Yangının sebebi araştırılıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Yangının sebebi araştırılıyor

Gazimağusa Suriçi bölgesinde önceki akşam saat 20.00 sıralarında başlayarak kısa süre içerisinde yayılan yangın sonucu biri sigorta acentesi diğeri araba garajı olmak üzere 2 iş yeri tamamen bir iş yeri ise kısmen yandı. Canbulat Yolu üzerinde bulunan ve 1948 yılında İngiliz döneminde inşa edilmiş binalarda çıkan yangın Suriçi bölgesinde büyük korku ve paniğe neden oldu. Binaların arka kısmından başlayan yangında Aynur ile Kemal Devecioğlu’na ait Yetkin Sigorta isimli iş yeri ve Sinan ile Mehmet Emin kardeşlere ait olan Mulla Emin ve Oğluları isimli oto tamir atölyesi çıkan yangında büyük hasara uğradı.
 

Yangının elektrik kontağından çıkmış olduğu ihtimali üzerinde duruluyor
Gazimağusa İtfaiyesi’nin yanı sıra bölgedeki iş yerlerinin çalışanları da yangın söndürme tüpleriyle yangına müdahale etmeye çalıştı. Zaman zaman patlamaların da meydana geldiği yangın 21.30 sıralarında kontrol altına alındı. Yangının söndürülmesinin ardından dün sabah saatlerinde polis ve itfaiye ekipleri yeniden yangın yerine giderek incelemelerde bulundu. Tarihi binalarda alevlerin yükselme nedeninin ise Anadolu Sigorta yetkili acentesi olan Yetkin Sigorta Acentesi’nin arka kısmında bulunan bilgisayarların çok ısınma sebebiyle oluşan elektrik kontağı olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Kullanılmaz hale gelen iş yerleri büyük hasara uğrarken tarihi binalarda meydana gelen hasar polis, itfaiye ile Devlet Planlama ve İnşaat Dairesi ekiplerince tespit edilmeye çalışılıyor.


“İyi ki kısa sürede söndürüldü”
Polisin yaptığı incelemelerde Anadolu Hayat Sigorta yetkili acentesi olan Yetkin Sigorta isimli iş yerinin içerisindeki tüm eşya ve evrakların tamamen bitişiğindeki Mulla Emin ve Oğluları isimli iş yerinin içerisinde bulunan Mercedes 250 D türü aracın tamamen, Mitsubishi L 200 çift kabin aracın ve ATV türü aracın ise kısmen yandığı tespit edildi. Koray Mobilya isimli iş yerinin çatısında ise ufak çapta hasar meydana geldiği tespit edildi. Yangının kısa sürede büyümesinin en büyük nedeninin ise kiremit çatının altında ahşap kullanılması ve plastik asma tavan kullanılması olduğu belirtildi. Yangının mobilya dükkanına tamamen sıçramadan itfaiye ekipleri tarafından kısa sürede söndürülmesi  ise vatandaşlar tarafından şans olarak nitelendirildi.
Vatandaşlar ne dedi?

Mehmet Fegan: 
“Sigorta ofisi teyzemindir, dün akşam geldiğimde itfaiye buradaydı, yangının dükkanların arka tarafından başladığını fark ettik. Sigorta acentesinde ilk etapta yangın yoktu ve itfaiyeciler söndürmek için çalışırdı. Binaların iç döşemesinin ahşap olması sebebiyle yangın bir anda ofise sıçradı ve tüm ofis yanarak küle döndü. İlk etapta tüm evrak ve bilgisayar içerisinde bulunan bilgilerin yangından zarar gördüğünü düşününce kısa süreli panik yaşandı ancak bilgisayarların ana serverlerinin çıkarıldığını ve sadece evrakların yandığını öğrenince biraz rahatladık.”

Aynur Devecioğlu:
“Telefonun gelmesiyle iş yerimizde yangın çıktığını öğrendik ve panik halinde koşarak iş yerini kontrol etmeye geldik. Keşke bunların hiçbiri olmasaydı. İş yerimiz tamamen kullanılmaz hale geldi. Zararımız çok büyük ve büyük üzüntü yaşıyoruz.”

Mehmet Oytun:
“Akşamüzeri bu bölgede yürüyüş yapan bir arkadaşım beni arayarak sigorta acentesinin arka kısmından duman çıktığını söyledi. Daha sonra itfaiye ekipleri gelerek yangına müdahalede bulundu. 29 yıldır buradayım aynı bölgenin esnafıyız ve kendi dükkanım yanmış gibi çok üzüldüm. Herkese geçmiş olsun, Allah daha büyüğünden korusun.”
Ali Karaköse:
“Yangın bölgede büyük korku yarattı. Hepimiz panik yaşadık. İtfaiyeyi ben bu yangında yetersiz gördüm. Tarihi binalar göz göre göre yandı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi yetersiz ve bilinçsiz şekildeydi. Küçücük duman söndürülene kadar büyüyüp 2 iş yerinin yanarak küle dönmesine neden oldu.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar