Uyuşturucu davasında gözler yargıda!

0
Uyuşturucu davasında gözler yargıda!

Devrim DEMİR

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından 16 Şubat 2012 gecesi Lefkoşa’da gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 9 kilo 378 gram 600 miligram hintkeneviri türü uyuşturucu olayı ile ilgili olarak yargılanan Reşit Durkal, Tarhan Düşkün ile Hasan Kızılkaya sanık olarak dün yeniden Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldılar.
Görüşülen uyuşturucu davasında üç sanıktan bir tanesi serbest kalırken, iki sanığın kararı 7 Ekim Pazartesi günü açıklanacağı bildirildi.

Olay nasıl olmuştu?
Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne bağlı ekipler 16 Şubat 2012 tarihinde saat 21.30 sıralarında Hoca Hakkı Efendi Sokak Ortaköy Lefkoşa’da gerçekleştirilen operasyonda sanık Reşit Durkal’ın kullanımındaki GM 379 plakalı aracın bagaj bölümünde büyük boy valiz içerisinde yaklaşık 9 kilo hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunarak kanıt olarak alındı.
Operasyon sırasında olay mahallinden kaçmaya çalışan sanık Reşit Durkal ise havaya ateş edilip makul güç kullanılmak suretiyle yakalandı.
17 Şubat 2012 tarihinde sanık Durkal’ın Lefkoşa’daki ikametgahında mahkeme emriyle yapılan aramada, yatak odasında ahşap dolap içerisindeki ceketin cebinde yaklaşık 8 gram ağırlığındaki Hint keneviri türü uyuşturucu madde bulunurken, daha sonra konu araçta yapılan detaylı aramada şoför koltuğu altına gizlenmiş yaklaşık 30 gram daha Hint keneviri kanıt eklendi.
Sanık Reşit Durkal, daha sonra bir gönüllü ifade vererek, konu uyuşturucu maddeyi Hasan Kızılkaya ve Tarhan Düşkün’le birlikte Hatay’dan alıp, 9 Suriyeli mültecinin de içinde bulunduğu Mehmetali Kızılkaya’ya ait sürat teknesiyle getirdiklerini beyan etti.  Bunun üzerine, Kızılkaya kardeşler ve Tarhan Düşkün gözaltına alındı. Ancak, daha sonra Mehmetali Kızılkaya’nın konu uyuşturucuyla bağlantısı olmadığı tespit edilerek serbest bırakıldı.

Tarhan Düşkün serbest kaldı
Başkan Bahar Saner, Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu’ndan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada, sanık Tarhan Düşkün aleyhine getirilen “Kanunsuz uyuşturucu madde “Hint keneviri” ithali ve tasarrufu” suçlarından suçsuz bulunarak serbest kaldı.  

Durkal  ve Kızılkaya’nın kararı  7 Ekim’de
“Kanunsuz uyuşturucu madde “Hint keneviri” ithali ve tasarrufu” suçlarından suçlu bulunan sanık Reşit Durkal ve sanık Hasan Kızılkaya’nın kararı, 7 Ekim Pazartesi günü Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde okunacak.