Yılda 100 bin cana mal oluyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Sağlık

Yılda 100 bin cana mal oluyor

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1 milyar 300 milyon düzenli sigara içicisi var. Bu sayının yarısının sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybedeceği öngörülüyor. Ülkemizde ise sigara içme oranları erkeklerde %60, kadınlarda %15. Türkiye'de 17 milyon sigara tüketicisi var ve Türkiye'de yıllık tütün ürünleri tüketimi 5.5 milyar paket.

Sigaranın Türkiye’de yılda 100 bin kişinin ölümüne neden olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Şen, sigara kullanıcılarında en çok görülen hastalıklardan birinin akciğer kanseri olduğunu söyledi. Bu hastalığa yakalanan her 10 kişiden 9'unun sigara tükettiğini vurgulayan Şen, “Sinsi bir hastalık olan akciğer kanserine yakalanan hastaların %60 – % 80’ine ancak ileri evrede tanı konabilmekte. Bir diğer hastalık ise kronik bronşittir. Günümüzde en ölümcül dördüncü hastalık olan kronik bronşitin %90 tek sebebi sigaradır. Koroner kalp hastalığı ölümlerinin %10-30’undan sigara sorumludur. Günde 1- 4 arası sigara içimi ve hatta sigara dumanına maruz kalmanın kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma riskini arttırdığı bilinmekte. Ayrıca hamilelikte sigara içiminin bebeğe zararlı olduğu kanıtlanmıştır” dedi.


Bilinen üç çeşit sigara bağımlılığı olduğunu söyleyen Dr. Şen, bunları şöyle sıraladı:
Fizyolojik bağımlılık: içmediğinizde baş ağrısı konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, kabızlık, yorgunluk gibi yakınmalarınızın olması.

Psikolojik bağımlılık: üzüntü, stres, öfke veya sevinç gibi durumlarda kullanım.

Sosyal bağımlılık: çay ve kahve ile birlikte veya arkadaşlarınızla sohbet gibi faaliyetler esnasında kullanım.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Şen’in, sigaradan kurtulmak isteyenlere önerileri ise şöyle:
• Bırakmak için bir gün belirleyin.
• Aile ve iş çevrenizdeki kişilere sigarayı bırakacağınızı söyleyen ve onların desteğini isteyin.
• Fazla zaman geçirdiğiniz yerlerde (araba ve ev gibi) sigara içmeyin.
• Nikotin eksikliğine bağlı ortaya çıkabilecek sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü gibi yakınmalara hazırlık yapın. Birkaç hafta içinde bu şikayetler oldukça azalacaktır.
• Sigara içimini tetikleyebilecek stresli durumlar, alkol kullanımı veya arkadaş çevresi gibi faktörlere karşı hazırlık yapın.
• Düzenli egzersiz yapın.
• Bir sigaradan bir şey olmaz demeyin. Bırakma sürecinde içeceğiniz bir sigara bile başarısızlığa yol açabilir.
• Stresle mücadele etmek için sağlıklı yöntemler bulun.
• Canınız çok fazla sigara istediğinde hemen yapacak bir şeyler bulun. Örneğin bir arkadaşınızı arayın, yürüyüşe çıkın, yemek yapın vb.
• Bırakma sürecinde bir kez başarısız olsanız bile yeni denemelerde şansınızın artacağını unutmayın.
• Profesyonel kurumların yardımına başvurun. Hastanelerin sigara bağımlılığı tedavi merkezlerinden yardım alabilirsiniz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar