Utanç verici - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Utanç verici

BİZİMLE ALAKASI YOK… Karayolları Dairesi Müdürü Mustafa Demirci, Doktor Fazıl Küçük bulvarının trafiğe kapanacak ölçüde sular altında kalmasını “Bizi ilgilendiren bir durum yok. Şehir içi yollar bize bağlı değil” diyerek değerlendirdi. Demirci, sanayi bölgesinden kaynaklanan su baskını konusunda kendilerinden teknik bir yardım istenmediğini de vurguladı
1 MİLYON TL LAZIM… Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, sanayi bölgesi ve Doktor Fazıl Küçük bulvarının sular altında kalmasını önlemek için projenin hazır olduğunu söyledi. Dana: Lefkoşa’da sel baskınları üç noktadan kaynaklanıyor. Üç kritik noktadaki soruna kalıcı çözüm bulma çalışmaları devam ediyor. Projeler hazır. 1 milyon TL’ye ihtiyaç var

Havadis ÖZEL
Lefkoşa’ya yaklaşık 20 dakika yağan sağanak yağmur Lefkoşa’da hayatı felç etmeye yetti. Lefkoşa’nın bazı bölgelerinde yollar geçici bir süreliğine trafiğe kapatıldı. Bazı yollarda ise araçlar yağmur suları içinde kaldı. Sular içinde kalan araçlar itfaiyenin, polisin, sivil savunma ekiplerinin yardımıyla yağmur sularından kurtarılabildi.


Yine trafiğe kapatıldı…
Lefkoşa’da Atatürk Stadyumu’ndan Hamitköy kavşağına kadar uzanan yol sağanak yağmur nedeniyle dün bir süreliğine trafiğe kapatıldı. Polisin ve itfaiye ekiplerinin anında müdahalesi sonucu bir süre sonra yolda trafik akışı yeniden sağlandı

Yollar göl oldu
Taşkınköy bölgesinde bulunan Kemal Ünal Caddesi yine sular içinde kaldı. Birçok araç sürücüsü bu yoldan geçmeye cesaret edemeyip yol içinde “U dönüşü” yaprak geri dönmeyi tercih ederken bu yoldan geçmeye çalışan bazı araçlarda sular içinde kaldı. Yağmur suları içinde kalan araçlar itfaiye ve özel kurtarma şirketler aracılığı ile kurtarıldı.

Birçok yol tıkandı
Sağanak yağmur nedeniyle Bülent Ecevit Anadolu Lisesi’nin bulunduğu Raif Denktaş Caddesi yolu da tıkandı.
Göçmenköy’de de dün Lefkoşa’ya yağan sağanak yağmur nedeniyle Göçmenköy’de yine bilindik manzaralar oluştu. Göçmenköy’de bulunan birçok sokak yine sular içinde kaldı.

Mağazalar çamur içinde kaldı
Yağmur sularının teslim aldığı birçok bölgede bulunan mağazalarda yağmur suyu ve çamur içinde kaldı. Mağaza çalışanlarının yoğun mesaisi sonucu, yağmur suyu ve çamur içinde kalan iş yerleri temizlendi.

Trafik karıştı
Lefkoşa’da yaklaşık 20 dakika yağan sağanak yağmur nedeniyle birçok bölgede trafik alem galem oldu. Su birikintisi olan yollara girmeye cesaret edemeyen araç sürücüsü trafik kurallarını es geçmek zorunda kaldı. Anayollar içinde “u dönüşü” ve “3’lü dönüşler” yapıldı.
Lefkoşa’da sağanak yağmurdan dolayı tıkanan yollar nedeniyle polis ve itfaiye ekipleri yoğun mesai yaptı. Polis ve itfaiye ekipleri Lefkoşa trafiğinin akışını sağlamak için büyük çaba gösterdi.

Fellahoğlu, şubeleri topladı
Lefkoşa Belediyesi dün yağan sağanak yağmur neticesinde oluşan sıkıntılara müdahale etti. Alo 185 hattına gelen şikayetleri değerlendiren belediyenin ekipleri sorunlu tüm bölgelere müdahale etti.
Lefkoşa Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu, dün altyapıyla ilgili tüm teknik şubelerle toplantı yaptı. Edinilen bilgiye göre Fellahoğlu tüm sorunları bölgelerle ilgili şubelerden rapor istedi. Belediye, su taşkınları ile ilgili tespit ve tedbir çalışmalarını sürdürüyor.

Demirci: Biz sorumlu değiliz
Karayolları Dairesi Müdürü Mustafa Demirci, sanayi bölgesinde meydana gelen taşkınlarla ilgili teknik bir yardım istenmediğini, zaten bölgenin kendi sorumlukları altında olmadığını söyledi. Demirci, “Bizi ilgilendiren bir durum yok. Şehir içi yollar bize bağlı değil” dedi.

Dana: 1 milyon TL’ye ihtiyaç
Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada Lefkoşa’nın sel baskınları ile 2010 yılında tanıştığını ve Ocak-Şubat aylarında sel baskınlarında Sanayi bölgesi, Marmara, Taşkınköy, Ortaköy, Yenişehir gibi yerlerin sular altında kaldığını anımsattı. Dana, bu olaylardan sonra Lefkoşa’da bütün derelerin ıslah edildiğini ancak bunun yeterli olmadığını ve sorunun belirli bölgelerde devam ettiğini belirtti. Yapılan tespitlerde sanayinin arka tarafından dağlardan suların geldiğini gördüklerini, bu konuda esnaf ile işbirliği içinde bir kanal açıldığını ve İçişleri Bakanlığı’nın katkısı ile de 200 metrelik bir set oluşturulduğunu söyleyen Dana, bu kanal açıladıktan sonra dağdan gelen suyun bir damlasının sanayiye geçmediğini vurguladı. Ancak sorunun yüzde yüz çözümlenmediğini de dile getiren Dana, şunları ifade etti:
“O bölgede kalıcı bir çözüm bulanamadı. Girişimlerimiz devam ediyor. Yapılan çalışmalar sonucunda Lefkoşa’ da daha ciddi sel baskınlarına karşı, kritik üç noktadaki kalıcı çözüm bulma çalışmaları devam ediyor. Projeler hazır. 1 milyon TL’ye ihtiyaç var.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ülkemizde etkili olan şiddetli sağanaklar nedeniyle birçok bölgede olumsuzluklar yaşanırken, Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda aşırı su birikintisi nedeni ile yolun bir tarafı bir süre trafiğe kapandı

Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük bulvarında biriken yağmur suyunun kısmen çekilmesi ile polis, yolu trafiğe açtı. Polisin önlem aldığı anayolda trafik, kontrollü şekilde sağlandı

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar