Köşe Yazarları

Yeni Onkoloji Merkezi ve düşündürdükleri


Ülkemiz, kanser vakalarında nüfusa göre ön sıralarda yer almaktadır. Tabipler Birliği’ne göre; 2013 yılında KKTC’de 500 civarında yeni kanser vakası görülmüş, 2013 yılında 4500 hastaya ilaç tedavisi uygulanmıştır. Ayda yaklaşık 35 yeni vaka görüldüğü tespit edilmiştir. Sağlık, dünyadaki en önemli şeydir. Sağlık varsa çalışma, üretme ve geleceğe yönelik plan ve proje yapmak, yani hedef vardır. Bu yüzden her şeyin başı sağlık denmektedir. Yurttaşlar arasında kanserle ilgili endişe günden güne artmakta, moraller bozulmakta ülkede bir karamsarlık havası hakim olmaktadır. Bu bağlamda, kanser hastalığıyla mücadelede Lefkoşa’da Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi içinde inşa edilecek tam destekli Onkoloji Hastanesi (Merkezi)’nin temelinin atılması çok önemli bir adım olmuştur. Çünkü, kanserle mücadelenin en önemli adımı, kanser hastalarının en iyi koşullarda tedavi edilmelerinin sağlanmasıdır.

Temeli atılan bu hastanede, yetişkin ve çocukların kemoterapi (ilaç) ve radyoterapi içeren tüm tedavileri yapılacaktır. 56 yatak kapasiteli 6 yoğun bakım üniteli olacak şekilde planlanan merkezin, 1 yıldan daha kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir. Projenin sevindirici bir yönünde; yeni Onkoloji Merkezi’nin hayata geçmesi için gereken 12 milyon TL’nin, KKTC Sağlık Bakanlığı Fonu’ndan sağlanmış olmasıdır. Parasal kaynağın bu şekilde karşılanması, kısıtlı bütçe imkanları ve mali disiplin içinde bulunan ülkemiz adına mutluluk vermiştir. Ayrıca, TC Sağlık Bakanlığı da Onkoloji Hastanesi’nde kullanılmak üzere 4.5 milyon TL değerinde son teknoloji bir radyoterapi cihazını hibe etmiştir. Görüldüğü üzere, kanser hastalarına kaliteli hizmet vermek için gerekli adımlar atılmaktadır. Ancak, sadece bina, ilaç ve medikal cihazlar yeterli olmamaktadır. Bunun yanında, hastanede uzman sağlık personelinin de mutlaka görev yapması gerekmektedir. Yeni yapılacak hastanede yeterli uzman hekim, hemşire, psikolog, teknisyen ve diğer sağlık çalışanları kadrosu mutlaka görevlendirilmelidir.
Özellikle, kanser tedavisinde, hastaların aileleriyle birlikte kendi ülkesinde tedavi olmasının çok büyük moral ve motivasyonu ve psikolojik olarak da tedavide büyük katkısı vardır. Bu yüzden, hastaların ülke dışına ve Güney Kıbrıs’a tedavi için gitmelerine gerek kalmayacaktır.
Kanserle mücadelede, modern tam teşekküllü Onkoloji Hastanesi’nin önemi kadar, Erken Tanı Sistemi’nin de geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede kanser vakalarının dağılımı ve görülme sıklıklarının da içeren, Kanser Kayıt Sistemi’nin de profesyonel bir yapıya kavuşturulması büyük önem kazanmaktadır.
Sağlık sektöründe çalışan doktor ve sağlık kadrolarını çok iyi organize ve motive ederek, dünyadaki bilimsel ve teknolojik yenilikleri takip ve tedarik ederek, bunları hastalara erken bir zamanda sunmak, ülkedeki sağlık sistemini daha sürdürebilir bir yapıya kavuşturacaktır.
Ülkeyi yönetenlerin en önemli görevlerinden biri, tüm vatandaşların hak ettiği kaliteli sağlık hizmetini, sigorta sistemleri içinde makul bedellerle sunabilmelidir. Genel Sağlık Sigortası Sistemi’nin de önemi ve ihtiyacı burada ortaya çıkmaktadır. Bu konunun da vakit geçirmeden çözümlenmesi büyük önem arz etmektedir.
Türkiye, Sağlık Sigortası sistemiyle tüm vatandaşlarının hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde makul ücretlerle tedavi olmalarını sağlamıştır. Türkiye’de sağlık sektöründeki uygulamaların incelenmesi ve ülkemize uygun olan kısımlarının değerlendirilmesi büyük fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum. Sosyal devlet, vatandaşlarına kendi hastanelerinde tedavi imkanı sunan, kendi hastanesinde imkanlar uygun değilse, yurt içi veya yurt dışında tedavi masraflarını karşılayan devlettir.
Konuyu ekonomik olarak da değerlendirdiğim zaman, bu merkezin, faaliyete başlaması, başarılı ve kaliteli hizmet vermesiyle yurt dışına hasta sevki duracak ve hastaların tedavisi için devletin ödediği milyonlarca TL de tasarruf edilmiş olacaktır. Tasarruf edilen bu kaynak da, ülkenin ihtiyacı olan başka yatırım alanlarında kullanılacaktır.

Başa dön tuşu