YKP, Meclis'ten "İzleme Komitesi" istedi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
Kıbrıs

YKP, Meclis’ten “İzleme Komitesi” istedi

YKP

YKP, yasanın olmadığı yerde icraat olamayacağına dikkat çekerek, Meclis’in, “hükümet ve bakanların yasadan yetki almadan adım atar mı, icraatı yasalara uygun yapar mı, yasadan yetki almadığı işleri tüzüklerle, emirname, genelge veya sözlü veya telefonla yapmaya kalkar mı?” diye gözlem yapmak zorunda olduğunu kaydetti.

YKP, bugün yazılı bir açıklama yaparak yeni hükümetin çalışmalarını değerlendirdi.


Hükümetin, kurulduğu, Meclis Başkanı ve yardımcısının seçildiği ifade edilen açıklamada, “Meclis bundan sonra hükümetin emrine girmeyecekse hemen ipleri eline almalıdır” denildi.

Hükümetin “İcraat hükümeti” olacağını söylediği belirtilen YKP açıklamasında, “Umarız Meclis de icraat hükümetine fren olacak şeylerden kaçınma yoluna gitmeye kalkmaz, on kararın olmadığı yerde icraat olmaz kuralını hatırlatır” ifadelerine yer verildi.

Yasalar çiğnenerek icraat yapıldığı, yasaların verdiği görevlerin görmezden gelindiği savunulan açıklamada Meclis’in yasaların akıbetini izlemek için izleme komitesi kurması istendi. İngiltere’de muhalefetin liderliğinde böyle bir komite bulunduğu da ifade edilen YKP açıklamasında, “Komitenin uygundur demediği hiçbir bakanlar kurulu kararı alınamamaktadır. İcranın kararlarını önceden ve sonradan denetlemeyen çağdaş bir meclis yoktur “denildi.

Kabinede kadınların yer almamasını da eleştiren YKP, icranın denetlenmesi düzeninin kurulması ve muhalefete etkin olma şansının sağlanması gerektiğini kaydetti. Açıklamada, kamuda şeffaflık da istendi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar