Virüsle ilgili korkutan yeni iddia - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
DünyaSağlık

Virüsle ilgili korkutan yeni iddia

Bilim insanları yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını ile birikte bilişsel ve zihinsel hastalıkların arttığını açıkladı. Uzmanlar, en hafif ihtimalle Covid-19’un toplumlarda kalıcı kronik yorgunluk ve depresyon salgınlarına neden olacağını açıkladı

Corona virüs beyin ve sinirlerde kalıcı hasar yaratıyor

Dünya genelinde yeni tip corona virüsten ölümlerin sayısı 450 bine yaklaşırken,, bilim insanları beyne ve sinirlere kalıcı hasara neden olabilecek  bir nörolojik hastalık dalgası konusunda uyarı yaptı.


Araştırmacılar, Covid-19’un solunum hastalıklarının yanı sıra psikoz, mani, depresyon ve yorgunluk gibi zihinsel sorunlara neden olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, Covid-19 hastalarında nadir de olsa katatoni (fiziksel ve zihinsel kapanma) ve Guillain-Barre sendromu gibi son derece ciddi rahatsızlıkların görüldüğü bildirdi.

Uzmanlar, en hafif ihtimalle Covid-19’un kalıcı kronik yorgunluk ve depresyon salgınlarına neden olacağını düşünüyor.

İngiltere’de Cocid-19 neden olduğu nörolojik komplikasyonları takip etmek için CoroNerve adlı bir Ulusal Gözetim Programı oluşturuldu. Programda, İngiliz Nörologlar Birliği ile Kraliyet Psikiyatrist Koleji’nden araştırmacılar yer alıyor.

CoroNerve, nörolojik belirtilere sahip 150’den fazla İngiliz yetişkinin verilerini analiz etti. Araştırmanın sonucunda katılımcıların 3’te birinin duygudurum bozukluğu yaşadığı, 10 hastada psikoz, 6’sında demans geliştiği ortaya çıkarıldı.

Çalışmada, “Duygudurum bozukluğu 20-50 yaş arası hastalarda orantısız bir şekilde görüldü” açıklaması yapıldı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar