YKP: Sandıktan güçlü bir ‘hayır’ çıktı

30 Temmuz 2013 Salı | 10:58
YKP: Sandıktan güçlü bir ‘hayır’ çıktı

Partiden yapılan yazılı açıklamada, “Sandıktan, her şeye rağmen, özellikle kırsal bölgelerde markaj altında tutulan sandıklar ve herkesin herkesi tanıdığı, seçmene sandığa gidilmesi için sürekli ‘ricada’ bulunulduğu, tenkit ve tehdit edildiği bu seçimlerden güçlü bir ‘hayır’ çıktı. Bu umuttur, mücadele davetidir, rejime karşı, acentalara karşı direnişe devam mesajıdır” denildi.

YKP’den yapılan açıklamada, 2009 yılında yapılan genel seçimlerde 30 bin kişinin sandığa gitmediği, Pazar gün yapılan erken genel seçimlerde ise bu rakamın 52 bine çıktığı belirtildi. Sandığa gidip oyunu  “yakanların” sayısının 2009’da yaklaşık 5 bin 500 olduğu; bu sayının 28 Temmuz erken genel seçimlerinde 9 binin üzerine çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, “Aslında bunun daha yüksek olması muhtemeldi ve bunun izlerini YSK’nın dün saat 12.00 ve 16.00’da yaptığı açıklamalardan görebilirdik ancak son gayretle 2 saat içinde yüzde 20’ye yakın bir kitle de sandığa taşınarak katılım oranı yüzde 50’lerden yüzde 70’lere çekildi. Yüzde 20 dediğimiz rakamla 30 binlerden bahsetmekteyiz ve iki saat içinde bu kadar yüksek sayıda kişinin sandığa taşınması elbette kafamızda ciddi soru işaretleri yaratmıştır” ifadelerine yer verildi.

Seçim sonuçlarının, toplumda AKP’ye tepki olduğunu gösterdiğinin iddia edildiği açıklamada, “Ancak esas olarak onun dayattıklarına ve bu dayatmaları hayata geçirenlere tepki vardı ama AKP’ye tepki ciddi şekilde ortaya çıkmamıştır. Şimdi önümüzde görev, tepkiyi doğru yere, rejime yönlendirmektir” denildi.

Sandığa gidenlerin meclisin yarısını yeniden vekil yapmadığının kaydedildiği açıklamada, Meclis dışında kalanların yeni ve eski Meclis Başkan ve Yardımcıların olması “ilginç” olarak nitelendirildi.

Açıklamada, yenilenmenin bir makyajdan daha fazlası olmayacağı savunulurken, “Temsili sisteme biraz olsun itibar kazandırma hamlesinin de çok uzun etkili olması zordur. YKP, bu sürecin takipçisi olacak, rejimi deşifre etmeyi sürdürecektir” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Başarısızlık gene öksüz kaldı, kimse sahiplenmedi. 5 parti de koydukları hedefin çok gerisinde kaldı, buna rağmen açıkça başarısız diyen olmadı. Seçmenin üçte biri sandığa gitmedi, soldan ve sağdan gelen ilk tepkiler, sandığa gitmeyenlerin konuşma hakkının olmayacağına yöneliktir, bu demokrasi adına utanç vericidir. Nüfusun üçte birine 5 yıl boyunca konuşma ve siyaset yasağı getiren anlayış, demokrasiden nasibini almamış otoriter kişilikler ve organizasyonlardır”.

Açıklamada, YKP’nin başarılı bir boykot kampanyası gerçekleştirdiği iddia edilirken, seçimde harcanan paraların kaynağının sorgulanmaya devam edileceği kaydedildi.