Kıbrıs

Yol güvenliği için kamyonlara denetimYol güvenliğini bozan unsurların arasında yük taşıyan kamyonların trafikte oldukları esnada yükün yola dökülmesi de sayılıyor.
Nadire BAHADİYük başına alınan ücretler nedeni ile geçmiş dönemlerde kamyonlar Gazimağusa Serbest Limanı’nda ağzına kadar doldurularak trafiğe çıkıyordu. Yollara dökülen yükler ise hem yollarda kirliliğe neden oluyor hem de trafik kazalarına davetiye çıkarıyordu. Gazimağusa’da yol güvenliğinin artırılması için kamyon ve tırlara yönelik polis yeni bir uygulama başlattı. Gazimağusa Serbest Liman’dan yük alan kamyonların limandan çıkış yapmadan yükün üzerini örtmeleri hususunda zorunluluk getirilirken, taşınan yük miktarının da araç koçanında yazan miktar ile uyup uymadığı denetleniyor. Yeni uygulama karşısında kamyon şoförleri de uygulamadan memnun olduklarını dile getirdi.

Yasal mevzuat uygulanıyor
Yol Trafik Tüzüğü’nün 49’uncu maddesine uyarınca tır, dorse ve kamyonlarda yapılan kontroller, yüklerin, sürücüye, yolculara veya üçüncü şahısları tehlikeye atmayacak veya mallara zarar vermeyecek şekilde taşınmasını hedefliyor. Bu nedenle kontrollerde yükün örtülü olup olmadığına, yükün bağlı olup olmadığına ve aracın taşıyabileceği yük kapasitesinde yük alıp almadığına dikkat ediliyor.
18 Şubat’a kadar uyarı yapılacak
Öte yandan yapılan kontrollerde dikkat edilen bir diğer husus ise treylerdeki konteynerin kilit sistemi. Konteyneri orijinal kilit sistemi yerine başka yöntemlerle treylere bağlayan sürücüler kilit sistemini temin edebilmeleri için 18 Şubat tarihine kadar uyarılıyor. Bu tarihten sonra kilit sistemi kurallara uygun olmadığı tespit edilen treyler sürücülerine ceza kesilmeye başlanacak.
Denetim memnun etti
Kimi kamyon sürücülerinin anayolda pek çok insanın hayatını tehlikeye atabilecek şekilde uygunsuz vaziyette yük taşımasından kendilerinin de rahatsız olduğunu söyleyen kamyoncular polisin yeni uygulamasından memnun olduğunu ifade etti. Kamyoncular denetimler sayesinde trafik kazalarının da önüne geçilebileceğini ifade etti.

Başa dön tuşu