Magazin

Üzüm tadında festival


Adıyla üzümü, bağları temsil eden Ambeligu/Bağlıköy, Palüze Festivali’ne hazırlanıyor. Bu yıl 2’ncisi yapılacak festival kapsamında unutulmaya yüz tutan palüze, köfter, zivaniya yapımı festivalde uygulamalı tanıtılacak.

Pazar günü sabah 10.00’da devlet ve hükümet yetkililerinin konuşmalarıyla başlayacak festival kapsamında bir dizi etkinlik de yapılacak.
Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen festival kapsamında, açılış konuşmalarının ardından keman ve kaval dinletisi ile halk dansları gösterileri sunulacak. Gün boyunca köy meydanında paluze yapılarak sucuk batırılacak. Köyü ziyaret edecek konuklar, bizzat palüze ve sucuk yapımına katılabilecek. Zivaniya/köfter sunumu ve satışı gerçekleştirilecek. Konuklar gün boyunca köyün dernek binasında ve otantik köy lokantalarında hazırlanan yemekleri tatma olanağına da sahip olacak.


Köy ürünleri, “bandabuliyam.com” sitesinden de internet üzerinden isteyenlere ulaştırılabilecek.
Palüze Günü’nde çocuklar da gözlemledikleri olayı ve Bağlıköy’ü çizebilecekler.
Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Başbakan Yardımcılığı’nın destek verdiği festival kapsamında günlerden beri hazırlıklar sürüyor.
Köylüler toplu halde badem kırıp sucuklar için hazırlık yaparken, zivaniya ve köfter malzemeleri hazırlanıyor. Konukları  ağırlamak için yollar düzenleniyor, park yerleri hazırlanıyor.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı