“Vatandaşlar çöp dökmesin, bizi arasın” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Kıbrıs

“Vatandaşlar çöp dökmesin, bizi arasın”

“Vatandaşlar çöp dökmesin

Kaymakamlık, önceki gün Sanayi Odası’yla iş birliği içinde başlattığı sanayi bölgesindeki temizlik çalışmalarını sürdürürken, dünde, çöplük alana da el attı. Dozer ve kamyonlar, daha çok sanayi bölgesindeki iş yerlerinden atıldığı anlaşılan hurdalar ve lastiklerin bulunduğu tonlarca çöpü Güngör Çöplüğü’ne taşıdı.
Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, kimin sorumluluğunda olduğu tartışmaları yüzünden uzun zamandır temizlenmeyen Lefkoşa Sanayi Bölgesi’ni de temizlemeye başladıklarını kaydederek, Haspolat’ta da önceki gün öğleden sonra temizlik çalışmalarının başladığını bildirdi.

“2. Dikmen Çöplüğü gibi”
Kemal Deniz Dana, çalışmaların sürdüğü sanayi bölgesindeki çöplük alanda, yaptığı açıklamada, sanayi bölgesinin üst tarafında yıllardır ikinci bir Dikmen çöplüğü gibi kullanılan alanı da görev bilinciyle temizlemeye başladıklarını söyledi.


“Çöplerinizin alınması için bizi arayın”
Halkın buraya artık çöp dökmemesini isteyen kaymakam Dana, Lefkoşa’da çöp toplama işlemlerinin rutine girdiğini, ancak yine de vatandaşların alınmasını istediği evsel veya evsel çöpler dışındaki çöpleri için kendilerini arayabileceğini vurguladı.
“Herkes kendine göre bir çöplük yaratırsa Lefkoşa’yı temizleyemeyiz” diyen Dana, sanayi bölgesi dışında sosyal alanları da temizlemeye başladıklarını söyledi.

“Her nokta temizlenecek”
Dana, “Lefkoşa’nın her noktasını temizleyeceğiz. Lefkoşa’da çöp sorunu, ilaçlama sorunu yoktur” dedi.
Dereboyu’nda çöplerin günde iki kez toplandığını kaydeden Kemal Deniz Dana, planlı şekilde belediye hizmetlerinin benzerini verdiklerini söyledi.
“Çöp toplamanın daha uygun araçlarla yapılabileceğini, ancak belediye grevde olduğu için araçları da kullanamadıklarını; yine de bir çöp araçları da bulunduğunu, ancak basının bunu görüp Lefkoşa halkının bilgisine getirmediğini” belirten Dana, “Bir tek çöpler gösteriliyor. Bugün Surlariçi’nde tarihinde görülmemiş temizlik yapılıyor. Yine eleştiri oluyor. Sadece 10 gün önceki çöpler gösteriliyor, lütfen temizlenen yerler de gösterilsin” diye yakındı.
Kaymakam Dana, çöp toplamada kullanılan araçların başka amaçlar için de kullanıldığı eleştirilerine de yanıt vererek, BES’in, LTB’nin araçlarının kullanımına izin vermesi halinde bu araçları kullanmaktan aciz olmadıklarını ve bu araçların bakımını yapıp Lefkoşalıların hizmetinde kullanmaya hazır olduklarını söyledi.
Dana, Lefkoşa’nın yeterince kaos yaşadığını, yeni tartışmalarla yaratılacak kaosa ihtiyacı olmadığını vurgulayarak, herkesin duyarlı olmasını istedi.
LTB’nin bin çalışanının grevde olduğunu; hükümetin iyi bir paket ortaya koyduğunu; orta yolun bulunmasını arzuladıklarını belirten Dana, Lefkoşa’da artık çöp sorunu olmadığını söyledi.

“Belediye normal seyrine gelene kadar…”
Lefkoşa’da rutin belediye hizmetlerinin, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda kaymakamlıkça verildiğini; çöplerin toplandığını; ilaçlama yapıldığını, su ve kanalizasyon sorunlarının çözümlendiğini; iş yeri denetimlerinin yapıldığını; kaçak inşaat yapanlara müdahale edildiğini anlatarak, “Tüm hizmetlerimiz belediye normal seyrine gelinceye kadar devam edecek” dedi.

“Kaymaklı’da temiz bıraktığımız alana çöp dökülüyor”
Kaymakam Dana, Küçük Kaymaklı Özker Özgür Caddesi’ndeki bir alanı çöp istasyonu olarak kullanmalarına gösterilen tepkileri hatırlatarak, oradaki yılların birimi çöpleri temizleyip ilaçlayıp bıraktıklarını, bu sabah geçip baktığında ise yine bazı kişilerin çöp döktüğünü gördüğünü söyledi.

“Sanki dünyanın sonunu getirdik gibi eleştirildik”
Dana, “Biz orayı kullanırken sanki dünyanın sonunu getirdik, insanlığı katlettik gibi eleştiriler yapılıyordu. Duyarlı basından şimdi de oraya gidip çekmesini ve burayı kirletenleri de bizi eleştirdikleri gibi eleştirmesini bekliyorum” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar