Vatandaşlık yok, yatırım da yok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

Vatandaşlık yok, yatırım da yok

Vatandaşlık yok

SÜREÇ UZADI YENİ YATIRIMLAR DURDU… Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut’un KKTC vatandaşlık işlemlerinin uzaması, yeni yatırımların önüne geçti. Bulut İnşaat halen devam eden projeler dışında, yeni yatırımlara süreç tamamlanana kadar ara verdi
ŞENER: ENDİŞEYE GEREK YOK… Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Bulut İnşaat Hukuk Danışmanı Mustafa Şener, yatırımların durdurulmadığını, mevcut projelerin tamamlanıp bitirileceğini ve zamanında teslime gidileceğini belirtti. Şener, yaşanan bazı sıkıntılar ve verilmeyen vatandaşlık nedeni ile böyle bir karar alındığını açıkladı
Gizem ÖZGEÇ
Bulut İnşaat, Kuzey Kıbrıs için planladığı yeni yatırım ve projelerinden vazgeçti. Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapan Bulut İnşaat, KKTC vatandaşlığı nedeniyle, mevcut projeler dışındaki yeni projelerini süreç tamamlanana kadar durdurdu. Basında Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Çitim’in, görevini teslim edeceğine dair yer alan ilanlar, Bulut İnşaat Projesi kapsamında ev alanları endişeye sürükledi. Ancak firma tarafından yapılan açıklamada,  Girne Boğaz’da hala inşasına devam eden Evviva Lavinium projesinin Aralık 2013’te teslim edilmesi için gerekli çalışmaların sürdüğü açıklandı.
Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Bulut İnşaat Hukuk Danışmanı Mustafa Şener, yatırımların durdurulmadığını, sadece Bulut İnşaat tarafından, Kuzey Kıbrıs için yeni yatırım ve yeni projelere girişilmeyeceğini kaydetti. Şener, mevcut projelerin tamamlanıp bitirileceğini ve zamanında teslime edileceğini de belirtti. Şener, yaşanan bazı sıkıntılar ve verilmeyen vatandaşlık nedeni ile böyle bir karar alındığını açıklarken şunları söyledi:
“Süreç tamamlanana kadar”
“Vatandaşlık ile ilgili bugüne kadar gerekli tüm başvurular yapıldı. Temel Bulut’un geçmişten var olan basit bir sabıkası vardı. Kaçak elektrik inşaatı ile alakalı. Bunun silinmesi ile ilgili bir süreç geçti. Bu süreç zaman aşımıydı ve yeni silindi. Bunun neticelenmesi bekleniyordu.  Ancak çok uzun bir süre geçti bu da rahatsızlık verdi. Aşılmayacak bir problem değil. Aşılana kadar şirket yapısında bazı değişiklikler de yapılıyor. Bu nedenle süreç tamamlanana kadar yeni projeler durduruldu .”
“Endişe edilecek bir durum yok”
Yönetim kurulu başkan vekili Erman Çitim’in de görevini Bulut İnşaat’a teslim ettiğini belirten Şener, bunun kendi iç işleriyle alakalı bir olay olduğunu kaydetti.  Şener, “Böyle olması gerekirdi. Ancak müşteriler endişe etmesinler. Şirket KKTC’de kayıtlıdır, bu mal şirketin adına kayıtlıdır, koçanların çıkması için işlemler devam ediyor. Emlak vergileri ödendi. İki müteahhidin de işleri devam ediyor. Ödemeleri bu ay içinde yapılacak. Yani işleyişte bir sıkıntı yok. Şirket içinde başkanla vekil arasında görev teslim edilecektir. Bulut İnşaat, Temel Bulut’undur. Aralık 2013 tarihinde evlerin teslim edilmesi için çalışmalar sürüyor.”
“İstanbul’dan yönetilecek”
Yönetim kurulu başkanı Temel Bulut geçen gün yaptığı açıklamada, Bulut İnşaat’ın Kıbrıs’taki inşaatlarını Kıbrıslı müteahhitlerle söz verildiği gibi 2013 sonunda bitirip teslim edeceğini, bu inşaatları zamanında bitirebilmek için bu müteahhitleri ve tüm işlerini İstanbul’dan yöneteceğini açıklamıştı. Açıklamada, “KKTC vatandaşlarımızı daha fazla beklenti ve sıkıntıya sokmamak için Bulut İnşaat bu kararı almak zorunda kaldı. Bulut İnşaat sahibi Temel Bulut’a kimliği bu güne kadar verilmediğinden KKTC’de iş yapma imkanı olmamıştır. Bulut İnşaat ve Temel Bulut, bu 14 aylık süreçte maddi ve manevi çok zarar görmüştür. KKTC’deki müşterilerimiz de bizimle birlikte maddi ve manevi zarar gördü ve daha fazla zarar görmemeleri için bu kararı almak zorunda kaldık. Tüm müşterilerimizden çok çok özür diliyorum” demişti.
Bulut İnşaat tarafından, Kuzey Kıbrıs’ta Girne Boğaz’da devam eden Evviva Lavinium Projesi’nde toplam 688 dairenin, 379’unun satışı yapıldı. 240 tanenin de inşaatı için temel atıldı ve karkasları alındı.
Kıbrıs’ta inşa edilen Evviva Lavinium Projesi kapsamında belirlenen ev fiyatları, Kıbrıslı müteahhitlerin tepkisine neden olmuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar