YKP, Faşist Örgütlenmelere Karşı Ortak Mücadele Çağrısı Yaptı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

YKP, Faşist Örgütlenmelere Karşı Ortak Mücadele Çağrısı Yaptı

YKP’den bugün yapılan açıklamada, Yunanistan’da rapçi Pavlos Fissas’ın öldürülmesinin ardından Altın Şafak (Hrisi Avgi) Partisi’nin lideri Nikos Mihaloliakos ve bazı milletvekilleriyle üyelerin tutuklandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Altın Şafak Partisi’nin Yunanistan’da birçok göçmen ve mültecinin öldürülmesi; ciddi şekilde darp ve taciz edilmesiyle sürekli gündemde olduğuna işaret edilerek, bunca saldırı ve öldürmeye, faşist propagandaya karşın Yunan Hükümeti’nin bu örgüte karşı harekete geçmeyi ret ederek geciktirdiği ileri sürüldü.


“Altın Şafak ile bağlantısı olduğu açık olan ELAM konusunda” ise Güney Kıbrıs’taki işlemlerin yavaş ilerlediği aktarılan açıklamada, “Hala daha hükümette olan konuyu ciddiyetle ele almak niyetinde değildirler” denildi.

Açıklamada, ELAM’in “aşırı sağcı, yabancı düşmanı dar örgütlenme” olduğu ifade edilerek, ELAM’in son dönemdeki ekonomik kriz ile yabancı düşmanlığı içeren propagandaların prim yaptığı için popülerliğinin yükseldiği  kaydedildi.

Rum basınında son dönemde, ELAM’ın askeri kamplarda çalışmalar yaptığının yansıtıldığı belirtilen açıklamada, “AKEL bu yöndeki kimi kanıtları yetkili organlara iletti” denildi.

Yazılı açıklamada, YKP’nin dünyanın her yerindeki neo-nazi ve faşist örgütlenmelere karşı mücadele edenlerle dayanışması deklere edildi.

Faşizm ve neo-nazi örgütlenmeleri, düşünce özgürlüğü çerçevesinde saymanın imkânı olmadığı ileri sürülen açıklamada şöyle denildi:

“Çünkü şiddet onların DNA’larına işlemiştir. Bu nedenle tüm coğrafyalarda faşizme karşı mücadele, insanlığın geleceği ve yaşam hakkı başta olmak üzere diğer tüm insan hak ve özgürlüklerinin savunulması için önemlidir. YKP, faşist örgütlenmelere karşı tüm kesimleri ortak mücadeleye çağırır.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar