Yaşam

Uzaydan gelen gizemli sesler ilk kez canlı kaydedildi


Avusturalya'da biliminsanları ilk kez uzaydan gelen bir sesi "canlı" olarak yakaladılar.
Radyo frekansı veya "patlama" olarak değerlendirilen sesin kaynağı şimdilik belirsiz ve gizemini koruyor.
15 Mayıs'ta yapılan kayıda ilişkin bilgiler,  (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society) isimli dergide yeni yayınlandı ve kamuoyu tarafından öğrenilmiş oldu.
Melbourne Swinburne Teknoloji Üniversitesi'nde doktora öğrencisi Emily Petroff, "patlamanın" 10 saniye kadar sürdüğünü belirterek, "Keşfin önemi çok hızlı olarak tanımlanması ve dünyadaki astronomların birbirleriyle temas geçerek kaynağı bulmaya çalışması" dedi.
Petroff, açıklamasında, "Bizim keşfimize kadar arşivlerimizde 8 kayıt vardı" bilgisini de verdi. Havai, Şili, Almanya gibi Dünyanın farklı yerlerindeki teleskoplar bu tür patlama sesleri için araştırmalar sürdürüyorlar, Avusturalya'daki CSIRO Parker teleskopu ilk kez bir kayıt yapmış oldu. 
Uzaydan gelen bu seslerin kaynakları tam olarak bilinmiyor. Uzaylı yaratıklardan, kara deliklerin ötesindeki uygarlıklara kadar bir dizi sav seslendiriliyor. Petroff, sesin doğal bir kaynaktan geldiğine emin olduklarını, kaynağın uzaylılar olamayacağını ancak tam olarak sonuca varamadıklarını söyledi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı