Kıbrıs

“Üretmeye korkuyoruz”

ÜRETİCİ ENDİŞELİ… İthal ürünler nedeniyle iç piyasada bile pazar bulmakta sıkıntı yaşayan sebze üreticileri, üretim sektöründe gelecek görmüyor. Birçok sebze üreticisi bahçesini satılığa çıkarırken, üretime devam edenlerse daha az çeşit ve miktarda ürün yetiştirmeye başladı

ELEKTİRK YOK… Kuzucukta sebze yetiştiriciliği yapan üreticiler tüm bu sorunların yanında bir de yıllardır bahçelerine elektrik bağlanmaması sorunuyla boğuşuyor. Tüm bahçe işlerini mazot kullanarak yapmak zorunda kalan üreticiler mazot parası ile baş edemiyor

İthalat korkusu üreticiyi üretimden soğuttu. Yetiştirdiği ürünlerin yurt dışından da ithal edileceği endişesini duyan üretici ya üretimden vazgeçiyor ya da yetiştirdiği ürün miktarını azaltıyor. Ülkede ithal kapılarının ne zaman ve hangi ürün için açılacağını bilemeyen üretici, birçok sebze ve meyveyi de yetiştirmekten kaçınıyor.
Havadis’e konuşan Kuzucuklu üreticiler, ülkedeki tarım politikasının yetersiz olmasından şikayet ederek, “Tarım politikası yetersiz. Ülkede belirsizlik var ve ne zaman hangi ürün için ithal kapılarının açılacağını bilmiyoruz” dedi.

Rekabet edemiyorlar
Yerli üretici Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tarımsal girdi fiyatlarının yüksek olması nedeniyle de ithal ürünlerle rekabet edemiyor. Yurt dışından getirilen ve yurt dışında girdi fiyatlarının daha düşük olması nedeniyle ucuza satılan ürünler yerli üretimin pazarını daha da daraltıyor.

“Herkes üretici oldu”
Üreticilerin en büyük şikayetlerinden bir tanesi de farklı meslek gruplarından olup farklı bir alanda çalışan kişilerin aynı zamanda üretim sektörüne de el atması. Farklı mesleklerde çalışan kişilerin ürettikleri sebze ve meyveleri ellerinde kalmaması için zararına sattığını iddia eden üreticiler bu nedenle kendi ürünlerinin de değer kaybettiğini kaydetti. 

Elektrik sorunu
Ayrıca kuzucuk bölgesindeki birçok bahçesi tüm bu sorunların yanında bir de bahçelerinde elektrik olmaması sorunu ile boğuşuyor. Bahçelerinde elektrik olmamsı nedeniyle kuyulardan su çekmek için mazot kullanmak zorunda kalan üreticiler bu kez de mazot parası ile başa çıkamıyor.

Üretici ne dedi?
Cevat Recep
“Kuzucuk bölgesinde bulunan bahçelerde elektrik yok. Mazot fiyatları ise her geçen gün artıyor. Kuyularımızdan su çekebilmek için mazot enerjisi kullanmak zorundayız ve bu nedenle mazota para yetiştiremiyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Osman Çalıcıoğlu
“En büyük sorunumuz mazot parasının çok yüksek olması ve ülkeye ithal getirilen ürünlerdir. Ülkemizdeki tarımsal girdi fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle fiyat olarak ithal ürünlerle rekabet edemiyoruz. Bölgemizdeki birçok üretici de bu nedenden dolayı artık üretim yapmıyor. Ayrıca bizim bahçelerimizin bulunduğu bölgede elektrik yok. Mazota para yetiştiremiyoruz. Üreticinin ayağa kalkması için devletin bir tarım politikası üretmesi ve üretim sektöründeki dengeyi sağlayacak Etiket Yasası’nın ve Hal Yasası’nın geçmesi gerekiyor. Çünkü üretici ne zaman hangi ürün için ithal izini verileceğini bilemiyor ve bu nedenle birçok ürünü yetiştirmekten kaçındığımız gibi yetiştirdiğimiz ürünlerin de mümkün oldukça sayısını az tutmak zorunda kalıyoruz.”

 

 

Hüseyin Çalıcıoğlu:
“Bahçelerimizde elektrik olmaması nedeniyle kuyulardan su çekmek için mazot enerjisi kullanmak zorundayız. Ancak mazot çok pahalı ve baş edemiyoruz. Üretimdeki en büyük sorun tarımsal girdilerin çok pahalı olması ve ithal ürünlerdir. Biz artık yetiştirdiğimiz ürünlerin ihraç edilmesinden vazgeçtik. Ancak en azından ülkeye ithal ürün getirilmesin. Devletin zaten tarım politikası yeterli değil. Ayrıca memurlar da bizim işimizi yapıyor ve ayrı bir gelirleri olduğu için de zarara bile çalışabiliyorlar. Bu konuda da düzenleme yapılmasını istiyoruz.”

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı