadığını, Sanayi Odasıyla da üretimin nasıl artırılabileceğini sürekli ele aldıklarını kaydetti.

İstihdam ve kredilendirme açısından önemli açılımlar getirdiklerini belirten Mungan, TC Elçiliğiyle de bazı kredi ve hibe programları yürüttüklerini ifade etti. Bunlarla temel hedeflerinin  üretici refahını artırmak olduğunu söyleyen Mungan,  üreticinin de rekabet  edebilir ürünlere yoğunlaşma konusunda hassasiyet göstermesini beklediklerini dile getirdi.

GÜRPINAR: “SANAYİCİLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETMEK GEREKİR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar da konuşmasında Sanayi Odası’nın kurumsallaşma, yerel üretim ve sanayiye sahip çıkma yönünde önemli adımlar attığını kaydetti.

Sanayicilerin ciddi sorunları olduğunu, bunları  masaya yatırarak çözüm üretmek gerektiğini dile getiren Gürpınar, nitelikli iş gücü temin edilmesinin bakanlığıyla bağlantılı sorunlardan biri olduğunu, bu konuda odanın ihtiyaçları doğrultusunda  ortak çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Gürpınar,  yerel iş gücü istihdamının artırılması hususunu destekleyen programları bulunduğunu, bunların geliştirilerek bazı kredi programlarıyla destekleneceğini de ifade etti.Başa dön tuşu