Yasa “İftiraya” Açık - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

Yasa “İftiraya” Açık

Yasa “İftiraya” Açık

Duygu ALAN
Ceza Yasası’nın “Ahlaka Aykırı Suçlar” bölümü ve “İnsan Ticareti” ile ilgili maddeleri, günümüz şartlarına göre yeniden düzenleniyor.
KKTC’de artan ahlaka aykırı suçlara, önemli cezalar getiriliyor. Yeni yasaya göre bir kişiye, cinsel tercihi nedeniyle şiddet ya da hakaret uygulayanlara 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Mevcut yasa, cinsel tercihe göre kişileri cezalandırıyordu.
Ceza (Değişiklik) Yasa Tasarısı, yasalaşırsa, tecavüz suçunu işleyen kimse “Cinsel penetrasyon” suçunu işlemiş olacak ve bu suçu işleyen kişiler mahkum edilmesi halinde, 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.
Avukat Muhabbet Mevsimler Ceza Yasası’nın “Ahlaka Aykırı Suçlar” bölümü ve “İnsan Ticareti” ile ilgili maddelerin yeniden düzenlenmesine ilişkin hazırlanan Ceza (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı Havadis’e değerlendirdi.
Avukat Mevsimler, modern ceza hukukunda cinselliği bir ahlak veya edep töresi olarak değil bir özgürlük değeri olarak görmenin daha yeterince bir anlayış olacağını savundu.
Mevsimler, “Yasanın eski aynı yasa başlığı altında tasnif olarak sunulması iyi hazırlığın yapılmadığı hukuk kitaplarından seçme derlemeler yapıldığını göstermektedir” dedi.
Avukat Mevsimler, “Yine ahlaka aykırı başlığı altında değişiklikleri değerlendirmekte yarar vardır. Bu suç tipinde cinsel istismar suçu ayrı ayrı birçok ülke kanunlarında düzenlenmişken bizdeki yasa tasarısına bakıldığında karma bir toplama olduğu görülmektedir” diye konuştu.

“İftiraya açık bir madde”
Avukat Muhabbet Mevsimler, “Cinsel istismar suçu”nun cinsel ilişkiye varmayan davranışları ifade ettiğini söyledi.
“Cinsel istismar suçu” ile ilgili maddenin iftiraya açık bir madde olduğunu savunan Avukat Mevsimler şöyle konuştu:
“Burada objektif unsur söz konusu mağdurun cinsel özerkliğini somut olayda zedeleyebileceği elverişli nitelikte olmalıdır. Sübjektif unsurun ise ruh halini ortaya koymasıdır. Bu maddede eskiden olan çocuklarla ilgili yaş durumu 13 den 14’e yükseltilmiştir.16-18 yaş aralığında ise ağırlaştırılmış nitelikli hali ile ağır cezalar getirmektedir. Peki bu suçların soruşturulmasında mağdurun tek şikayeti yeterli olacak mı ispat yönü nasıl olacak açık bir hüküm olmadığı gibi yasalarımızda da delilerin elde edilmesi toplanması yasası yokken iftiraya açık bir maddedir. Böylece günahsız insanlarında zan altında kalıp karalanabileceği durumlar ortaya çıkacaktır.”


“Soyut kavramların altı doldurulmalıdır”
Avukat Muhabbet Mevsimler, “Cinsel istismar suçu” başlıklı madde de yer alan “söz ile kişi dokunulmazlığını ihlal etme” cümlesinin soyut bir kavram olduğunu belirterek, “Polis bunun altını nasıl dolduracak, yoksa vatandaş karalandıktan sonra savcılık görüş verecek yoksa yine yıllarca bunun altını mahkeme içtihatlarımı dolduracaktır. Bu hususların açıklığa kavuşması lazımdır” dedi.

