Vikinglerin Amerika'yı Kolomb'dan önce keşfettiğini gösteren yeni kanıtlar bulundu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Dünya

Vikinglerin Amerika’yı Kolomb’dan önce keşfettiğini gösteren yeni kanıtlar bulundu

Vikingler

İzlanda Üniversitesi’nden arkeologlar, Viking denizcilerinin Amerika kıtasına Kristof Kolomb’dan çok önce ulaştığı tezini destekleyen yeni kanıtlar buldu.

Vikinglerin gemilerine odaklanan arkeologlar, İskandinav halkının kullandığı ahşabın mikroskobik analizini gerçekleştirdi.


Hakemli bilimsel dergi Antiquity’de yayımlanan makalede, Vikinglerin 700 yıl önce Kuzey Amerika’dan gelen keresteyi kullandığı belirtildi.

Bu da Viking denizcilerinin, Kolomb’un MS 1492’de “Yeni Dünya’yı keşfetmesinden” çok önce Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarıyla temas kurduklarını gösteriyor.

Arkeolog Lísabet Guðmundsdóttir liderliğindeki araştırma ekibi, Vikinglerin Batı Grönland’da MS 1000 ve 1400 yılları arasında yaşadığı 5 İskandinav bölgesinde bulunan ahşap örneklerinin hücresel yapılarını inceledi.

Guðmundsdóttir, kerestenin bir kısmının Kanada’daki Rocky Dağları’nın doğusunda yetişen Banks Çamı (Jack pine) gibi ağaçlardan alındığını kaydetti.

Makalede, “Bulgular, İskandinav Grönlandlıların, en azından 14. yüzyıla kadar Davis Boğazı’ndan Kuzey Amerika’nın doğu kıyısına geçmek için gereken araçlara, bilgiye ve uygun gemilere sahip olduğu gerçeğini vurguluyor” ifadeleri yer aldı:

Yani, Grönland’daki İskandinav yerleşimi döneminin tamamı boyunca Grönland’dan Kuzey Amerika’ya yolculuklar yapılıyordu ve İskandinavlar, düşünüldüğünden çok daha uzun süredir Kuzey Amerika’dan kaynaklar elde ediyordu.

Uzmanlara göre, kutup iklimi ve seyrek arazisi nedeniyle Grönland, Ortaçağ’da gelişen bir kültürün ihtiyaç duyacağı kaynaklar açısından zengin bir bölge değildi.

Bu da Grönlandlıların ihtiyaçlarını başka topraklardan karşılaması gerektiği anlamına geliyordu.

Örneğin Konungsskuggsjá adlı 13. yüzyıldan kalma bir Norveç metninde bu düşünceyi doğrulayan ifadeler var:

Araziyi iyileştirmek için gereken her şey, hem demir hem de ev yapımında kullanılan tüm kereste, dışarıdan satın alınmalı.

Tarihsel kayıtlar, Ortaçağ’da Grönland’daki İskandinav toplumunun (MS 985-1450) Amerika’dan kereste ithal ettiğini uzun süredir düşündürüyordu.

Ancak bu iddiayı destekleyen bilimsel kanıtlar yeni yeni elde ediliyor. Guðmundsdóttir ve meslektaşlarının bulguları da bu önemli kanıtlardan biri.

Uluslararası bir araştırma ekibinin 2021’de yürüttüğü bir başka bilimsel çalışma da aynı sonuca işaret etmişti.

Söz konusu çalışmada Kanada’nın Newfoundland kentinde tarihi bir alanda yer alan, Vikinglerin kestiği odunlar incelenmiş ve bunlar MS 1021’e tarihlendirilmişti.

Bu da Vikinglerin Kolomb’dan yaklaşık 500 yıl önce Amerika’ya ulaşmış olduğu anlamına geliyordu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar