Ürkütücü rapor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Kıbrıs

Ürkütücü rapor

Ürkütücü rapor

Polis Genel Müdürü 1. Yardımcısı Pervin Gürler, KKTC’de 2010’dan bugüne polis kayıtlarına giren şikayetlerin yüzde 26’sının kadınlara yönelik şiddet içeren olaylar olduğunu söyledi. Gürler, kadınların maruz kaldığı 545 vakadan 419’unu darpların oluşturduğunu açıkladı.

Gürler, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin düzenlediği “Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı”nda KKTC’de kadına yönelik şiddetle ilgili polis kayıtları, istatistikler ve polisin tutumuyla ilgili sunum yaptı.


Pervin Gürler, KKTC’de iki önemli konudan birinin çocuk, diğerinin de kadın olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı’nın eşinin öncülüğünde çocuk odaklı toplum projesinde yasa çalışması yapıldığını, şu anda Hukuk Dairesi’ne verildiğini, yasalaşmasıyla çocukların geleceğiyle ilgili çok güzel bir uygulamaya gidileceğini söyledi.

Çocukların toplumun geleceği, kadınların da onları yetiştiren kişiler olduğunu ifade eden Gürler, “şiddete boyun eğen kadının şiddete boyun eğecek kızlar yetiştirdiğini” kaydetti.

YÜZDE 26’SI KADINLARA YÖNELİK

2010’dan bugüne kadarki 3 yıllık sürede meydana gelen katillik, şiddet, darp ve benzeri polisiye olaylarla ilgili bilgiler veren Pervin Gürler, bu sürede 2 bin 58 şikayet aldıklarını; 545’inin yani yüzde 26’sının kadınlara yönelik olduğunu söyledi. Gürler, bunun küçümsenemeyecek bir oran olduğunu belirtti.

Gürler, bazı konuların ise polis kayıtlarına girmediğini ifade ederek, “40 yıllık meslek hayatımda tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kadın kapımı çaldı” dedi. Gürler, kendilerine başvurmayan, şiddete tahammül eden birçok kadın da olduğunu söyledi.

Avrupa’da sorun yaşayan eşlerin psikoloğa gittiğini ancak KKTC’de “aman duyulmasın” diye gizlendiğini kaydeden Pervin Gürler, sorunlarını ve gördüğü şiddeti içine atan kadının ya intihara sürüklendiğini ya da sağlıksız çocuklar yetiştirdiğini belirtti.

545’TEN 419’U DARP

Pervin Gürler, kadınların 2010’dan bugüne maruz kaldığı 545 vakadan 419’unun darp olduğunu ifade etti.

2010’dan beri Sosyal Hizmetler Dairesi’nin talebiyle kadınlardan gelen şikayetlerle ilgili formlar doldurup daireye ilettiklerini kaydeden Gürler, kadınların karşılaştığı şiddetle ilgili Fasıl 154 Ceza Yasası’na göre uygulamaya gittiklerini, boşanma davalarında da polis kayıtlarının kullanıldığını anlattı.

3 yılda KKTC’de 24 bin 17 şiddet içeren suç kaydı bulunduğunu ifade eden Pervin Gürler, kadınlara şiddetin yüzde 9, genel suçların ise yüzde 2 olduğunu söyledi.

“KORUMA YASASI VE BİLİŞİM SUÇLARI YASASI İVEDİLİKLE ÇIKARILMALI”

Polis Genel Müdürü 1. Yardımcısı Pervin Gürler, kişilerin koruma yasasının ivedilikle çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, çalıştay sonunda bu yönde sonuç çıkarılmasını istedi.

Kadınların telefonda, internet üzerinden taciz edilmesi konusunda bazı teknik yetersizlikler bulunduğunu, Bilişim Suçları Yasası olmaması yüzünden de önlem alamadıklarını kaydeden Gürler, bu yasanın çıkması için de çalıştay katılımcılarından yardım istedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar