Kıbrıs

Urhan “Adam öldürme” suçundan yargılanacak 
HEM ÖKSÜZ HEM YETİM: Nilgün Urhan koca şiddeti nedeni ile hayatını kaybeden yüzlerce kadından biri oldu. Serdal Urhan, genç yaşta özgürlüğünden oldu. İki küçük kız çocuğu ise hem öksüz hem de yetim kaldı.  Urhan çiftinin 9 yıllık evliliğinden olan iki kız çoğu, artık babaannesi ve dedesi ile yaşayacakDuygu ALAN
Gönyeli’de eşi Nilgun Urhan’ı döven ve ciddi şekilde yaralanmasına neden olduğu için “Ağır yaralama” ve “Ciddi darp” suçlarından geçen hafta yargıç huzuruna çıkarılan Serdal Urhan, Nilgün Urhan’ın yaşamını yitirmesi üzerine dün de “Adam öldürme” suçlaması ile mahkemeye çıkarıldı.
Soruşturmayı yürüten Müfettiş Muavini Durmuş Aydın, mahkemede verdiği ifadede devam eden soruşturma kapsamında temin edilen çevre şahadetlerine göre, talihsiz kadının daha önceden de birçok kez eşi tarafından fiziki şiddete maruz kaldığının öğrenildiğini belirtti.
Aydın, Nilgün Urhan’ın 2014 yılında yine eşi tarafından darp edilmesi üzerine Türkiye’deki ailesinin yanına gittiğini ve 4 ay süre ile ailesi ile Türkiye’de ikamet ettiği bilgisine ulaşıldığını söyledi.

Aydın: Adam öldürme suçundan yargılanacak
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi’nde (CÖŞ) görevli Müfettiş Muavini Durmuş Aydın, mahkemede olay ile ilgili verdiği ifade 7 Ağustos 2015 tarihinde saat 23.10 sıralarında Gönyeli’de Anamurlu Kurt Ali Sokak Hasan Şakir Apartmanları C-2 Blok No-5 adresli ikametgahta bir aile tartışması olduğunun bilgilerine ulaştığını, olay yerinde yapılan soruşturmada zanlı Serdal Urhan’ın eşi Nilgün Urhan ile kavga ettiği sırada Nilgün Urhan’ın 6 metre 80 santimetre yükseklikten beton zemine düştüğünün belirlendiğini açıkladı.
Nilgün Urhan’ın ambulans ile hastaneye kaldırıldığını ve yoğun bakım servisinde tedavi altına alındığını söyleyen Aydın, Nilgün Urhan’ın kafatasında, kalçasında ve kaburgalarında kırıkların olduğunu ve kırıklara bağlı olarak akciğerinde kanama meydana geldiğini aktardı.
Durmuş Aydın, doktorlardan alınan bilgiye göre ayrıca yüksekten düşmeye bağlı olarak Nilgün Urhan’ın beyinde kanama olduğunu ve beynin zarar görmemesi için hastayı uyutan ilaçların kesilmiş olmasına rağmen Nilgün Urhan’ın uyanmadığı bilgisine ulaştığını söyledi.
Müfettiş Muavini Aydın, 11 Ağustos 2015 tarihinde saat 22.00 raddelerinde de hayatını kaybettiğini kaydetti.
Durmuş aydın, Nilgün Urhan’ın vefatı üzerine “Ciddi darp” ve “Ağır yaralama” suçlaması ile hakkında soruşturma yürütülen zanlının hakkında bu kez “Adam öldürme” suçlamasının getirildiğini aktardı.

“Eşinin başkası ile mesajlaştığından şüphelendi, dövdü”
Müfettiş Muavini Durmuş Aydın, mahkemedeki ifadesinde zanlının gönüllü ifade verdiğini ve olay gecesi yaşanan kavganın Nilgün Urhan’ın başka biri ile mesajlaştığından şüphelenmesi üzerine çıktığını, telefonu duvara fırlatıp hasara uğrattığından mesajın içeriğini göremediğini ve bu sebeple daha da sinirlendiğini beyan ettiğini söyledi.

“Nilgün Urhan eşinden daha önce de şiddet gördü”
Müfettiş Muavini Durmuş Aydın, ayrıca soruşturma kapsamında çevre şahadetinden edinilen bilgi doğrultusunda çiftin sürekli olarak sözlü kavgalarda bulunduğunu ve zanlının eşini daha önce de darp ettiğini mahkemeye aktardı.
Aydın’ın Nilgün Urhan’ın geçen yıl da yine zanlıdan fiziki şiddet gördüğünü bu sebeple Türkiye’deki ailesinin yanına gittiğini söyledi.
Aydın, Nilgün Urhan’ın 4 ay süre ile Türkiye’de ikamet ettikten sonra her iki ailenin de ara buluculuk yapması ile eşi ile barıştığını ve ülkeye, evine geri döndüğünü belirtti.
Müfettiş Muavini Durmuş Aydın, soruşturmanın halen devam ettiğine dikkat çekerek zanlının 5 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Urhan: Evimiz yandığı için Türkiye’ye gitti
Zanlı Avukatı Hasan Yücelen, mahkemede verdiği ifadede zanlı hakkındaki 5 gün ek tutukluluk talebine itirazı olmadıklarını belirtirken zanlının poliste tutuklu kaldığı süre içerisinde belirli bir periyotta hem doktor kontrolünden hem de psikolojik muayeneden geçirilmesini talep etti.
Serdal Urhan ise mahkemeden söz hakkı alarak, eşinin geçen yıl dayak yediği için değil evleri yandığı için geçici olarak Türkiye’ye gittiğini ifade etti.

Başa dön tuşu