DünyaTürkiye

Yazışma görüntüleri delil olduİran’a yönelik ABD ambargosunu delme davasında İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab’ın tanık olduğu ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklu yargılandığı New York’taki davada üçüncü hafta başladı.

Dünkü duruşmada 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten polislere karşı açılan dava kapsamında 17 ay tutuklu kalan ve Şubat 2016’da serbest bırakılan eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz, savcılığın tanığı olarak ifade veren isimler arasındaydı.
17-25 Aralık operasyonunu yürüten ekibin koordinatörü olduğunu söyleyen Korkmaz, Reza Zarrab liderliğindeki bir örgütü soruşturmaya başladıklarını ve bu örgütün çatısı altında üç grup daha tespit ettiklerini öne sürdü.Türkiye’den Ağustos 2016’da bir kaçakçı vasıtasıyla çıktığını ve daha sonra ABD Emniyet güçleriyle bağlantıya geçtiğini anlatan Korkmaz, “Onlara elimdeki soruşturma kayıtlarını anlattım. ABD’ye girmemi sağladılar, iner inmez delilleri teslim ettim” dedi

Korkmaz, Türkiye’de yargılandığı davada, “17/25 Aralık dosyalarında hiç çalışmadım, tek parafım yok, 17 aydır neden tutukluyum?” demişti.

Yazışma görüntüleri delil oldu

Öte yandan, Reza Zarrab’ın 17-25 Aralık soruşturması sonrasında cezaevinden çıkınca avukatıyla yaptığı yazışmaları, ekran görüntülerini alarak kaydettiği ortaya çıktı. Delil olarak dava dosyasına giren bu görüntülerin, Zarrab Miami’de tutuklandıktan sonra cep telefonundaki resim dosyasından alındığı belirtildi.

Savcı Yardımcısı Sid Kamaraju, davanın geçen haftaki duruşmalarında daha önce mahkemede paylaşılmayan 18-23 Haziran 2014 tarihli yazışmaları delil olarak göstermişti. Cezaevinden çıktıktan sonra Halkbank ile işe kaldığı yerden devam etmek istediğini söyleyen Zarrab, savcılığın bu delillerini “Avukatımla aramda geçen mesajlaşma” diyerek kabul etmişti.

ABD’YE KAÇAN FETÖ’CÜ TANIK OLDU

New York’ta İran yaptırımlarının yasa dışı yollarla delindiği yönündeki iddialarla ilgili görülen davanın duruşmasında , eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Komiser Yardımcısı firari FETÖ’cü Hüseyin Korkmaz tanık olarak ifade verdi.

“17/25 Aralık’tan bilgim bile yoktu, herkes gibi medyadan öğrendim” diyen FETÖ’cü polis Hüseyin Korkmaz ABD’deki davada tanık olarak ifade verdi. Korkmaz, 17-25 Aralık darbe sürecinin ardından FETÖ’cü polislere yönelik açılan soruşturmada gözaltına alınmış ve 17 aylık tutukluluğun ardından serbest bırakılmıştı.

Korkmaz, New York’taki ifadesinde 17-25 Aralık 2013 tarihinde yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili açılan davanın soruşturmasını yürüttüğünü ve emri altında sekiz polisin çalıştığını söyledi.

Korkmaz ayrıca Türkiye’den ayrıldığını ve artık ABD’de yaşadığını da aktardı.

Başa dön tuşu