Yorgancıoğlu: "Akan kanın önüne geçmek için bu bir fırsat" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Yorgancıoğlu: “Akan kanın önüne geçmek için bu bir fırsat”

Yorgancıoğlu: "Akan kanın önüne geçmek için bu bir fırsat"

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’ne on yıllardır çok büyük zararlar veren, çocuk-büyük, kadın-erkek ya da sivil-asker ayrımı olmaksızın on binlerce can kaybına yol açan kanlı çatışmaların sonlandırılması için yürütülen çalışmaları umut verici, cesaretlendirici ve mutlaka olumlu sonuçlandırılması kaçınılmaz bir süreç olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Yorgancıoğlu yazılı açıklamasında, “Sürecin bu aşamaya gelmesinde cesur ve kararlı adımlar atan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, BDP Yetkililerini ve Kürt Halkını, bugüne kadarki duyarlı tutumları nedeni ile kutlarım. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının esenliği ve güvenliği için sonuca ulaşana kadar aynı istikrarın korunmasının büyük önem taşıdığını özellikle vurgulamak isterim” dedi.


Dün kutlanan ve tarafların büyük bir olgunlukla katkı koyarak katılım gösterdikleri Nevruz Bayramı,  istenildiği ve karşılıklı hassasiyetlere saygı temelinde davranıldığı takdirde, iki halkın dayanışma içinde birlikte yaşayabileceklerinin en güzel kanıtı olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, Diyarbakır’daki kutlamalarda okunan mesajda Öcalan’ın silah bırakma çağrısını yapmış olmasının öneminin büyük olduğunu vurguladı.

“Bunu yaratacağı etki de yürütülen barış çabalarında bir destek unsuru olarak hak ettiği değeri bulmalıdır. Tarafların katkıları ile yaşanan bu olumlu havayı ve süreçte ulaşılan aşamayı gölgelemek, ya da engellemek isteyenlerin olacağı muhakkaktır. Fakat her şeye karşın, atılan bunca cesur adımdan sonra, sürecin tüm halkların yararına tamamlanması, yaşanan bunca ölümlerin ve çekilen acıların sonlandırılması için kaçınılmazdır” ifadelerini kullanan Yorgancıoğlu, bu nedenle, bugüne kadar süreci cesaretle destekleyip yönetenlerin, provokasyon girişimlerine karşı hazırlıklı olmaları ve bunlar karşısında da aynı cesaret ve kararlılıkla işbirliği yapmalarının  şart olduğunu vurguladı.

Yorgancıoğlu, akan kanın önüne geçmek, can ve mal kayıplarını sona erdirmek için yakalanan bu fırsatı ters yüz etme çabası içinde olacak çevrelere hiçbir biçimde geçit verilmemesi gerektiğini de belirterek, “Konuya taraf  bütün çevreler çok iyi bilmelidir ki, elde edilecek olumlu sonucun etkileri sadece Türkiye Cumhuriyeti ile sınırlı olmayacak ve dünyanın en sorunlu coğrafyasının bütününe yansıyacaktır” dedi.CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’ne on yıllardır çok büyük zararlar veren, çocuk-büyük, kadın-erkek ya da sivil-asker ayrımı olmaksızın on binlerce can kaybına yol açan kanlı çatışmaların sonlandırılması için yürütülen çalışmaları umut verici, cesaretlendirici ve mutlaka olumlu sonuçlandırılması kaçınılmaz bir süreç olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar