Yargı heyeti olay yerinde - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Kıbrıs

Yargı heyeti olay yerinde

Yargı heyeti olay yerinde

Gönyeli’de 18 Ocak’ta 27 yaşındaki Alkın Coşkun’u darp ederek yol içine savurup, bir aracın başının üstünden geçerek ölmesine neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Adam öldürmekten” yargılanan Erhan Saraç, heyetle birlikte olay mahallinde keşfe götürüldü.
Olay yeri olan Gönyeli Ecevit Sokak’ta Uzun Apartmanı önüne giden Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Banu Soyer, Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu, Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Ergül Kızılokgil, savcı Aliye Özçınar ile avukatlar Osman İlter Zeki, Enver Öztürk ve Feridun Öztürk hazır bulundu.
Müfettiş Hakan Haksoy, Ağır Ceza Heyeti’ne olay mahallinde bilgi aktararak heyetin sorularını yanıtladı.

Keşiften sonra duruşmaya devam edildi
Meselenin tahkikat memuru Müfettiş Hakan Haksoy, olay mahallinden emare alınan 3 kamera kaydıyla ilgili mahkemeye detaylı bilgi sundu. Haksoy, ayrıca olay mahallindeki görgü tanıklarının şehadetlerini mahkemeye aktardı.  
Müfettiş Haksoy, Alkın Coşkun’un ölümüyle ilgili Erhan Saraç’a, “Ölüme sebebiyet verme”, “Adam öldürme” ve “Ciddi darp” suçlamalarının getirildiğini, Kezban Yönlüer’e ise, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek” suçundan dosya tanzim edildiğini açıkladı.


Öztürk: Tahkikatta eksiklikler var
Avukat Enver Öztürk, müfettiş Hakan Haksoy’a tahkikatla ilgili sorular yönelterek, tahkikatın eksik yapıldığını iddia etti.
Avukat Öztürk, Alkın Coşkun’un boynundaki çizgisel sıyrıklarla ilgili ileri tahkikat yapılması gerektiğini söyleyerek, “Böyle bir inceleme yapılsaydı, müteveffanın boynuna birinin dokunup dokunmadığı ortaya çıkardı. Siz böyle bir inceleme yapmadığınız için sanık, sanık kutusundadır. Sanık müteveffanın boğazını sıkmış olsaydı, sanığın elinde, müteveffaya ait vücut sıvısı veya doku kalabilirdi. Sanığın tırnaklarını alarak mikroskobik bir incelemeye tabi tutmanız gerekirdi” dedi.
Müfettiş Haksoy, Alkın Coşkun’un boynundaki çizgisel sıyrıkların başının üzerinden aracın geçtiği anda oluştuğunu belirtti.
Haksoy, Alkın Coşkun’un boğazını sıktığına dair söylentiye dayalı bir şehadet olduğuna ve müteveffanın boynunda dış lezyona dayalı bir boğma izi olmadığını ayrıca, sanık Erhan Saraç’ın Adli Tıp Uzmanı tarafından muayene edildiğini ancak mikroskobik bir inceleme yapılmadığını açıkladı.  

Öztürk: Aracı kullanan Mustafa Kavaz’sa tahkikatın seyri değişir
Avukat Enver Öztürk, müfettiş Hakan Haksoy’a, olayın öncesinde aracı kullandığı iddia edilen Alkın Coşkun’un değil yanındaki arkadaşı Mustafa Kavaz’ın kullanması halinde tahkikatın seyrinin değişebileceğini savundu.
Öztürk ayrıca, Mustafa Kavaz’ın polise ilk anda yalan bilgi verdiğini ve ev açma, uyuşturucu ve polise yalan bilgi verme suçlarından aleyhinde dosya tanzim edilmiş bir kişiye, polisin inandığını savundu.
Müfettiş Haksoy, “Aracı Mustafa Kavaz kullanmış olsa bile meselenin olguları değişmezdi. Sanık ve tanık ifadelerinden aracı kullananın Alkın Coşkun olduğunu tespit ettik” dedi.
Avukat Enver Öztürk, “Mustafa Kavaz’dan kan örneği alındı mı? veya mikrobiyolojik inceleme yapıldı mı? Alkın Coşkun’un boğazını Mustafa Kavaz sıkmış olabilir mi?” sorularını sordu.
Bunun üzerine Haksoy, Mustafa Kavaz’dan kan örneği alınmadığını ancak kavga anını gören tanıkların ifadesinin bulunduğuna ve Kavaz’ın korkmuş olabileceğinden ilk etapta yalan ifade verdiğini söyledi.
Avukat Enver Öztürk, kamera kayıtlarına bakılarak, Alkın’a çarpan aracın hızının tespit edilmeyişinin tahkikat eksikliği olduğunu savundu.
Müfettiş Haksoy, kamera kayıtlarında salisenin görülmemesinden dolayı,  Alkın’a çarpan aracın hızının tespit edilmediğini ve sadece saniyelerle yapılan hesaplarda ise çok ciddi farklılıklar oluştuğunu ayrıca, uzmanın görüşünün de bu yönde olduğunu anlattı. 

“Bu ölüm olmayabilirdi”
Avukat Enver Öztürk’ün, “Alkın Coşkun’a çarpan aracın sürücüsü yasal yükümlülüklerini yerine getirerek aracını sürseydi, bu ölüm olmazdı” demesi üzerine, Müfettiş Hakan Haksoy, “Sanık Erhan Saraç, Alkın Coşkun’u darp etmeseydi bu ölüm olmazdı” dedi.  

Dava bugüne ertelendi
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Banu Soyer, davayı mesai bitiminin ardından bugüne erteledi.

Kezban Yönlüer’e tebligat yapılamadı
27 yaşındaki Alkın Coşkun’un yol içine düştükten sonra aracıyla başının üzerinden geçtiği iddia edilen Kezban Yönlüer’e tebligat yapılamadığı öğrenildi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Savcılık ve savunma avukatlarıyla birlikte Alkın Coşkun’un öldüğü sokakta inceleme yaptı. Sanık Erhan Saraç da polis eşliğinde olay mahalline getirildi

Müfettiş Hakan Haksoy, Ağır Ceza heyetine olay mahallinde bilgi aktararak heyetin sorularını yanıtladı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar