“VASIF AÇIĞI” BİR AZ GELİŞMİŞLİK SORUNUDUR… - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
Köşe Yazarları

“VASIF AÇIĞI” BİR AZ GELİŞMİŞLİK SORUNUDUR…

halil paşa

Bir ülkede vasıf açığı kapanmadan hiçbir açık kapatılamaz. Ne bütçe açığı kapatılabilir, ne dış ticaret açığı. Ne yoksul vatandaşlar ile zenginler arasındaki muazzam açık kapanabilir ne de diğer ülkelerle olan gelişmişlik açığı.

Eğitim bu açığın kapatılmasında önemli adımlardan biridir. Eğitim kurumlarında bilimsel eğitim kalitesi arttıkça, vasıflı insan yetiştirme olasılığı da o denli artar. Ve ancak işinin uzmanı, eğitim gördüğü dalda ve yaşam pratiğinde başarılı olan vasıflı insanlar devletin yönetim kademelerine geldikleri zaman ekonomiden, ticarete, sanattan kültüre, o ülkenin yaşam kalitesinde gözle görülür ilerlemeler kaydedilir.


…………………………..

Türkiye’de tüm üniversiteler için 15 milyar dolar bütçe ayrılırken, Amerika’da yalnızca Stanford üniversitesinin bütçesi 8.2 milyar dolar. Türkiye’de üniversitelerde öğrenci başına 2.199 dolar düşerken, Stanford Üniversitesinde bu rakam 585.000 doları buluyor. Yani Amerika’da bir üniversite öğrencisi için harcanan para, Türkiye’de üniversite eğitimi yapan öğrenci için harcanan paranın 266 katı.

Ocak 2023’de KKTC Meclisinde, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 4 milyar 142 milyon 368 bin 200 TL olarak oy çokluğuyla onaylanmış.

Sanrım bu ilk eğitimden orta ve liseye ve de üniversiteye tüm öğrencileri kapsıyor.

Peki kaç öğrenci var KKTC’de?

İlk-orta ve lise’de yaklaşık 45 bin. Üniversite’de ise 105 bin civarında. Toplamda 150 bin öğrenciye gidiyor 4 milyar TL’lik bütçe. Yani eğitimde öğrenci başına harcanan para 26.666 tl civarında. Bu da öğrenci başına yıllık 952 dolara denk geliyor. Yani ABD’nin 585 katı, Türkiye’nin 2 katı gerisindeyiz.

Demem o ki bu adayarımızda devlet yönetiminde vasıf açığını kapatmak için, eğitime ayrılan bütçeden medet ummak, arabanın içine konulan yakıttan daha çok yol almasını beklemek gibi bir şey…

Hele de en üst düzeydeki yöneticilerin, yani bakanların, müsteşarların, müdürlerin, eğitimiyle-bilgisiyle-becerisiyle alakasız hatta ters orantılı olarak oturtulduğu yönetim kademelerinde, üstelik de başka yöneticiler tarafından (siz Türkiye siyasal erki olarak anlayın) baskılanarak edilgenliklerini kabullenip normalleştirdikleri bir ada yarısında. Yani KKTC’de.

Bu “Vasıf açığıyla” açığa çıkan yolsuzluklar-usulsüzlükler-hırsızlıklar-açgözlülükler bile olumlu-olumsuz bir sonuca bağlanamaz.

BİR ÖRNEK:

Polonya’da seçim sonuçları kesinleşti, buna göre son sekiz yıldır muhafazakâr ve milliyetçi politikalarıyla Avrupa’dan uzaklaşmaya çalışan “Hukuk ve Adalet Partisi”nin (PiS) egemenliği sona erecek gibi. Buna karşılık özgürlüklerden yana “Sivil Koalisyon”, “Üçüncü Yol” ve “Sol Parti” AB yanlısı bir koalisyon hükümeti oluşturmaya aday. Milliyetçi-Muhafazakar kanadın gerilemesinde en büyük neden ülkede yıllık %8’lere varan enflasyon ve milliyetçi-muhafazakar politikalarla demokrasiden uzaklaşması olarak gösteriliyor.

Türkiye’de % 100’leri geçen enflasyon seçimlerde hiçbir sonuç doğurmadı. Milliyetçi-Muhafazakar-İslamcı demokrasiden uzaklaşan AKP-MHP ile yola devam edildi. KKTC’de pandemiden bu yana adeta uçan fiyatlar, devlet ve hükümet tarafından hiçbir denetime tabi tutulamazken halkın üzerine ölü toprağı serpilmiş bu tepkisizliği nasıl açıklanabilir ki?

Sanırım aynı ve benzer vasıfsız insanların defalarca seçilip hükümete getirilmiş olduğu ülkelerde, yazının girişinde de belirtildiği gibi vasıfsızlık yapısal bir sorun!. Türkiye ve KKTC’de de dünyanın bu grubunda yer alıyor. Ve Tükiye’nin bu durumdan kurtulması için bana öyle geliyor ki on yıllara değil birkaç kuşağa ihtiyacı olacak. Biz ada ülkesi olduğumuz için belki ileride özerk vb. statü falan elde edebilirsek bu açmazdan az bir ihtimal de olsa belki daha kısa sürede (iki değil de bir kuşak sonrasında) kurtulabilme umudumuz olur mu?…

Yaşayıp göreceğiz…

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
1
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar