Ekonomi

Yeni iPhone’lar görücüye çıktı


Apple, teknoloji dünyasının uzun zamandır beklediği etkinliği başladı. Merakla beklenen iPhone 5S ve 5C tanıtıldı. iPhone 5'ten beş kat hızlı olan iPhone 5S, beklendiği gibi parmak izi tanıma özelliğiyle geldi. iPhone 5S, dünyanın 64 bit işlemcili ilk akıllı telefonu unvanını aldı.

Apple'ın teknoloji dünyasına hareket kazandıracak yenilikleri sunacağı etkinlik başladı. Apple, TSİ 20.00'da başlayan etkinliğinde iPhone 5S ve ucuz iPhone modeli iPhone 5C'yi teknoloji dünyasına sundu. Apple'ın Cupertino'daki tesisinde canlı yayın yapılmıyor, bu yüzden teknoloji dünyası gelişmeleri içerideki muhabirler aracılığıyla takip ediyor.Etkinlikte ilk olarak Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 7'ye yer verildi. iOS 7'nin ardından iPhone 5S ve iPhone 5S görücüye çıktı. Apple'ın etkinliği yaklaşık 1,5 saat sürdü.

21.25: Costello'nun canlı performansıyla sona eren gecenin ardından, Tim Cook, iPhone'lara göz atmanın vaktinin geldiğini söyledi.

21.11: Tekrar sahnede olan Tim Cook, Birkaç tanıtım klibi yayınladıktan sonra yaptığı konuşmada, "Yaratmak istediğimiz tecrübe hakkında çok derin düşünüyoruz… Tüm Apple ekiplerine bu ürünleri geliştirmekte gösterdikleri üstün çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Cook, kapanıştan önce tekrar müzik hakkında konuşmak istediğini söyledi.

Sahneye çıkan, kariyerinde 29 albüme imza atan Elvis Costello, iPhone 5S için, 'arzu edilen çok fazla özellik içerdiğini' söyledi.

 

21.10: iPhone'ların dünyanın dört bir yanında ne zaman satışa sunulacağı da belli oldu:

iPhone 5C için ön siparişler 13 Eylül'de başlıyor…

Telefon, 20 Eylül'de ABD, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, JAponya, Singapur ve Birleşik Krallık'ta satışa sunulacak.

iPhone 5C, yıl sonunda 100 ülkede, 270 cep telefonu operatörü tarafından satılıyor olacak.

21.06: 64 bit A7 işlemci, 15 megapiksel kamera ve parmak izi sensörü bulunduran iPhone 5S, 16, 32 ve 64 GB'lık modeller halinde sunulacak.

ABD'deki cep telefonu operatörlerinden iki yıllık sözleşme karşılığı satılacak fiyatları ise şu şekilde:

16 GB: 199 dolar,
32 GB: 299 dolar,
64 GB: 399 dolar.

iPhone 5S, dört ana renge sahip ama 39 dolara satılacak birçok renk seçeneği sunan kılıfları mevcut.

Gecede ilk olarak Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 7'ye yer veriliyor. iOS 7'nin ardından iPhone 5C görücüye çıktı.

20.25: Schiller, plastik kaplama 5C'nin iPhone 5'in mükemmel teknolojisiyle hazırlandığını belirtti.

Cihazın tüm arka paneli ve kenarları sadece tek bir parçadan oluşuyor.

20.24: Apple Pazarlama Müdürü Phil Schiller, yeşil, beyaz, mavi, pembe ve sarı renklerde sunulacak plastik iPhone modeli 5C'yi tanıttı.

COOK YENİDEN SAHNEDE

20.20: Cook, iOS 7'nin yaratıcılık uygulamarı 'iPhoto' ve 'iMovie'den bahsetmeye başladı…

'iOS cihazlarının içerik yaratmak için mükemmel olduğunu' belirten Cook, iWork'un kullanıcıların üretkenliğini artıracağını, iPhoto ile iMovie'nin ise yaratıcılıklarını geliştireceğini belirtti.

Cook, 5 uygulamanın da bedava olduğunu not düştü.

20.19: iOS 7'nin ofis uygulaması olacak iWork'te 'Keynote, Pages ve Numbers' uygulamaları yer alıyor.

Cook, her üç uygulamanın 'mobil bir cihaz için tasarlanan en iyi hizmetlerden biri olduğunu' belirtti.

20.18: iOS 7'deki güncellemelerin tanıtılmasının ardından, Tim Cook yeniden sahnede… Cook, 'iWork' hizmetinden bahsediyor.

AÇILIŞ iOS 7 İLE YAPILDI

20.16: iOS 7, 'iTunes Radio' içerecek… Federighi, 'yeni müziği tecrübe etmek için en iyi yol' olarak tanıttığı iTunes Radio'da kullanıcıların kendi istasyonlarını oluşturabileceğini belirtti.

200'den fazla içeriği bulunan iTunes Radio, 18 Eylül'de sunulacak.

20.15: Kamera özellikleri devam ediyor… 'Share Sheet' içeriği, Twitter veya e-posta ile fotoğraf paylaşımını kolaylaştırıyor.

'AirDrop' özelliği ise Wi-Fi veya P2P ile yakınızdaki kişilerle anında fotoğraf paylaşımı imkanı veriyor.

20.14: iOS 7'nin kamera özelliklerine geçildi.

Yeni kamera özellikleri arasında, fotoğrafların 'anlar' ve 'bağlantılı koleksiyonlar' olarak otomatik gruplandırılması bulunuyor.

20.13: iOS 7'ye çok sayıda yeni ses eklenmiş. Sistem alarm sesleri arasında da yenilikler var.

20.12: iOS 7'nin ana ekranında artık arama yapılabiliyor. Siri özelliğini kullanırken, Twitter'da gezinebileceksiniz.

Siri ile Twitter'da tweet araması yapabileceksiniz. Aynı zamanda Wikipedia'da gezinebilecek, web'de arama yapabilecek, fotoğraf arşivinde gezinebileceksiniz.

Çoklu arama özelliği ise ekran üzerinde beliren ayrı kartlar gibi.

20.10: Cook'un ardından sahneye Apple'ın yazılım geliştirme birimi kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi çıktı. Federighi, iOS 7'nin 'kısa sürede dünyanın en popüler işletim sistemi olacağını' söyledi.

Federighi, iOS 7'nin içeriklerini yeniden gözden geçirdiklerini ve dünyada milyonlarca kişinin güncellenen işletim sistemini indireceğini belirtti.

TIM COOK SAHNEDE

20.08: Apple'ın operasyonları hakkında bilgi veren Cook, son aylarda perakende ve hizmetlere odaklandıklarını belirtti.

Cook, daha sonra sözü iOS 7 işletim sistemine çevirdi. Cook, gelecek ay içinde küresel alanda 700 milyon iOS ile çalışan cihaz nakliyatı gerçekleştireceklerini belirtti.

20.00: Apple CEO'su Tim Cook, sahneye çıktı ve dinleyicileri selamladı. Cook, bu yıl yedincisi düzenlenecek olan iTunes festivali hakkında bilgi verdi ve festivale Lady Gaga ve Justin Timbelake gibi isimlerin katılacağını belirtti.

iTunes festivali, bu yıl Londra'da düzenlenecek. Cook, biletler için 20 milyon kişinin başvuru yaptığını söyledi.Başa dön tuşu