Yapılan yasa dışı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Yapılan yasa dışı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Hukuk Komitesi Başkanı Avukat Barış Mamalı, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile Demokrat Parti’nin (DP) seçim propaganda döneminin henüz başlamamasına rağmen, Lefkoşa genelindeki panolara hukuk dışı bir şekilde reklam astıklarını savunarak, bu durumu protesto ettiklerini ifade etti.

Mamalı, Lefkoşa’yı kurtarmaya soyunanların hukuk dışı davrandığını savunarak kamuoyunu olayları yakından takip etmeye çağırdı.


TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Mamalı, Lefkoşa Türk Belediyesi’ni (LTB) batağa sürükleyen hukuksuzluğun devam ettiğini belirtti.

Barış Mamalı, 7 Nisan’da yapılacak LTB başkanlığı ve meclis üyeliği ara seçimine katılacak siyasi partilerin ve adayların, 5/1976 Sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’na tabi olarak siyasi faaliyette bulunma yükümlülükleri olduğunu anımsatarak, “Seçimleri yürüten ve denetleyen anayasal organ Yüksek Seçim Kurulu ile ilçelerde görev yapan İlçe Seçim Kurulları’dır” dedi.

Mamalı açıklamasında şunlara yer verdi:

“5/1976 Sayılı Yasa’nın 65. maddesinde mezkur ara seçim için partilerin siyasi propaganda yapmaları için tayin olunan başlangıç tarihi 12 Mart 2013 olduğunu, keza İlçe Seçim Kurulu bunu hazırlayıp dağıtarak ‘Takvim’de seçim propagandasının başlangıç günü olarak bu tarihi açıkça ilan etti. Bunun yanında 4.3.2013 tarihli ve Lefkoşa İlçe Seçim Kurulu Başkanı tarafından tanzim edilen yazılarda ‘Lefkoşa İlçesinde Afiş Asma Yerleri’ ile ‘Pankart Açılacak Noktalar’ ilan edilmiş, ancak partilerin ne zaman, hangi sırayla afiş asacakları ve pankart açacakları henüz tespit edilmedi.”

Barış Mamalı, CTP ve DP’nin Ara Seçim için yasal olarak propaganda başlangıç günü gelmeden afiş asma, pankartlı eylem yapma, siyasi parti broşürü dağıtma gibi siyasi içerikli propaganda yapılamayacak dönemde yasaya aykırı eylem yaptığını kaydetti.

Mamalı, yasadışı afiş ve reklamların Lefkoşa İlçe Seçim Kurulu tarafından kapatıldığını kaydederek, “DP ve CTP tarafından gerçekleştirilen bu eylemlerin yasaya aykırılık yanında, İlçe Seçim Kurulu tarafından ilan edilen Seçim Takvimine karşı da saygısızlık ve açık muhalefet içeriyor” dedi.

Mamalı, LTB’de geçmiş dönemde yapılan hukuksuzlukların ve usulsüzlüklerin Sayıştay raporlarına yansıdığını, belediyeyi kurtarmaya soyunan partilerin ise daha şimdiden hukuk dışılığa başvurduklarını belirtti.

Barış Mamalı, “Lefkoşa’yı hukuksuzluk batırdı, maalesef kurtarıcılığa soyunanlar da hukuk dışı davranmaya başladı. Kamuoyu yaşananları yakından takip etmeli” şeklinde konuştu.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar