AvrupaDünya

Vahşeti ilk kez anlattı


Auschwitz Toplama Kampı’na zorla çalıştırılmak ya da gaz odalarında katledilmek üzere gönderilen mahkûmların seçilmesini yönetmekle suçlanan Hanning, birçok insanı öldüren ve böylesi bir ıstıraba neden olan ‘suç örgütü’nün bir parçası olduğu için nedamet getirdiğini söyledi. Eski Nazi, “Bile bile adaletsizliğin yaşanmasına izin verdiğim ve buna karşı gelmediğim için utanç duyuyorum” dedi.


Auschwitz Toplama Kampı

İngiliz Independent’ın haberine göre; Hanning, Auschwitz’deki toplu katliamlarda dahli olduğu yönündeki suçlamaları ise reddederek, kampın kurbanlara gaz verilen kısmında görevli olmadığını savundu.

“Uzun zaman sessiz kaldım. Tüm hayatım boyunca sessiz kaldım” diyen Hanning, II.Dünya Savaşı sırasında cephede yaralanınca Auschwitz’e gönderildi. Tekrar cepheye dönme talebi iki kez reddedilen Hanning, “Hayatımın bu dönemini baskı altına almaya çalıştım. Auschwitz bir kâbustu. Keşke orada olmasaydım” dedi.


Eski Auschwithz muhafızı Hanning… 

Auschwitz’den kurtulan ve davanın müştekileri arasında yer alan Leon Schwarzbaum (95), Hanning’in özrünü kabul ettiğini ancak onu affedemeyeceğini söyledi.

Hanning ile ilgili kararın 27 Mayıs’ta verilmesi bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı