Yeni eğitim programı! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Köşe Yazarları

Yeni eğitim programı!

Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında bir süre önce bir milyon lira karşılığında imzalanan bir protokol ile KKTC’de eğitim programları geliştirilecek veya yeniden yazılacak. Bu gerekçe ile hafta içinde DAÜ’de “ Temel Eğitim Programı Geliştirme Hazırlık Çalıştayı” yapıldı.
Peki! Hangi gerekçeyle eğitim programları geliştirilecek veya yenilenecek? Demek ki şimdi kullanılan eğitim programları yetersiz veya bize uymuyor. Neden bize uymuyor veya yetersiz? Çünkü Nisan 2009’da hükümete gelen UBP şimdi kullanılan programları deniz ötesinden getirmişti.
Eeeee! Şimdi sormazlar mı UBP hükümetine; Nisan 2009’da hükümete gelirken bir çırpıda buruşturup attığı daha önce “bizim” akademisyen ve öğretmenlerce hazırlanan eğitim programlarını ve onlarca kitabı niye attı diye… 
Şimdi yeniden eğitim programları geliştirilecekmiş. Kim yapacak bunu? 2009 öncesinde yapılan program geliştirme çalışmalarında görev yapan akademisyenlerin büyük bir çoğunluğu bu kez yine görev başında… Daha önce yapılandan çok mu farklı olacak bu program çalışması? Kanımca çok büyük bir farklılık olmayacak. Belki günün koşullarına göre bazı yenilikler eklenecek ve yeni eğitim programları ortaya çıkacak. Komisyonlara dışarıdan müdahale etmek isteyen olabilir mi? Olabilir, ancak akademisyen arkadaşların buna çok fazla itibar edeceklerini zannetmiyorum.
Yeni eğitim programı ortaya çıktığında görülecek ki 2009 öncesi hazırlanan eğitim programlarından çok büyük bir fark olmayacak. Bu da gösteriyor ki, daha öncekileri doğru dürüst incelemeden buruşturup atan UBP Hükümeti’nin hem akademisyenlere, hem öğretmenlere, hem de öğrenci ve ailelerine birer özür borcu vardır.
İki günlük çalıştayda ortaya çıkan; Yeni yazılacak olan eğitim programının öğrenci merkezli olacağı, düşünen ve sorgulayan çocuklar hedeflediği, sınav odaklı olmayan bir sistem ve barışçıl bir anlayışı içereceği söyleniyor. Kolej sınavlarının zararlı olduğu net bir şekilde komisyonlarda dile getirildiğini öğreniyoruz.
Hal böyle iken önümüzdeki yıllarda kolej sınavları kalkacak mı? UBP Hükümeti bir milyon lira harcanarak hazırlanacak olan yeni eğitim programını dikkate alacak mı? Yoksa eğitimde bundan önce olduğu gibi alacağı siyasi kararları mı hayata geçirecek. Tabii ki bu arada UBP hükümette kalmayı da becerebilirse…
*******
Bir çift söz de KTÖS’e… KTÖS bu çalıştayı protesto etti ve çalıştaya katılmama kararı aldı. Genel olarak da bu çalıştayı “Şeriatçı AKP’nin eğitimi fetih hareketi” diye tanımladı. KTÖS’ün zaman zaman katıldığım şüpheci ve sorgulayan tavrı burada da ortaya çıktı. Sendikanın belli kaygılar duymasını da doğal karşılıyorum. Ancak tüm bu şüphelere rağmen KTÖS bu çalıştayda yer almalıydı ve düşüncelerini komisyonlarda dile getirmeliydi. KTÖS ortaya çıkacak olan eğitim programına katkı koymalıydı. Aynen KTOEÖS, CTP, TDP ve diğer örgütler gibi…
Çalıştaya katılanlardan edindiğim izlenim, değil AKP, UBP’nin bile etkisinin hissedilmediğidir. UBP ve Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, kendilerinin seçtiği “yandaş” öğretmenler ile komisyonlarda yer aldılarsa da, bu yandaşlar akademisyenler arasında kaybolup gittiler. Komisyonlarda çalışan alanında çok değerli akademisyenlerin olduğu ve programın siyasallaşmasına olanak vermeyecekleri yönünde ciddi duyumlar aldım. Dolayısı ile KTÖS’ün bu değerli akademisyenleri AKP’nin ve UBP’nin işbirlikçileri gibi göstermesi pek hoş olmadı.
Umarım KTÖS bundan sonraki program çalışmalarına katılır ve düşüncelerini komisyonlarda söyler. Programın şekillenmesine de katkı koyar. Günün sonunda bu eğitim programları ve kitaplar ortaya çıktığında, beğenmesek bile KTÖS üyesi öğretmenlerin önüne konulacak ve okullarda öğretim bu müfredatlara göre yapılacak. KTÖS bugüne kadar “biz bu eğitim programını ve kitapları okutmayız” diyebildi mi? Diyemedi. Dolayısı ile değiştirebilmek, etkileyebilmek için olayın içinde olmakta yarar vardır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar