Varis hastalığının tedavi yöntemleri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Sağlık

Varis hastalığının tedavi yöntemleri

Varis kadınlar için oldukça sorun yaratan bir durumdur. Hem sağlık açısından hem de görünüş açısından bulunduğu bölgede estetik olarak çok ta hoş olmayan bir görüntü sergilemektedir. Fakat günümüzde kadınların bu sorunu için birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Şunu da belirtmek gerekir ki sayacağımız bu yöntemler varise kesin çözüm sunan yöntemler değildir. Hastanın geçici olarak rahat etmesine yardımcı olan yöntemleridir.

Varis tedavisinde kullanılan 4 yöntem mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanı, artık daha az acı vermesi nedeni ile tercih edilen lazer yöntemidir. Lazer ile varis tedavisinde, sorunlu damar lazer ışınları ile kapatılarak tedavi gerçekleştirilir. Varisli damar ister küçük olsun ister büyük bu yöntemde güzel sonuçlar elde edilir. Hasta uygulama sonrası sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilir. Sadece bir miktar şişlik ve morluk yan etki olarak görülmektedir.


İkinci yöntem iğne tedavisi yöntemidir. Bu yöntemde direkt olarak varisli damarın iyileştirilmesi hedef alınır. Ufak iğneler yardımı ile damarın içine müdahale edilir. Bu yöntemde lazer yöntemi kadar etkilidir. Uygulama sırasında biraz ağrı hissedilebilir.

Üçüncü yöntem basit bir yöntemdir. Bu yöntemde varis çorabı kullanılır. Çok fazla ilerlememiş varislerde hastalara varis çorabı kullanması tavsiye edilir.

Sonuncu yöntem olan cerrahi yöntem ise yukarıda sayılan 3 tedavi şeklinin artık işe yaramadığı durumlarda uygulanır. Varisin aşırı derecede ilerlediği hastalara uygulanan cerrahi yöntemde, basınca neden olan sorunlu bölgeye müdahale edilir. Böylece hastanın bir nebzede olsa rahatlaması sağlanır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar