Vefasızsınız

30 Mayıs 2013 Perşembe | 10:19
Vefasızsınız
Kıbrıs Town Houses

 “İKİNCİ KEZ GÖÇ EDECEĞİM”… Yılların turizmcisi Con Aziz, şu anda 15 otelin kapalı olduğunu söyledi ve “Kalkınma Bankası kurulurken, küçük kredilerle herkesi iş sahibi yapmak için kuruldu. Ama şimdi sayelerinde stresten insanlar ölüyor. Kalem oyunlarıyla insanlar batırılıyor. Çok vefasızlık yapıldı bize. Bankadan kurtulur kurtulmaz bu ülkeden yeniden göç edeceğim” dedi

Gizem ÖZGEÇ

Ülke turizminin önde gelen isimlerinden, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Fahri Başkanı Aziz Kent (Con Aziz), Kalkanlı’daki bir otele devlet tarafından sahip çıkılmasına onay verdi ancak, yıllar önce çok zor şartlar altında Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapan otelcilerin de Kalkınma Bankası’na olan borçlarının silinmesini istedi.
Kalkınma Bankası’nı da suçlayan Aziz Kent, ticari bir bankadan aldığı borcun, faizlerle 12 milyon TL’ye çıkarıldığını, şu anda da Kalkınma Bankası’nın kendisinden 800 bin dolar istediğini kaydetti.

“Sapla samanı karıştırdılar”
Kalkınma Bankası’nın “sapla samanı birbirine karıştırdığını” ifade eden Kent, bankanın vermediği paraları dahi kalem oyunları dahi istediğini belirtti.
Ülkede turizm alanında yatırıma öncülük etmiş biri olarak hem kendisinin hem de birçok kişinin Kalkınma Bankası tarafından mağdur edildiğini dile getiren Kent, Kalkınma Bankası kurulurken, amacının yatırımcılara destek ve kolaylık sağlamak olduğunu ancak yanlış uygulamalar işletmecilerin iflasa sürüklendiğini vurguladı.

“Otelleri devlet bitirdi”
Hükümetin Kalkanlı’daki oteli almakla iyi yaptığını ancak bu ülkede darda olan birçok turizmcinin olduğunu söyledi ve eski yatırımcıların borçlarının silinmesini istedi. Kent, “1993’ten 2005 yılına kadar bin bir zorlukla tesis kuran diğer otelcilerin borcu da silinsin. Zaten bu paraları bizlerden fazlasıyla aldılar. Ben Kalkınma Bankası’ndan bir kuruş almadım ama kalem oyunlarıyla benden 800 bin dolar aldılar hala daha bir o kadar parayı daha istiyorlar. Ben 1971 yılında otelcilik işini başlatan ismim. Bizi böyle mi ödeyeceklerdi. Şu anda Celebrity Otel kiracı arıyor ya da satılacak. 160 kişi çalışırdı burada kimse kalmadı. Bize fikir sormadılar, sormuyorlar. Biz bu memleketi seviyoruz ancak ne yazık ki, otelleri devlet bitirdi” diye konuştu.

15 otel kapalı, ayıp değil mi?
Şu anda 15 otelin kapalı olduğunu söyleyen Kent, ağır faizler, girdi maliyetleri ile otelcilerin canından bezdirildiğini ifade etti. Kent şöyle dedi:
“Kalkınma Bankası kurulurken, küçük kredilerle herkesi iş sahibi yapmak için kuruldu. Ama şimdi sayelerinde stresten insanlar ölüyor. Kalem oyunlarıyla insanlar batırılıyor. Ayıp değil mi bunlar? Kalkınma Bankası gereksiz yere çok paralar da verdi. Biz rekabet edemez hale geldik.
Gücümüz yok büyük otellerle yarışmaya. Yeni gelenler elbet yardım etsinler ama biz yıllar önce her şeyimizi kendi alın terimizle yaptık, altyapımızı kendimiz kurduk. Biz köprü olduk. Şimdi onları kurtardılar, ama bizde varız. Devlet bize de elini uzatsın. Çok vefasızlık yapıldı bize.
Biz vatanseveriz ama cezalandırılan da biziz. Bankadan kurtulur kurtulmaz bu ülkeden yeniden göç edeceğim. Çünkü İngiltere’den getirdiğim para suyunu çekti.”