“Kültürümüz ile bağdaşmıyor”
Avukat Muhabbet Mevsimler, “Cinsel istismar suçu” maddesinde ayrıca “nene, dede, anne, baba, oğul, kız, torun, dayı, amca, hala, teyze, üvey anne, üvey baba, üvey çocuk ve üvey kardeş” gibi ifadelerin bulunduğunu ve bu ifadelerin geri kalmışlığı simgelediğini kaydetti.
Mevsimler, “Bu suç tipinin bizim toplumumuzun coğrafi kültürel örf adetlerine uymadığı gibi bu gelişen çağ ile ilgili toplumumuzun geri kalmışlığını ifade etmektedir” dedi. 
Mevsimler sözlerine şöyle devam etti:
“Yine bu maddede getirilen değişiklik kamu görevlilerinin bu suçla ilgili işlemiş olduğu suça özgü suç denir ve yerinde bir düzenleme olmuştur. Bu suça koruma altındaki kişilere karşı yapılan suçlarda 15 yıllık hapislik yerinde bir düzenleme olmamıştır. Burada esasen bu suça fazla hapislik suçunun öngörmesi ceza hukuku ile cezalandırma prensibi ile bağdaşan yanı yoktur.”

“Cinsel penetrasyon suçu”
Avukat Muhabbet Mevsimler, “Cinsel penetrasyon suçu” ile ilgili maddede, bu suçun mağdurunun erkek veya kadın olabileceği üzerinde durulduğunu ve bu madde de rıza arandığını söyledi.
Mevsimler, “Yani rızası olanın suçu söz konusu olmayacaktır. Aşağıda yaş grupları gibi yani 14 yaşında küçük rıza veremez ebedi hapislik suçunu içermektedir. Ayrıca 16-18 yaşları arasında rıza olsa bile on beş yıla kadar hapis kanımca yine Türk ceza hukukundan daha ağır bir cezayı öngörmektedir. Nitelikli halleri ise yerinde bir değişiklik oldu” dedi.

“Cinsel tercihe yönelik nefret suçları”
Avukat Muhabbet Mevsimler, cinsel tercihe yönelik nefret suçlarına ilişkin maddede herhangi bir para cezası olmadığını belirtti ve şunları söyledi:
“Bu eleştiri noktasıdır. Bu maddede yeni modern ceza hukuklarında elbette ki kimsenin cinsel tercihinin söz konusu edilip dışlanması küçük düşürülmesi uygun düşmemektedir. Ancak bu hakaret ile ilgili polisin takip edeceği şahadet yolu ne olacaktır. Bu suçun mağduru kadın veya erkek olabilir polise bildiriminden sonra zan altındaki kişinin savunma özgürlükleri ne olacak. Bu madde, iftiraya açık bir maddedir. Bu madde de teyit edici başka bir teyide ihtiyaç duyulması lazımdır. Burada polise esasen bu şekil bir yetkinin verilmesi tehlikeli bir gidişatı başlatacaktır. Bunlara bağlı olarak Şahadet yasasındaki uygulamalar aynen devam edecekse hukuki olarak suçlamada açıklar ortaya çıkacaktır.”

“İnsan ticareti”
Avukat Muhabbet Mevsimler, 1990 tarihinden itibaren insan ticaretinin tüm ülke hukuklarına girdiğini belirterek, “Buradaki düzenleme tamamen TC Ceza Yasası’ndan nakledilmiştir. O zaman TC Yargıtay kararlarını mı avukatlar dikkate alması gerekir. Buradaki düzenleme yerinde olmakla birlikte herhalde bizim mahkemelerin içtihadına gerek olmayacaktır” dedi.
Hırsızlık maddesinin kapsamının da genişletildiğini söyleyen Mevsimler, “Fevkalade bir değişiklik önerisidir. Buradaki değişiklik ilgili ceza iç hatları yasa maddesi olarak ağırlıklı yazılırken bilişim suçları ile ilgili düzenlenenin ne olacağı hırsızlıkta açık bırakılmıştır. Kapsam olarak polisin yabancı olmadığı ve zorlanmayacağı bir madde olarak görülebilir. Yine mal kapsamının hukuki yorumu savcılık tarafından Polis teşkilatına yapılıp gönderilmesi gerekmektedir. Hukuki kapsamı geniş tutulmuştur” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar