Kıbrıs

Uyuşturucuya 1 yıl hapisLefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, kasım ayında 6 gram 837 miligram Bonzai ile suçüstü yakalanan Ersan Tarım  hakkındaki kararını dün açıkladı.
Devrim DEMİRMahkeme “Uyuşturucu ithal ve tasarruf” suçundan 3 aydır Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunan Ersan Tarım’ı 1 yıl hapislik cezasına mahkum etti.
Ömer Güran başkanlığında, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararını Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı okudu.

Suçüstü yakalanmıştı 
Kararı okuyan Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı, sanık Ersan Tarım’ın ücret karşılığında başkalarına da uyuşturucu sağlamak Güney’den getirdiği yaklaşık 6 gram 837 miligram Bonzai türü uyuşturucu madde ile yakalandığını söyledi.

“Uyuşturucu suçu toplumu endişeye sürüklüyor”
Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı, sanığa ceza takdir ederken suçun işleniş şekli, sanığın kişisel durumunun dikkate alındığını, sanığın işlemiş olduğu “Uyuşturucu ithal ve tasarruf” suçlarının oldukça ciddi ve toplumu endişeye sürükleyen suçlar olduğunu kaydetti. Esendağlı, bu tür suçların yaygınlaşarak, gün geçtikçe artmakta olup kamu vicdanını rahatsız edici boyuta geldiğini vurguladı. 

Benzer suçlardan mahkumiyeti var
Sanığın “ithal” ve “tasarruf” ettiği uyuşturucunun miktarına dikkati çeken Melek Esendağlı, Ersan Tarım’ın, benzer suçlardan 4 sabıkası daha olduğunu yargılanarak hapislik cezası aldığını da anımsattı.

Esendağlı: Gereken dersi çıkarmadı
Sanığın mahkemede kendini avukatsız olarak savunduğunu kaydeden Esendağlı, çaresizlik tesiri altında işlemiş olduğu suçtan dolayı mahkemeden özür dilediğini belirtti.
Sanığa ceza takdir ederken kişisel durumunun etraflıca izlendiğini söyleyen Esendağlı, “Sanık kendine gereken dersi çıkarmadı. Geçmiş yıllarda almış olduğu mahkumiyetten kendine düzgün bir yol çizmedi. Sanığa ceza takdir ederken, aleyhine ve lehine olan her şeyi dikkate aldık” dedi.

Başa dön tuşu