Sağlık

Vitamin hapı boş çıktı


Günümüzde kullanımı giderek yayılan vitamin haplarına ilişkin son 2 araştırma, bunların sanıldığı kadar yararlı olmadığını ortaya koydu. Uzmanlar, “Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin, vitamini doğal yollardan alın” diyerek uyarıyor. Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yayımladığı araştırma 12 yıl sürdü. 65 yaş ve üzeri 5 bin 947 erkek üzerinde yapılan çalışmada bir gruba günlük multivitamin diğerlerine ise vitamin yerine placebo verildi. Ardından her 2 gruba da zihin faaliyetlerine ilişkin 5 test yapıldı ve sonuçlar arasında bir fark görülmedi. Uzun süreli günlük multivitamin kullanımının bilişsel bir fayda vermediği kanıtlandı.

KALBE DE YARARI ÇIKMADI
Yine Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan ikinci çalışmada ise kalp krizi geçiren hastaların uzun dönem yüksek doz multivitamin ve mineral kullanımları incelendi. Multivitaminlerin kardiyovasküler olayları azaltmakta güvenli olup olmadığı değerlendirildi. En az 6 hafta öncesinde kalp krizi geçiren 50 yaş ve üzeri bin 708 hasta incelendi. Vitamin tedavisinin bir zararı gözlenmezken; standart ilaçlarının yanı sıra yüksek doz multivitamin ve mineral alan kalp krizi geçirmiş hastaların kardiyovasküler şikâyetlerinde azalma olmadı.

‘İHTİYAÇ VARSA HEKİM KONTROLÜNDE ALINMALI’
Prof. Dr. Ziya Mocan (Medical Park Fatih Hastanesi):
Vitaminler, insan vücudu ve sağlığı için çeşitli görevler üstlenir. Vücuttaki vitamin eksiklikleri pek çok hastalığı da beraberinde getirir. D vitamini eksikliğinin çok eskiden bu yana kemik erimesine, A vitamini eksikliğinin cilt, deri hastalıklarına yol açtığı biliniyor. Elbette vitaminlerin meyve, sebze gibi tabii yollardan alınması en uygun olanıdır. Ancak hastalık ya da hastalık başlangıçı durumlarında ağızdan da ilave vitamin vermek durumunda kalıyoruz. Vitaminlerle ilgili yüz binlerce çalışma var. Her şeyin fazlası zararlıdır, vitaminlerin de gereksiz ya da fazla kullanıldığında zararları olabilir. Vücudun ihtiyacı olduğunda bir hekim kontrolünde vitamin kullanılmalıdır.

‘GEREKSİZ YERE ALMAK ZARARLI BİLE OLABİLİR’
Prof. Dr. Aykan Canberk (İstanbul Üniversitesi Tıp Fak.):

Vitaminler vücut metabolizmasını düzenleyen enerji kaynağıdır. Kansızlığa iyi geldiği öne sürülerek kullanılan B6 vitamini epilepsiye benzer konvizyon atağına yol açabilir. E vitaminin fazlası şiddetli karın ağrılarına, gastrit gibi mide bağırsak hastalıklarına yol açabilir. Antioksidanlardan zengin narın prostat kanserini yavaşlattığı hatta önleyebildiğine dair yayınlar görüldüğü gibi kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisine dair çalışmalar vardır. Vücudun ihtiyacı olmadan bu vitaminlerin kendi kendine alınmasının hiçbir faydası yok. Karaciğer ve böbrek yetersizliklerine neden olabilir. Ezbere değil, doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Ancak benim kişisel fikrim vitamininizi doğadan almanızdır.Başa dön tuşu