Yaratıcı protesto - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Yaratıcı protesto

Yaratıcı protesto

Baraka Kültür Merkezi aktivistleri Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ye su taşınması projesini eylemle protesto etti.

Eylemi,  Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde gerçekleşirken aktivistler yanlarında getirdiği pet şişe, su hortumu ve huniyle temsili olarak suyun gelişini canlandırdı.


ŞANSAL

Baraka Kültür Merkezi adına yazılı açıklamayı okuyan Nazen Şansal “Asrın Projesi” olarak nitelendirilen “anadan yavruya su getirme projesinin” perde gerisinin hiç konuşulmadığını, çerçeve antlaşmasının, zaten iradesi gasp edilmiş ülkenin tarım ve gıda bağımsızlığını da elinden alarak, esarete ve vilayetleşmeye gidileceğini ileri sürdü.


Şansal “Asrın Projesi” denen şeyin aslında suyun ticarileşmesi, özelleşmesi ve Kıbrıs’ın kullanılarak Ortadoğu’ya su satılmasına hazırlık olduğunu ifade etti.

KKTC’ye su getirilmesi için Anamur’da 4 köyün boşaltıldığın,  insanların göçe zorlandığını iddia eden Şansal, Anadolu’dan getirilecek suyun bir ömrü olacağını ve bunun  yaklaşık  50 yıl olarak belirtildiğini kaydetti.

Şansal, sonrasında adanın en temel yaşam kaynağı su ile Türkiye’ye bağımlı hale geleceğini  söyleyerek, millerce boru ve atığın Akdeniz’de çöp yığını olarak kalacağını iddia etti.

Şansal “Halkımızı iki yıl önce bugün başlatılan bu projeye karşı temkinli olmaya, egemenlerin halkın su ihtiyacını değil, kendi çıkarlarını düşündüğünün farkında olmaya çağırıyoruz. Adamızın su ihtiyacının, ekolojik dengeyi ve ülkemizin bağımsızlığını önemseyen, sürdürülebilir projelerle karşılanmasını savunuyoruz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar