Köşe Yazarları

Uyuşturucu


Bu ülkeye en kolay giren zararlı maddelerden birisi de çeşitli çeşitleri bulunan uyuşturucu maddeler. Nedendir bilinmez ama son zamanlarda artan uyuşturucu kullanımına bir yeni model daha eklendi. Maalesef ki bu maddeleri kullanan kişilerin yaş aralığına baktığımız zaman gençlerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Çok erken yaşlarda arkadaş kurbanı olan bu gençler maalesef bu maddeleri kullanmaya başladıktan sonra sürekli kullanıcı durumuna düşüyorlar.

Ülkemizde en yaygın suçlardan birisi olan uyuşturucu kullanımı, satışı, temini gibi konular hergün basın bültenlerinde yer alan sıradan haberler haline döndü. Ne üzücüdür ki uyuşturucu madde bulunduran kişiler, genelde yurt dışından ülkemize gelerek eğitimini devam ettirmeye çalışan öğrencilerden oluşuyor.Bugün ‘’kahkaha’’ adlı gazın ne amaçlı kullanıldığını öğrendik. Çok ilginç şekilde ülkeye giren bu gazın öldürücü etkisi olması kimseyi korkutmamış. Beklide birçok kullanıcı ne kullandığının bile farkında değil. Aslında kahkaha gazı gibi insan beynini uyuşturan birçok uyuşturucu madde bugün ülkemizde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu bağlamda polisimizin üstün çabaları ile her gün birçok kişinin tutuklandığını duyuyoruz.

Cezaevi içerisinde bu işi profesyonel olarak yapan tutuklular var. Dışarı çıktıkları anda yine ayni işi yapmaya devam ederek, birçok gencimizi zehirleyeceklerdir. Öncelikle uyuşturucu kullanan bağımlıların bir şekilde ister dışarıda olsun ister Cezaevi’nde olsun bir şekilde iyileştirilmesi şarttır.

Sayısının henüz tam tespit edilmediği uyuşturucu kullanıcılarının bir şekilde belirlenerek iyileştirme yönünde çalışma yapılması topluma kazandırılması düşünülen bağımlılar için önemli bir fırsattır. Özellikle kahkaha gazı adı altında kullanılan uyuşturucu, bizlere bu ülkede bir kez daha bir şeyi kanıtlamıştır. Elini kolunu sallaya sallaya bu maddeleri ülkeye sokanlar bir şekilde tutuklanarak hesap vermelidir. Kimse gençlerimizin hayatını hiçe sayamaz…

Bağımlılık kötüyse bu ülkede bağımlılığı engelleyecek önlemler alınmalıdır. Polise birçok görev düşmektedir. Sırf uyuşturucu üzerine yapılan seminerler ve alınan eğitimler sayesinde polisimizin ne kadar bilinçli ve üstün görev üstendiğine şahit oluk. Polisimizin birçok görevde sağladığı başarı özellikle bu ülkenin kangren yarası haline gelmiş uyuşturucunun önlenebilmesi için kaçınılmaz fırsattır.

 Başa dön tuşu