“Yetkililer ilgisiz, hastane hijyenik değil” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

“Yetkililer ilgisiz, hastane hijyenik değil”

“Yetkililer ilgisiz

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yatılı tedavi gören diyaliz hastası 33 yaşındaki Salih Milka, geçen akşam, kaldığı odanın lambasının bozulduğunu ve gece boyunca karanlıkta kaldığını söyledi.
Defalarca durumu hastane yetkililerine ve tedavi gördüğü Dahiliye Servisi’ndeki hemşirelere iletmesine rağmen lambanın değiştirilmediğini dile getiren Milka, hastane yetkililerini, hastalara karşı ilgisiz olmak ile suçladı.

“Geceyi karanlıkta geçirdim”
Havadis’e konuşan Salih Milka, “Ben diyaliz hastasıyım ve her akşam saat 20.30’da diyaliz makinesine bağlanıyorum. Geçen akşam, kaldığım odanın lambası bozuldu. Bir süre karanlıkta kaldım. Sonra durumu hastane yetkililerine ve dahiliye servisindeki nöbetçi hemşirelere bildirdim. Bana teknisyen göndereceklerini ve lambanın tamir ettirileceğini söylediler. Ancak gelen giden olmadı. Tüm gece ben ve yanımdaki yaşlı hasta karanlıkta kaldık. Diyaliz makinesini gece boyunca cep telefonumun ışığı ile açıp kapattım. Sabah da baş hekim Dr. Rifat Siber’in talimatıyla değişti” dedi.


“Hastane yeteri kadar hijyen değil”
Lambanın bozulduğu gece zor anlar yaşadığını anlatan Salih Milka, ayrıca, kaldığı odanın yeteri kadar hijyen olmadığından yakındı.
Salih Milka, “Odamın tuvaleti temiz değil, kapı kolu kırık. Lavabo ise pas içinde. Odadaki komedin ise çok eski ve kullanılmayacak durumda” dedi.

“Hasta bakıcı yok”
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bir diğer şikayet konusunun ise personel yetersizliği olduğunu söyleyen Salih Milka, “Burada hastalar, kendi kendinin hemşiresi ve hasta bakıcısı. Diyaliz makinesine kendim bağlanıyorum. Üstelik hasta bakıcısı da yok. Hastanedeki ücretli hasta bakıcılar da çok yüksek rakamlar istiyor. Bakanlığın bir an önce devlet hastanesinin hemşire ve hasta bakıcı kadrosuna personel ataması şart” şeklinde konuştu.

“İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı”
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde dahiliye servisindeki yangın merdivenine açılan kapının da kilitli olduğunu söyleyen Milka, “Yangın merdivenin kapısı kilitli, ayrıca kapı kolu da yok. Bir yangın olayı durumunda hastalar ve diğer kişiler bu merdivene nasıl ulaşacak. Hastanede sorun çok. Bizler insanız üstelik hastayız. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalıdır” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar