Köşe Yazarları

YÖK’ün beklenen kararı


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç geçtiğimiz çarşamba günü KKTC’deki üniversiteleri çok yakından ilgilendirecek bir açıklama yaptı. Biz ülkede hükümet kurmakla meşgul olduğumuz için bu kararın önemini çok da anlamış görünmüyoruz. YÖK’ün daha önce aldığı kararı hatırlamakta yarar var: Tıp fakültesinde okumak isteyenler LYS sınavında ilk 40 bin, hukuk fakültesinde okumak isteyenler de ilk 150 bin öğrenci arasında yer almak zorunda… Karar buydu. Ancak KKTC üniversiteleri bu karardan muaf tutulmuştu.

Sayın Saraç Anadolu Ajansı’na geçen çarşamba yaptığı son açıklamada şöyle diyor: “Bu sene ilk defa tıp ve hukuk programları için başarı sıralamasını esas alan bir asgari sınır koyduk ve bunun üst sınırının belirlenmesinde vakıf üniversitelerine de karar alma imkanı verdik, bu konuya el atılmasının sebeplerini kamuoyuna açıkladık. Hem tıp-hukuk camiası ve bütün üniversitelerimizce aldığımız bu karar büyük tasvip gördü hem de kamuoyu bu kararımızı destekledi. Hatta mühendislik fakülteleri dekanları YÖK’e müracaat ederek bunun bir benzerinin mühendislik fakülteleri için de olmasını talep ettiler. Bu sene KKTC’de niye uygulanmadığı konusuna gelince, ilk olarak her ne kadar bizim tercih kılavuzumuzda yer alsa da KKTC’deki üniversiteler ayrı bir mevzuata tabidirler. Aramızda uluslararası bir anlaşma vardır. Bunun için onlara bir geçiş dönemi verilmeliydi. Bu nedenle bir yıllık geçiş süresi verdik, önümüzdeki seneden itibaren orası için de bu kriterin uygulanması kararını aldık ve KKTC makamlarına bildirdik. KKTC üniversitelerine de bu kararımızdan sonra geçen seneye göre daha yüksek puanlı öğrenciler girecek.”
*********
YÖK, KKTC üniversitelerini ilk alınan kararın dışarıda bıraktığında hem YÖDAK hem de bazı üniversite yetkilileri memlekette bayram havası yaratmıştı. Biz de bunu üzerine 8 Mart’ta bu köşede yazdığımız “Anlayana YÖK’ten ciddi uyarıları” başlıklı yazımızda aynen şöyle demiştik: “YÖK’ün belirttiği gerekçeleri dikkate almazsak yakın gelecekte bu ve benzeri kararları bizim üniversitelerimizi de kapsayacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Eğer bu karar sağlık, yargı ve mühendislik alanlarını icra edecek öğrencilerin eğitim-öğretim niteliğinden bahsediyor ve kamu sağlığı ve güvenliğine vurgu yapıyorsa oturup düşünmekte yarar vardır. KKTC’deki üniversiteler tıp fakültesine 300 puana, hukuk fakültesine de 260 puana öğrenci alıyor. Geçen yıl İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne 531 puan, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne ise 521 puan alabilen öğrenciler girebildi. İşte bizi kaygılandırması gereken durum budur. YÖK’ün işaret etmek istediği ve uyardığı da budur. Yakın zamanda biz kendi üniversitelerimizin eğitim öğretim niteliğini artırmadığımız, üniversitelerimizi dünya sıralamasında ilk 500’lerin içinde sokamadığımız sürece, YÖK’ün Kıbrıs’taki üniversiteleri için de yeni bir karar üretmesi hiçten bile değildir. Dolayısı ile biz üniversitelerdeki öğrencilerin nicel artışından çok, nitelikli öğrencileri Kıbrıs’taki üniversitelere nasıl getirebiliriz yarışı içerisinde olmamız gerekir. Üniversitelerdeki nitelikten yoksun bu nicel artış hem Türkiye hem de KKTC için sorun yaratacak düzeydedir. Dolayısı ile YÖK’ün aldığı karar yerindedir. YÖK kararları bizi kapsamadan biz kendi evimizin önünü temizleyip gerekli adımları atmak zorundayız. Biz YÖK’ü beklemeden kendimiz için, üniversitelerimizi geleceği için nitelikli eğitim, nitelikli insan için adımlar atmalıyız. Aksi taktirde hiç hoşumuza gitmeyen kararları kucağımızda bulabiliriz.”
*******
Görüldüğü gibi biz bu satırları yazdıktan dört ay sonra YÖK benim söylediğim kararı almış ve KKTC yetkililerine de bildirmiş. Hade bakalım! YÖK daha önce KKTC üniversitelerini muaf tutarken kararı alkışlayanlar bugün ne diyecek merak ediyorum. Nicel bir artışla KKTC’nin üniversite adası olacağını zannedenler, 13 olan üniversite sayısını 26’ya çıkarmak için uğraşanların biraz artık uyanma zamanı geldi.
Yeri gelmişken başka bir uyarı daha yapayım, anlamakta zorlananlar veya anlamak istemeyenler için… Çok zaman geçmeden YÖK, tıp ve hukuk fakülteleri için aldığı kararları diğer bölümler için de alacak.
Söylemedi demeyin.

Başa dön tuşu