Uyuşturucu İthaline 7 Yıl Hapis - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Uyuşturucu İthaline 7 Yıl Hapis

Uyuşturucu İthaline 7 Yıl Hapis

Duygu ALAN
Girne Turizm Limanı’ndan KKTC’ye geçen yıl giriş yapmak istediği esnada, detektör köpeği Üzüm’ün tepki vermesi üzerine valizinde yapılan aramada 4 kilo 500 gram ağırlığında Hint keneviri türü uyuşturucu madde bulunan Suriye uyruklu Ahmad Alhassoun, dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı.

Avcıoğlu: Uyuşturucu madde gün geçtikçe yayılıyor
Sanık hakkında verilen kararı okuyan yargıç Musa Avcıoğlu, sanığa ceza takdir ederken suçun niteliği, uyuşturucu madde türünün yaygınlığı ve miktarı göz önüne alındığını, Hint keneviri türü uyuşturucu maddenin gün geçtikçe yaygınlaşmakta olduğunu, gençleri ve toplumu tehdit ettiğini söyledi.
Avcıoğlu, sanığın bu olayda uyuşturucu maddeyi ülkede satışa sunacak kişi değil ithal eden kurye rolünde olduğunu ve uyuşturucu maddeyi ithal ederek yüzlerce kişiyi zehirleyecek organizasyonda yer aldığını bu faktörün sanık aleyhinde ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirildiğini kaydetti.


7 yıl hapis yatacak
Yargıç Musa Avcıoğlu, oy birliği ile sanığın hapis cezasına çarptırılmasına karar verdiklerini, uyuşturucu maddenin miktarı göz önüne alındığında bu sürenin uzun olmasına, sanığın “Kanunsuz uyuşturucu madde Hint keneviri ithal ve tasarrufu” suçlarından 7 yıl hapis yatmasına karar verildiğini açıkladı.

4 kilo 500 gram ile yakalanmıştı
Girne Turizm Limanı’ndan KKTC’ye 19 Eylül 2012 tarihinde saat 15.30 sıralarında giriş yapan Suriye uyruklu sanık Ahmad Alhassoun’a Narkotik detektör köpeği Üzüm’ün tepki vermesi üzerine gözaltına alınmıştı.
Sanığın eşyaları içerisinde yapılan aramada, valizinin astarı altında gizlenmiş 3 paket halinde yaklaşık 4 kilo 500 gram ağırlığında Hint keneviri türü uyuşturucu madde bulunmuştu.
Sanık Ahmad Alhassoun’dan yapılan soruşturmada söz konusu maddeyi kendisinden teslim alacak olan şahısların Lefkoşa’da beklediğinin öğrenilmesi üzerine Girne Caddesi üzerinde 23.30 sularında düzenlenen operasyonda, meseleyle bağlantılı olarak Jomaa Elsoheil ve Jomaa Alhmaydı tutuklanmıştı.
Jomaa Elsoheil ve Jomaa Alhmaydı’nın davaları Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmeye devam ediyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar