Yanlış diyet hasta ediyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 8, 2023
Sağlık

Yanlış diyet hasta ediyor

KAS VE SIVI KAYBINA NEDEN OLUYOR… Yaza formda girmek için uygulanan şok diyetler, vücutta yağ kaybından çok sıvı ve kas kaybı olmasına neden oluyor. Uzmanlar, bilimsel verilerin ayda en çok 4 kilo verilmesini gösterdiği konusunda uyarı yaptı


EN AZ 2 BUÇUK LİTRE SU… Sağlık uzmanları vatandaşları günde en az 2 buçuk litre su tüketilmesi konusunda uyardı. Uzmanlar sıcak havalarda gerek terleme gerekse buharlaşma yoluyla vücutta su kaybı oluştuğuna dikkat çekti

Ceren ÖZBİL
Yazın hızlı gelmesiyle birlikte birçok kişi şok diyetlere yöneldi. Ancak uzman kişilerden yardım alınmadan uygulanan şok diyetler metabolizmada birçok rahatsızlığa neden olabiliyor.
Uzmanlar özellikle şok diyetlere yönelen vatandaşları, hızlı kilo vermenin yağ kaybı değil vücuttaki sıvı ve kas kaybı olduğu konusunda uyarıyor.

Birçok hastalığa kapı açıyor
Bir uzmana danışılmadan uygulanan şok diyetler beraberinde birçok hastalığı da kapı açabiliyor. Bu hastalıklar arasında; diyabet, karaciğer yağlanması, yüksek kolesterol, gut, kabızlık, yüksek tansiyon gibi birçok hastalık yer alıyor.

Temel besin grubuna dikkat
Uzmanlar özellikle vatandaşları havaların ısınması ile birlikte temel besin grubu tüketimine dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. Bu besin grupları arasında sebze ve meyve, tahıl grubu, et ile süt grubu yer alıyor.

Hava sıcaklığı vücut metabolizmasını etkiliyor
Hava sıcaklığı ile vücuttan ter ve elektrolitler atılıyor. Bu da beraberinde tansiyon düşüklüğü, halsizlik ve kramp gibi rahatsızlıkları getiriyor. Uzmanlar bu rahatsızlıkların önüne geçilmesi için limonata ve meyve suyu tüketimini tavsiye ediyor.

Günde en az 2 buçuk litre su tüketilmeli
Havaların ısınması ile birlikte vücutta en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de vücuttaki su dengesinin bozulmaması. Uzmanlara bir bireyin günde en az 2 buçuk litre su tüketmesi gerekiyor.

Balkır: Beslenme yaşamın temelini oluşturuyor
Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği başkanı Feriha Balkır, beslenmesinin, vücudun çalışması için gerekli olan besin öğelerinin besinlerle vücuda alınması, sindirilmesi, emilimi ve metabolize olması olduğunu söyledi. Beslemenin yaşamın her döneminde sağlığın temelini oluşturduğuna dikkat çeken Balkır şu şekilde konuştu:
“Adamız yaza hızlı bir giriş yapmıştır. Herkesi bir telaş sardı. Kışta alınan fazla kilolardan kısa sürede kurtulmak için kanıta dayalı bilimsel yöntemler yerine sağlıklarını riske atacak yöntemlere yönelmişlerdir.”
“Ayda 4 kilo verilmelidir”
Bilimsel verilerin ayda en çok 4 kilo verilmesi gerektiğini kaydeden Balkır şu şekilde konuştu:
“Bilimsel veriler ayda en çok 4 kilo verilmesi gerektiğini göstermektedir. Hızla verilen kilolar gerçek yağ dokusunun kaybı değildir. Hızla verilen sağlıksız beslenme programları sadece kişiden sıvı ve kas kaybına neden olmaktadır. Hızla verilen kilolar vücudumuzda ki taşları yerinden oynattığı için kansere bile neden olmaktadır. Hızla verilen kiloların hızla ve daha fazla olarak geri alınacağı unutulmamalıdır.”

“Diyetisyenlerden yardım alınmalıdır”
Kilo vermemek isteyen kişilerin kesinlikle diyetisyenlerden yardım alması gerektiğini kaydeden Balkır ayrıca ev ev gezerek kendini diyetisyen olarak tanıtan kişilere de dikkat edilmesi konusunda uyardı. Balkır şu ifadeleri kullandı:
“Kilo vermek isteyen bireyler konusunda uzman diyetisyenden yardım almalıdır. Yardım alacağı diyetisyenin mutlaka diplomasını sorgulamalıdır. Biliyoruz ki toplum içinde konu ile yakından uzaktan alakası olmayan bazı kişiler veya bireysel diyet tedavisi verme yetkisi olmayan kişiler veya toz mamalar ile ev ev gezerek pazarlama yapan kişiler mevcuttur. Bunun sonucunda kişilerde maalesef geri dönüşü olmayan diyabet, karaciğer yağlanması, yüksek kolesterol, gut, kabızlık, yüksek tansiyon gibi hastalıklar görülmektedir.”
“Temel besin gruplarına dikkat”
Vatandaşları 4 temel besin grubu tüketimine dikkat etmeleri konusunda uyaran Balkır şu şekilde konuştu:
“Yaza girdiğimiz şu günlerde günlük beslenmemizde her öğünde dört temel besin gurubumuzun olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun en kolay yöntemi tabağınızın yarıdan fazlasını sebze ve meyve gurubu dörtte birini tahıl gurubu geriye kalan bölümü de ikiye bölerek et gurubu ve süt gurubu olarak düşünerek programlamalı. Günlük sıvı miktarı çok önemlidir. Günde en az 2 buçuk -3 litre su tüketilmelidir. Hava sıcaklığı ile vücudumuzdan ter ve buharlaşma ile elektrolitler atılmaktadır bunun sonucunda tansiyon düşüklüğü, halsizlik ve kramplar meydana gelir. Bu nedenle yazın en güzel içecekler ayran, limonata, taze meyve suyu dur. Ağır hamur tatlılardan ve kızartmalardan yazın kaçınılmalıdır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar