"Utanç verici" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Kıbrıs

“Utanç verici”

Utanç verici

Devrim DEMİR

Çatalköy’de önemli dini ziyaret yeri olan Hz. Ömer Türbesi’ne ait bağış kutusu, cuma gecesi kimliği meçhul kar maskeli 1 kişi tarafından soyuldu. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, soyguncunun peşine düştü. Türbe içerisinde bulunan kameralarda görülen hırsız, gelen ziyaretçiler tarafından bağış kutusuna bırakılan para kasasını demir levye ile açarak 6 dakika içerisinde paraları çalarak olay yerinden elini kolunu sallayarak kaçtı.  
***
Hasan Akcan (Türbe görevlisi)

Hz. Ömer Türbesinde 1 buçuk aydır gönüllü hizmet veren Hasan Akcan, Türbenin 16 kamera tarafından görüntülendiğini ve bunu yapanın hazırlıklı geldiğini söyledi. Türbenin ilk kez soyulduğunu ifade eden Hasan Akcan, şöyle devam etti: “Yaklaşık 1 buçuk aydır Türbe’de gönüllü hizmet vermekteyim. İlk kez böyle bir soygun oldu. Türbenin dört bir yanı kameralarla çevrili.  İncelenen kamera kayıtlarında hırsızlık olayı Cuma akşamı 21.20-21.25 saatleri arasında gerçekleşti.” 
6 dakika içerisinde çaldı ve kaçtı
Havadis’e konuşan Hasan Akcan şöyle devam etti: “Türbenin etrafında bulunan ve incelenen kamera kayıtlarına göre hırsızın yüzünde kar maskesi olduğu tespit edildi. Türbeye sahil tarafından geldi. Giriş kapısında bulunan anahtarı demir kesme makası ve levye ile kırarak içeri girdi. Bağış kutusunu da levye ile zorlayıp açtıktan sonra, 6 dakika içerisinde soydu ve olay yerinden kaçtı.”  
Türbenin etrafında aydınlatma yok
Hz. Ömer Türbesi’nin etrafında bulunan aydınlatma direklerinin yanmadığını söyleyen Akcan,“Gündüzleri Girne sokaklarında lambalar yanarken, bu kadar mukaddes bir yerin karanlıkta bırakılması üzücü. Bağış kutusundan çalınan para KKTC’de ihtiyacı olan camiler için kullanılmaktaydı” dedi.
 


 

 

***
Salih Bulduk: Çevrede sürekli devriye yapmaktayız

Havadis’e konuşan Çatalköy Belediyesi’nde görevli zabıta Salih Bulduk, haftanın birkaç gecesinde özellikle Türbe çevresinde devriye yapıldığını ifade etti. Kısıtlı yetkileri olmasına rağmen bölgeyi kontrol altında tuttuklarını söyleyen Bulduk, “Haftanın birkaç gecesinde bu bölgede devriye yapmaktayız. Özellikle geceleri Türbe etrafında alkol almak için toplanan gençlere müdahale etmek için devriye yapılır. Bizim polis gibi yetkilerimiz olmadığı için elimizde tüm yetkileri kullanarak müdahale ederiz. Bölgenin sessizliğinden faydalanan hırsız, Türbeye ait bağış kutusunu soyarak kaçtı” dedi.
***
Ramazan Bolat: Bu kutsal yere bir bekçi şart”

Çatalköy’de bulunan Hz. Ömer Türbesini ziyaret için gelen ve soyulduğunu duyan Ramazan Bolat, olayın utanç verici bir durum olduğunu kaydetti. Ramazan Bolat yaşadığı şaşkınlığı şu şekilde anlattı: “Türkiye’den misafirlerim geldi ve Karpaz’dan ziyaret için Türbeye gelmek istedik. Soyulduğunu duyunca gerçekten çok şaşırdık. KKTC bir İslam ülkesi ve mübarek bir yerin soyulması büyük utanç. Hz. Ömer Türbesi’ne bir bekçi şart.  Gündüz mesai saatleri içersinde olmasa bile, akşamdan sabaha bir bekçinin olması şart. Vicdani duygularla bağış kutusuna bırakılan parayı çalan hırsızın bu kadar ihtiyacımı vardı? Sürekli burayı ziyaret eden bir vatandaş olarak gündüz sokakları yanan lambalar, burasının ihtiyacı olduğu halde ne gündüz ne gece yanmıyor.”  
“Tanıtıcı bir levha dahi yok”
Havadis’e konuşan Ramazan Bolat, İslam âleminin gözde yerlerinden biri olan Türbenin tanıtımı için yol kenarlarında çok küçük yazılarla bir levha olduğunu söyledi. Türbenin sahipsiz bırakıldığını ifade eden Bolat şöyle devam etti: “Hala Sultan Güney’de Rum’un elinde olmasına rağmen iyi şekilde bakılıyor. Ne kadar sıklıkla gelirseniz gelin düzgün bir tanıtıcı levha olmadığı için sürekli yollar karışıyor. Casinolar ve gece kulüplerini tanıtmak için neredeyse yoları kapatan kocaman levhalar var buraya ait bir levha yok” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar