Yasa tanımıyorlar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Kıbrıs

Yasa tanımıyorlar

Yasa tanımıyorlar

YASA MECLİS’TE BEKLETİLİYOR… Polis kasket kullanmayan büyük motosiklet sürücülerine ceza yazma yetkisine sahipken aynı uygulama küçük motosiklet sürücüleri için geçerli değil. Kasket kullanmayan küçük motosiklet sürücüleri için polis sadece dava dosyalayabiliyor. Kasketsiz küçük motosiklet sürücülerine polisin ceza yazabilmesi ile ilgili yasa ise hala Meclis’te bekletiliyor

Motosikletlerde zorunlu kasket takma ile ilgili yasanın 1 Ekim 2011 tarihinde Meclis’ten geçmesine rağmen birçok motosiklet sürücüsü kasket takmadan sokaklarda dolanıyor. Yasanın geçmesinin ve polis müdürlüğünün kasksız dolaşan sürücülere ceza yazacağını duyurmasının ardından tüm motosiklet sürücüleri kasket kullanmaya başlarken, ceza yazılmadığının gözlenmesini fırsat bilen motosiklet sürücüler yeniden kasket kullanmamaya başladı.
Havadis’e konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, kasketsiz motosiklet kullanımının can kaybına kapı açtığını söyledi ve devleti ve sürücüleri bu konuda daha hassas davranmaya davet etti.


En basit kaza bile ölüm tehdidi arz ediyor…
Kasket kullanmayan bir motosiklet sürücüsü, motosikletten düşmesi durumunda beyin kanaması tehlikesi ile karşı karşıya gelebiliyor. Beyin kanaması sürücünün yaşamını yitirmesine ya da felç olmasına kadar yol açabiliyor.

Yasa Meclis’te bekletiliyor
Polis büyük motosiklet sürücülerinin kasket takmaması durumunda ceza yazmaya yetkiliyken, küçük motosiklet sürücülerin de ise durum farklı. Polis kasketsiz gördüğü küçük motosiklet sürücülerine ceza yazamıyor sadece sürücüler aleyhine dava dosyalayabiliyor. 
Küçük motosiklet sürücülerinin kasket kullanması durumunda ceza yazılması için polisin yetkilendirilmesi adına hazırlanan yasa ise 26 Aralık’tan beri Meclis’te bekletiliyor.

Avcı: Yine kask takılmamaya başladı
Motosikletlerde zorunlu kask takma ile ilgili yasanın geçirilmesinin ardından tüm sürücülerin kasket kullanmaya başladığını ancak bir süre sonra yeniden kask kullanılmamaya başlandığına dikkat çeken Avcı şu ifadeleri kullandı:
“Yapılan yasa değişikliğine göre her motosikletin kasklı sürülmesi ve her motosiklete kasklı binilmesi gerekiyor. Yasanın geçtiği gün polis müdürlüğü motosiklete kasksız binen ve süren herkese ceza yazılacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından kask kullanımının yüzde 100 olduğu gözlemlendi. Ancak daha sonra polisin ceza yazmamasının gözlemlenmesi üzerine cezadan korkarak kask takan herkes kask takmamaya başladı.”

“Halk arasında polis ceza yazamaz diye duyuruldu”
Küçük motosiklet sürücülerinin kasket kullanmaması durumunda polisin dava dosyalayabileceğine ve büyük motosiklet sürücülerine de hemen ceza yazabileceğine dikkat çeken Avcı, “Ancak halk arasında polis ceza yazamaz diye duyuldu” dedi. Avcı şu ifadeleri kullandı:
“Bize gelen bilgide küçük motosikletlerde kask takılmaması durumunda polisin dava dosyalaması gerekliliği ve büyük motosikletlerde de hemen ceza kesebilir. Ancak bu halk arasında polis ceza yazmaz diye duyuruldu. Bu nedenle de herkes kasksız dolaşmaya başladı. Hatta şu günlerde anne, baba ve çocuk bir motosiklette kasksız yolculuk yapmaya başladı. Polis ceza yazmaz diye bir şey söz konusu değildir. Yasalar polise dava dosyalama ya da Trafik Suçlarının Davasız Hali Yasası’na göre hemen ceza kesme yetkisi vermektedir. Meclis’te 26 Aralık 2012’den beri davasız ceza kesme ile ilgili yasa düzenlemesi bekletilmektedir. Bu da Emniyet Kemeri Yasası gibi 9 ay bekletilebilir.”

“Kasket takmak hayat kurtarır”
Motosikletlerde en basit bir düşmenin bile beyin kanamasına yol açabileceğini ifade eden Avcı, “Kasket kullanmak hayat kurtarır” dedi. Avcı, sürücülerin bu bilinçle kasket kullanması gerektiğine vurgu yapan yaptı ve şu şekilde konuştu:
“Motosiklette kask takmak hayat kurtarıcıdır. Basit bir düşme bile beyin kanamasına neden olabilir. Sürücülerin bu bilinçle kask takması gerekir. Ayrıca polisin denetimlerini bu yönde ağırlık vererek yapmaması yoldaki devlet otoritesinin zayıflamasının yanında vatandaşların zarar görmesine katkı koymak anlamında da algılanabilir. Devletin ve sürücülerin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar